Večer dáme do mísy žitnou mouku, přidáme kvásek a tolik vody, aby mám vzniklo těsto o hustotě něco mezi kynutým těstem a těstem na lívance. Mísu přikryjeme a necháme stát při pokojové teplotě do druhého dne do rána. Ráno z vykvašeného těsta odebereme tři lžíce kvásku na příště. Ten uchováváme v lednici. Do kvásku přidáme všechny přísady a vypracujeme nejlépe elektrickými metlami těsto, které je tužší než kynuté na buchty. Pozor při přidávání vody, pokud je těsto příliš řídké, přidáme mouku, chléb pak bude větší. Přikryjeme utěrkou a necháme stát při pokojové teplotě.
Asi za pět hodin těsto vyklopíme na vál posypaný moukou a těsto ručně propracujeme, vytvarujeme do bochníku, vložíme do pomoučněné ošatky nebo do mísy vyložené pomoučněnou utěrkou. Přikryjeme a necháme kynout dalších asi pět hodin. Kynutí kváskového chleba není třeba hlídat tak pečlivě jako u kvasnicových těst, protože zde kynutí probíhá pomalu. Po uplynutí doby kynutí nastavíme elektrickou troubu na 250 °C a vložíme do ní menší hrnec s vodou.
Plech velmi lehce vymažeme olejem, vyklopíme na něj chleba, chleba omyjeme vodou a nahoře ho nastřihneme, aby nám nepukl. Až je trouba rozpálená na maximum, vyndáme hrnec s vodou a vložíme chleba. Pečeme na 250 °C asi 10 minut, pak troubu stáhneme na 200 °C a pečeme dalších 40 minut.
Upečený kváskový chléb s rozmarýnem vyndáme z trouby na necháme vychladnout.