Nádivka se na Velikonoce připravuje z několika typů mas nebo uzeného, do které se přidávají zelené bylinky, představující symbol jara. V nádivce by nikdy neměla chybět vajíčka, ale také něco zeleného. Nejčastěji se se používají mladé kopřivy, nať petrželky, medvědí česnek či bazalka.
Číst víceDomácí majonézu je celkem jednoduché si připravit, ale často tápeme nad tím, jak poznat, že je tak akorát. Jakmile při šlehání zhoustne a odlepuje se od stěn mísy, máme hotovo.
Číst víceNepostradatelnou součástí velikonoční nádivky je pečivo, které se v dřívějších dobách nahrazovalo svařeným mlékem s krupicí. Do nádivky lze použít rohlíky, housky i toastový chléb. Pečivo by mělo být vždy 1 - 2 dny staré, abychom se vyhnuli situaci, že se z něj po zalití mlékem stane blátivá kaše.
Číst vícePřed přípravou pomazánky by měl mít tuk pokojovou teplotu. Aby nebyla pomazánka příliš mastná, nastavíme ji vařeným a najemno nastrouhaným bramborem. Pro jemnost hrubší přísady nameleme.
Číst vícePři přípravě bílkové polevy na perníčky se doporučuje opět vsadit na léty prověřenou tradici našich babiček - ruční šlehání. Příliš vzduchových bublin v polevě, které by vznikly právě díky šlehači, by mohlo způsobit pozdější drolení. Styk s kovem může také zapříčinit nežádoucí změnu barvy či konzistence polevy.
Číst vícePlech s cukrovím vždy klademe až do vyhřáté trouby, jinak budou z vykrajovaných tvarů jen nevzhledné placky.
Číst víceAbyste zjistili, zda je husa či kachna správně upečená, zapíchněte do nejtlustšího místa na prsou špejli. Pokud vyteče čirá tekutina, máte hotovo. Načervenalá šťáva naopak znamená, že pečínka potřebuje ještě dopéct.
Číst víceVaříme-li vegansky, často tápeme nad tím, čím takovou omáčku či polévku zahustit, aniž bychom použili mouku. Skvěle se hodí najemno nastrouhaný brambor, bramborové vločky, cizrnová či jiná luštěninová mouka, v horším případě bramborový škrob.
Číst vícePři strouhání čerstvého zázvoru nám vzniká také výborná zázvorová šťáva. Tu můžeme užít k dochucení dresinků, omáček apod. Dodá jim jemnou štiplavost a šmrnc.
Číst víceDůležité je, vybrat správný typ hub k nakládání, aby se z nich po naložení nestali "slimáci". Nejlepšími houbami na nakládání jsou pravé hřiby, václavky, mladé žampiony, lišky, ryzce a houbový mix.
Číst víceZ masa na guláš je ideální kližka, protože má vysoký obsah kolagenu, takže je ve výsledku po uvaření měkká a šťavnatá. Dobrý guláš se dá uvařit i z prorostlé plece.
Číst víceDobře rozehřátý gril na přípravu zeleniny poznáme podle jednoduchého triku. Ruku dáme asi 12 cm nad gril a pokud vydržíme žár 6 - 7 vteřin, je gril tak akorát. Samozřejmě teplotu zkoušíme se vší opatrností.
Číst víceDo alobalu či dovnitř ryby můžeme přidat kousek másla, aby byla ryba šťavnatější. Pokud s grilováním ryb nemáme moc zkušeností, rozhodně dobu grilování nepřeháníme, aby ryba nebyla zbytečně vysušená. Osvědčené jsou i formy na gril, do kterých pstruhy umístíme, tak se nám ryba nebude rozpadat a příprava bude ještě snadnější.
Číst víceSýr pokládáme na maso, aby se rozpustil. Karamelizovanou cibulku dáváme pod nebo na teplý komponent, bude chutnat lépe než za studena. Ostatní skládání surovin je na nás, ale vždy se snažíme, aby po sobě suroviny neklouzaly a byly naskládány a proloženy hezky barevně. Nezapomeneme na špejli vprostřed, ta není na ozdobu, ale drží všechny komponenty pohromadě (i po zakousnutí).
Číst víceBílý chřest loupeme celý až po hlavičku. U zeleného chřestu je čištění jednodušší, stačí oloupat cca poslední třetinu výhonku, mladý zelený chřest není potřeba loupat vůbec, pouze pokud je o něco tlustší, oloupeme spodní konce.
Číst víceMaso ke grilování by mělo být skutečně čerstvé a bez závad. Na grilování je vhodné prorostlé maso - vepřová krkovička, případně vepřová plec, z hovězího masa steaky ze svíčkové, kýty a roštěnce.
Číst víceVyplatí se dodržet tyto zásady - formu důkladně vymazat, vysypat, péct spíše pomalu při střední teplotě jako jiná třená těsta. Pokud je forma na beránka jednodílná, naplníme ji do ¾ objemu těstem. Pokud máme formu dvoudílnou, nalijeme těsto až po okraj spodní formy a potom přiložíme vrchní díl. Po upečení formu s beránkem vyndáme z trouby a na její na vršek položíme na 2 minuty utěrku namočenou ve studené vodě. Pak odklopíme vrchní díl a necháme beránka vychladnout ve spodním dílu cca 15 minut. Při dodržení těchto zásad by měl jít beránek bez problémů celý vyklopit.
Číst víceNové brambory můžeme jednoduše upéct ve slupce. Stačí je omýt, pokapat olejem a promíchat s kořením, solí, nasekanými bylinkami, česnekem ve slupce či s cibulí nakrájenou na měsíčky. Takto připravené brambory dáme na plech vyložený pečícím papírem a upečeme doměkka.
Číst víceBramborovou kaši připravujeme za tepla, kdy nejdříve ještě na teplém sporáku zašleháme do brambor máslo. Až poté přiléváme horké mléko nebo smetanu. Na šlehání používáme ideálně metličku, nikdy ne tyčový mixér!
Číst víceJak připravit perfektní poke bowl? Nikdy neopomeňte marinádu, do které se nakládá maso (kvalitní čerstvá ryba), jedná se o sójovou omáčku, sezamový olej, zelenou cibulku a také rýžové víno. Marinádu můžeme dále dochutit dle vlastní chuti. Poke bowl je vždy jídlo barevné, které je složeno z čerstvých ingrediencí (ovoce, zelenina, bylinky, klíčky).
Číst víceMáte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.
KontaktovatCentrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2023. Všechna práva vyhrazena