Vaření.czMagazínZázračné bylinky od A do Z 6.díl

Zázračné bylinky od A do Z 6.díl

Zázračné bylinky od A do Z 6.díl

Březovou metlou všelico se povymetá. Takto můžeme definovat jednu z bylinek v dalším pokračování seriálu o léčivých rostlinách.

12996×

BUKVICE LÉKAŘSKÁ - Betonica officinalis

Bukvice má bohatě vroubkované listy. Štíhlý vysoký stonek a bohatě karmínově červené květenství působí na louce velice dekorativně. Tahle bylinka má také všestranné použití. Nejen, že se používá proti průduškovému astmatu, ale můžeme ji pít i samostatně, protože blahodárně působí na dýchací cesty a zároveň se přidává do směsi čajů při suchém kašli.

Také se bukvice využívá do čajových směsí na ženské nemoci, při bolestech v kříži, zánětech močových cest, při epilepsii a nervových potížích.

Po mrtvici oživuje údy a pomáhá při poruchách trávení. Bylinka se může preventivně přidávat do různých čajových směsí. Bylinka nemá žádné nežádoucí účinky.

BŘÍZA BĚLOKORÁ - Betula pendula

Bříza už v dávných dobách si vysloužila přívlastek "kouzlo Indie" nebo "půvab Sibiře". Její sněhobílá kůra a krásný vzrůst ji předurčují být mezi stromy královnou krásy. Ale hodnota břízy je však v jejích léčivých účincích. Listové pupeny sbíráme těsně před rašením listů. V té době jsou ještě lepkavé a obsahují všechnu léčivou sílu. Její ale hlavní léčivou vlastnost je močopudnost. Tím je nejlepším lékem na všechny choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Rovněž pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové kameny. Její působení podporuje i značný obsah vitamínu C.

Odvodňováním organismu a vyplavováním biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních a srdečních onemocnění. Rovněž dokáže odstranit z těla škodlivé látky, a přitom nemá vedlejší účinky. Můžeme ji proto užívat dlouho.

Zevně čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku a zároveň podporuje růst vlasů.

Na revmatické a kloubní bolesti můžeme použít mladé, ale čerstvé lístečky, jimiž obalíme bolavé místo, přikryjeme igelitem. Zavážeme a necháme působit. Nejlépe tuhle proceduru je dobré udělat na noc. Bříza se také používá do různých bylinkových koupelí.

BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ - Borago officinalis

Jeho krásné modré květy rozkvétají postupně. Tahle nádherná bylinka, i kdyby neměla léčivé účinky, byla by hodna na pěstování kvůli své kráse. Někteří lidé ji používají při zavařování okurek pro zlepšení chuti a používá se také při výrobě bylinkového másla. Léčivou kvetoucí nať jen zřídka koupíme, proto je dobré si ji pěstovat doma. Bylinku sušíme velice opatrně ve stínu a ve velmi tenkých vrstvách. Bylinka je po usušení pichlavá, proto si při manipulaci s ní chráníme ruce rukavicemi.

Brutnák přináší radost a úlevu srdci, a to je jeho hlavní léčebné použití. Posiluje srdeční sval a používá se jako ochranný prostředek srdce a cév. Bylinka působí pomalu bez nebezpečí a jeho léčivé účinky jsou trvalé. Droga je také močopudná a tím zbavuje tělo škodlivých látek. Také prospívá při chorobách revmatismu, dně, čistí krev, a posiluje nervovou soustavu. Je dobré přidávat do směsí čajů lístek do denního lahůdkového čaje.

Brutnák dobře taky působí zevně a to tak, že můžeme ho používat jako obklad na vředy. Silný odvar slouží jako kloktadlo. Z listů pak můžeme připravit při jarních kúrách čerstvý salát.

Přečtěte si také: Zázračné bylinky 1.díl, Zázračné bylinky 2.díl, Zázračné bylinky 3.díl, Zázračné bylinky 4.díl, Zázračné bylinky 5.díl

Bylinkové čaje a sirupy

Protizánětlivý bylinkový čaj
(doba přípravy 10 min )

Třezalkový čaj proti depresím
(doba přípravy 10 min )

Čaj z černé jeřabiny
(doba přípravy 15 min )

Borůvkový čaj
(doba přípravy 35 min )

Kopřivový sirup
(doba přípravy 1 hod )

Malinový sirup
(doba přípravy 45 min )

Sedmikráskový sirup s citronem
(doba přípravy 30 min )

Česnekový sirup - elixír života
(doba přípravy 15 min )

Foto: Pixabay.com

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena