Vaření.czMagazínPikador aneb historie českého párku v rohlíku

Pikador aneb historie českého párku v rohlíku

Pikador aneb historie českého párku v rohlíku

Párek v rohlíku je náš typický pokrm z oblasti rychlého občerstvení, známe ho všichni, ale ne všichni víme o jeho původu. Jak vlastně vznikl český párek v rohlíku? Kdo ho tu zavedl a proč? Někteří jej mylně považují za počeštělou verzi amerického hot-dogu, na to lze však říct jen jediné – všechno je jinak!

1530×

Vznikem a uvedením tohoto fenoménu do české gastronomie se chlubí České Budějovice. Právě tady český párek v rohlíku vznikl a odtud se poté rozšířil do dalších českých krajů a měst, včetně Prahy.

Jak párky našly cestu k rohlíkům

Historie samotného párku sahá mnohem a mnohem dál než historie párku v rohlíku. Zmiňují se o nich už staří Babyloňané a ve Frankfurtu se jejich výrobou začali poprvé zabývat pravděpodobně už na konci patnáctého století. Svoji verzi o původu párků však má i Vídeň a jistě nebude sama. Párky, jak je známe dnes, však skutečně začaly vznikat nejspíše ve Frankfurtu, a to až kolem roku 1852. Od podávání párků s bílým pečivem byl už jen krůček k jejich vložení do rozříznutého rohlíku nebo bagety, a tak spatřily světlo světa první verze párků v rohlíku.

Odkud se vzal český pikador?

Historie českého párku v rohlíku je poměrně mladá. Vše se odehrálo roku 1972, kdy českobudějovický řezník Václav Masopust trávil svou dovolenou ve španělském Madridu. Tehdy, jak praví zápisky z jeho deníku, uviděl ve výloze s občerstvením prodavače, jak sundává z bodla rohlík, namáčí teplý párek do hořčice, zasouvá do rohlíku a podává zákazníkovi. Po svém návratu zavedl tuto novinku ve své provozovně v Krajinské ulici v Českých Budějovicích, ale dlouho nemohl pro tuto pochoutku vymyslet adekvátní název. Nakonec svůj český párek v rohlíku uvedl do prodeje pod názvem pikador, podle španělských zápasníků s býky, kteří používají v boji kopí zvané píka. První pikadory se tak začaly prodávat od října roku 1972 v prodejně U zlatého lva, kde byl Václav Masopust vedoucím. Dosud můžete v jižních Čechách na toto pojmenování párku v rohlíku narazit.

Z deníku Václava Masopusta aneb potíže s pekárnou rohlíků

V zápiscích Václava Masopusta se dále dočteme o jeho potížích s pekárnou při požadavku na větší rohlíky. Píše, jak trval na tom, aby párek byl do rohlíku zasunut celý a příliš nevyčníval, rohlíky ale nebyly na něco takového uzpůsobeny, byly úzké a trhaly se. Teprve v listopadu roku 1972 je mu konečně ohledně správné velikosti rohlíků vyhověno. Popisuje, jak se má rohlík správně odříznout, aby šel lépe napíchnout na horké bodlo a další kroky. Doporučuje párek v rohlíku jako chutnou, rychlou a levnou svačinku a těší se z jeho obliby ve větších městech. Pikadory byly podle záznamů velmi oblíbeným občerstvením i na každoroční celostátní zemědělské výstavě Země živitelka.

Český párek v rohlíku versus americký hot-dog

Nám všem notoricky známý český párek v rohlíku není nijak složitý pokrm, jednoduše jde o ohřátý nebo někdy také grilovaný párek vložený do rohlíku nebo bagety, ne však do podélně rozříznutého pečiva, nýbrž na výšku. Špička rohlíku se odřezává a rohlík se nabodává na rozpékací trn, aby se párek dal dobře zasunout do vzniklé prohlubně. Nakonec je vykukující špička párku v rohlíku zakápnuta hořčicí nebo kečupem a můžeme se do něj pustit! Jak je to ale s pověstným americkým hot-dogem, který našemu párku v rohlíku dělá nepřehlédnutelnou konkurenci? Rozdíl je především v podélném rozříznutí rohlíku nebo bagety, do které se vloží ohřátý nebo grilovaný párek, či jiná uzenina. Hot-dog má na rozdíl od našeho českého párku v rohlíku mnoho variant, podává se například s osmaženou cibulí, ale i se zelím nebo se salátem, s kečupem, hořčicí, majonézou, chilli a podobně. Můžete si ho dát i s nakládanou nebo grilovanou zeleninou či jinou přílohou. Přestože pro Američany je hot-dog stejně významnou národní hrdostí jako třeba Coca-Cola nebo hamburger, svůj původ má opět v Evropě, konkrétně v Německu, odkud jej do Ameriky přivezli němečtí přistěhovalci.

Vyzkoušejte třeba tyto recepty:

Párek se zeleninou

(doba přípravy 10 min)

Párek

Hot dog se zelím

(doba přípravy 30 min)

Hot dog

Frankfurtská polévka s párkem

(doba přípravy 30 min)

Frankfurtská polévka

Foto: Shutterstock.com

user-icon

autor Veronika

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena