Vaření.czMagazínZázračné bylinky od A do Z 3.díl

Zázračné bylinky od A do Z 3.díl

Zázračné bylinky od A do Z 3.díl

Další řada léčivých bylinek, které nám mohou pomoci. Proskurník, andělika a kopr.

13758×

Althaea officinalis

PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ

Je to vysoká rostlina, která když rozkvete, zkrášlí nejednu zahrádku. Kdysi se tahle rostlina používala jen pro léčebné účely. Dnes se hodně pěstuje na zahrádkách jako okrasná rostlina.

Ve volné přírodě téměř neroste. Lidé ve starověku tuhle bylinu považovali za všemocný lék. Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, které dobře pomáhají při léčení průdušek a celého dýchacího ustrojí. Zároveň je bylina prvotřídní proti kašli a kataru průdušek. Především u dětí je velice účinný. Proskurník se také osvědčil s jinými bylinkami v čajových směsích při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Nikdy ho nezaléváme horkou vodou, protože teplem se ty nejúčinnější látky ničí. Nejvhodněji je dobré použít vlažný macerát, který přilijeme s jinými bylinkami do vychlazeného čaje.

V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech. Také do koupele můžeme bylinku přidat. Je vhodná při kožních ekzémech.

Anethum graveolens

KOPR VONNÝ

Tohle běžné koření zná snad každý z nás. Ale málokdo ví, jaké má léčebné účinky. Tuhle bylinku bychom měli používat jednou za čas do omáček anebo do nakládaných okurek. Velice dobrá je k posypání na nové brambory. Kopr silně tonizuje sliznici žaludku a střev a zároveň to přenáší na celý organismus. Zlepšuje také trávení, zvyšuje chuť k jídlu. Také se osvědčil při střevních kolikách. I při nadýmaní je dobré vypít šálek čaje ze semen kopru. Můžeme přidat i trochu fenyklu. Kopr má příznivé účinky na srdce, zvyšuje tvorbu mateřského mléka a také můžeme ho přidávat do různých čajových směsí.

Archangelica officinalis

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ

Značně aromatická bylinka, která dorůstá i do výšky dvou metrů. Je to miříkovitá rostlina. Tahle rostlina neroste ve volné přírodě. Většinou si ji lidé kupují v lékárně. Dost často ji můžeme najít ve vlhkých lesích a na mokrých loukách.

Nejsilnější léčebné účinky má kořen. Problém je ale při sběru. Rostlina se těžko vykopává a tím se zničí. Pěstitelé by měli vědět, že kořeny se vykopávají až druhý rok na podzim a na konci vegetačního období. Také při sběru byliny bychom měli vědět, že se máme chránit při dotyku se šťávou rostliny. Obsahuje látky, které mohou při působení slunečního světla vyvolat na pokožce špatně hojící se puchýře.

V minulosti ji lidé pěstovali jako lék proti moru. Hlavní použití anděliky je uklidnění a posílení nervové soustavy a celého organismu. Doporučuje se před namáhavým dnem jako je zkouška, vystoupení, anebo důležitá porada. Pro tento účel je dobré připravit studený macerát nebo andělikové víno.

Kořen anděliky má i jiné léčivé účinky. Je močopudná a potopudná. Čistí krev, zlepšuje trávení a doporučuje se při revmatismu, poruchách menstruace a přispívá také při migréně.

Andělikový kořen je také součástí receptur při výrobě hořkých likérů. Bylinka je vhodná také při žaludečních a žlučníkových chorobách.

Nadrobno umletá semena se používají jako přísada do koupele při ochrnutí.

V malých dávkách je bylina neškodná, ale při předávkovaní může způsobit různé těžkosti.

Andělikové víno

5 lžic nasekaného kořenu zalijeme litrem červeného vína a necháme při pokojové teplotě asi dva týdny vyluhovat. Občas protřepeme. Výluh pak přecedíme, přefiltrujeme a stáhneme hadičkou. Víno pijeme třikrát denně nalačno v malých dávkách. Více ne, účinky by mohly být pak nepříjemné.

Přečtěte si také: Zázračné bylinky 1. díl a Zázračné bylinky 2.díl 

Tipy redakce na zajímavé recepty

Brynzová polévka s koprem
(doba přípravy 45 min )

Kuřecí kuličky v koprové omáčce
(doba přípravy 45 min )

Luxusní koprová omáčka
(doba přípravy 45 min )

Kopr ve sladkokyselém nálevu
(doba přípravy 30 min )

Foto: Profimedia

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena