Vaření.czMagazínJak správně smažit řízky

Jak správně smažit řízky

Jak správně smažit řízky

Po přečtení tohoto titulku se asi každá žena a i leckterý muž vaření znalý ironicky pousměje. Ale v praxi je tomu tak, že existuje skutečně velký rozdíl mezi řízkem a řízkem. Řízky mohou být tvrdé a gumové, nebo chutné a křehké. Cílem je pochopitelně druhá varianta, proto vám zkusíme prozradit pár fíglů, jak na to.

331689×

Pravou příčinou ne zrovna nejchutnějšího řízku je uspěchanost, s níž jsme jej připravovali. Kámen úrazu bývá také v tom, že k obalení použijeme takových surovin, které i výborné maso dokáží znehodnotit. O kupované strouhance sotva víme, z jakého je pečiva, navíc bývá hlavně velmi suchá a tvrdá. Nesmíme se tedy potom divit, že povrch řízku po osmažení je jako sklovina.

Naklepávání řízků

Někdy zanedbáme i naklepání masa, které se má správně provádět až těsně před smažením. Vlákna je nutné paličkou dobře rozklepat. Důležité je také naklepané maso ihned silně upěchovat po obou stranách v mouce. Když to neuděláme, řízek se po smažení nafoukne, smažená houska opadá a řízek je nevzhledný. Jak tedy docílit toho, aby řízky byly i po delší přepravě vzhledné a prakticky neporušené, aby neopadl jejich smažený obal?

Jak zbavit maso vody

Maso obsahuje velké procento vody, která se z něj při smažení odpařuje. Pára obal z mouky, vejce a strouhanky zdvihá, takže obal se trhá a odpadává. Proto je nutné předem se přebytečné vody v mase zbavit a to takto: již naklepané, osolené a opepřené řízky silně upěchujeme v hrubé mouce. V případě, že je maso velmi měkké až blátivé, je nutné mouku před obalováním řízků v troubě silně nahřát. Po deseti minutách toto pěchování opakujeme, pak už pokračujeme běžným způsobem, kdy řízky namáčíme v rozšlehaném vejci (pozor, nepřidáváme k vejci ani vodu, ani mléko) a nakonec silně upěchujeme plátky masa v čerstvé strouhance.

Podrobný a správný postup přípravy chutného řízku

Vepřové maso nakrájíme přes vlákno na plátky. Každý asi o hmotnosti 80 až 100 g. Velmi silně a důkladně je naklepeme, lehce osolíme, opepříme, položíme na sebe a ještě jednou slabě naklepeme, či spíše rozklepneme do požadovaného tvaru. Potom řízky z obou stran důkladně upěchujeme v hrubé mouce, jak jsme si již popsali výše. Tady musíme podotknout, že jsme vždy naivně obalovali řízky v mouce hladké. Až po odzkoušení těchto rad jsme poznali rozdíl. Dnes už je to u nás samozřejmostí. Pak řízky namáčíme pečlivě v rozšlehaných vejcích a nakonec upěchujeme v připravené strouhance.

Příprava strouhanky

Strouhanku si připravíme až těsně před smažením. Tři dny starou veku (popřípadě housku nebo rohlík) oloupeme a ze střídky nastrouháme potřebné množství. Strouhanka musí být vláčná, nikoliv suchá a tvrdá!

Smažení řízků

Řízek po obalení ihned smažíme. Vřele doporučuji použít na smažení polovinu oleje a polovinu sádla. Tuku by mělo být dost a měl by být předem dobře prohřátý, ne však přepálený. Abychom zjistili, zda je tuk správně rozehřátý, namočíme do něj konec jednoho z obalených řízků. Začne-li se ihned smažit víme, že je tuk připraven. Při smažení pánev nebo kastrol rozhodně nepřikrýváme. Takto připravené řízky zůstanou pěkné, jejich obal se nenafoukne, neopadává a maso je rovněž šťavnatější a chutnější.

Jak smažíte řízky vy? Máte oblíbené triky, které vždycky zaberou?

Ty nejlepší recepty na řízky máme pro vás zde 

Ty nejlepší smažené řízky nejen na neděli

Smažený řízek, to je oblíbená česká klasika, bez níž si málokdo umí představit nedělní oběd. Dá se připravit na mnoho způsobů a my pro vás vybrali 6 receptů s výborným hodnocením.

Ty

Zahřešte si: Nejlepší recepty na dozlatova smažená jídla

Geniálně jednoduché recepty, na které my Češi nedáme dopustit! Pokud si smažené pokrmy nedopřáváme denně, nemusíme si je až tak odpírat. Smažený řízek, sýr, květák, ale i zelenina, která díky smažení a obalování v dobře vyladěném těstíčku získá na chuti. 10 skvělých a zároveň snadných receptů, které si najdou místo ve vaší kuchařce.

Zahřešte

Foto: Shutterstock.com

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena