Vaření.czMagazínSnadné polévky

Snadné polévky

Snadné polévky

Začínající kuchaři a kuchařky, je tu opět pár užitečných rad, které vám pomohou při vaření. Polévky jsou nejstarším a nejobvyklejším jídlem. Nahradí nám oběd i večeři. Podle potřeby a chuti je můžeme zahušťovat, mrazit a díky různým zavářkám a vložkám snadno vykouzlíme všemožné variace i pro sváteční příležitosti.

18048×
Polévky připravujeme z obrovského množství surovin. Od brambor až po exotické ryby. Na sytosti přidává polévkách, když do nich dáme těstoviny nebo rýži. Většina živin se zachovává, protože se při vaření vylouhují do vývaru - vitamíny ze zeleniny uchováme, když ji přidáme před koncem vaření polévky.

Vývar a sůl

Základem chutné a dobré polévky je vždy dobrý vývar. U příprav vývarů je velice dobré si dát pozor na sůl! Používáme ji opatrně a vždy počítáme s tím, že se vývar vypařuje a tím nabývá na slanosti. Nejlepší je vývar solit až nakonec. Navíc spousta použitých ochucovadel - maggi, bujonové kostky, vegety už obsahují poměrně velké procento soli. Polévky je také dobré si připravovat den předem a potom ji jen ohřát. S rybí polévkou je tomu naopak, ta je nejlepší čerstvá. Zejména masové polévky jsou druhý den lepší a v chladu se nám vysráží na povrchu tuk, který potom lehce odebereme. Pokud polévky obsahují zavářky s obsahem škrobu, jako jsou brambory nebo těstoviny, je dobré před ohříváním přidat trochu vody nebo vývaru. Pro všechny polévky potom platí, že před podáváním je vždy uvedeme do plného varu.

Zahušťování polévek

Zahušťování polévek je další kapitola. Je několik způsobů, na samém začátku ještě než nalijeme vývar do hrnce, osmahneme na másle mouku. Stejně tak můžeme do řídké polévky zamíchat trošku instantní bramborové kaše. Při vaření bez pokličky se polévka odpařuje a tím pádem i zahušťuje, tak s tím musíte počítat, protože se zmenšuje i její množství. Příliš hustou polévku zředíme mlékem, smetanou nebo rajčatovou šťávou. Polévky také pasírujeme a díky tomu nám vznikají hladké krémové polévky. Místo pasírování můžete použít mixér, ze kterého bude kaše jemnější. Ruční pasírování spočívá v tom, že protlačujeme uvařené suroviny přes sítko na zeleninu. Používáme sítka z nerezu.

Vložky a zavářky

Na závěr příprav bychom měli vylepšit nejen chuť, ale také vzhled polévky. To můžeme udělat přidáním lžíce smetany nebo jogurtu, bylinkami nebo přidáním čerstvé zeleniny. Velice oblíbené jsou také opečené kousíčky chleba, které dáváme do polévky. Polévky jsou potom zajímavější a chutnější. Smaženým kostičkám chleba se říká krutonky. Jsou to kousky pečiva nakrájené na kostičky a usmažené na másle dozlatova. Nebo můžeme krutonky zapékat v troubě a třeba posypat sýrem. Dají se buď zamrazit nebo uchovat bez přístupu vzduchu asi 2 týdny. Polévkám dodávají sytost a lepší chuť také knedlíčky. Připravujeme je z mouky, prášku do pečiva, škrobové moučky, rozmačkaných brambor dohromady s máslem a bylinkami, vejci nebo mlékem. Knedlíčky se nikdy nevkládají do vařící polévky, protože by se rozpadly a vaříme je pod pokličkou, aby byly nadýchané a lehké. Jestli jste se dozvěděli něco nového nebo pro vás poučného, jsme rádi. V našich tipech je také spousta fíglů jak na polévky a nejen na ně. Pročtěte si a dejte vědět, co byste se rádi dozvěděli. Foto: Photos.com
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena