Vaření.czMagazínZázračné bylinky od A do Z 1.díl

Zázračné bylinky od A do Z 1.díl

Zázračné bylinky od A do Z 1.díl

Svět bylinek je pro někoho zábava, pro někoho čtení, další je sbírá. Přinášíme pár rad o bylinkách, které mohou být prevenci, ale i pomocí při nemoci.

21967×

Bylinky, které nám mohou být prevencí nebo pomocí při nemoci.

Aesculus hippocastanum

JÍROVEC MAĎAL

Je to nádherný strom, který rozkvétá na jaře. Když rozkvete, můžeme ho přirovnat ke krásné rozkvetlé kytici.

Tahle bylinka je dostupná v prodejnách. Používá se zevně proti revmatismu, ischiasu a zánětu sedacího nervu. Dále se jírovec používá na zlepšení krevního oběhu, při křečových žílách, proti trombóze, při popáleninách. Bolavá místa masírujeme několikrát denně tinkturou z květů, také můžeme udělat teplý obklad z drcených listů nebo květů.

Při vnitřním použití čaj z květů dobře prokrvuje všechny orgány těla. Doporučuje se pít čaj na uvolnění žaludečních a střevních křečí, při hemeroidech, výtoku i menstruačních potížích, a na úpravu srážlivosti krve. Jako prevence je dobrý proti trombóze a nedokrvení některých orgánů těla. Nesmí se užívat dlouhodobě.

Tinkturu na revma si připravíme tak, že čerstvá květy pokrájíme a nasypeme do předem dobře umyté bezbarvé láhve s dobrým uzávěrem. Zalijeme francovkou a necháme vyluhovat na slunném místě 3 týdny. Občas protřepeme láhev. Pak přecedíme a přefiltrujeme. Bolavá místa masírujeme a potíráme několikrát denně.

Agrimonia eupatoria

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

Tahle bylinka se ztrácí a schovává v trávě, ale v době rozkvětu jsou vidět vysoké křiklavě žluté květy.

Řepík sbíráme hned, jakmile začne kvést, a dokud nemá lepkavá semena. Ještě začerstva ho nasekáme, neboť rychle tvrdne. Řepík je univerzální léčivá bylinka, která je neškodná a můžeme ji užívat denně a po celý rok.

Čaj z řepíku především léčí všechny choroby vnitřních orgánů. Zejména žlučník, játra, slinivku břišní, žaludek, dvanácterník. Zastavuje průjmy, čistí žlučové cesty a rozpouští žlučové kameny a písek. Je třeba ho uživit pravidelně a dlouhodobě. Řepík se dobře uplatňuje při výtocích u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Jako kloktadlo je nejlepším lékem na namožené hlasivky. Zevně se používá na obklady a omývaní různých druhů kožních onemocnění.

Achillea millefolium

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ

Řebříček patří asi mezi nejstarší léčivé rostliny a sloužil především k léčení ran. Má silný dezinfekční účinek, zároveň má schopnost zastavovat krvácení a přitom umožňuje hojit čerstvé rány. Právem se nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá drcená nať, přiložená přímo na ránu, zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí.

Bylinka se rovněž uplatňuje i pro vnitřní užívaní. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, dobře pomáhá při všech ženských chorobách, prospívá při akné a lišejích. Čistí organismus. Šálek řebříčkového čaje pomůže při pálení žáhy.

Lidé s nízkým krevním tlakem by jej neměli pít dlouhodobě, neboť tahle bylinka ho ještě snižuje. Droga v silných dávkách může vyvolat otravy.

Ajuga reptans

ZBĚHOVEC PLAZIVÝ

Tahle bylinka mezi dalšími léčivými bylinkami už poněkud zanikla. Možná, že je to i tím, že ho můžeme nahradit co se týče účinků jinými bylinkami, které jsou víc známé a účinné.

Zběhovec pomáhá při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, astmatu, proti kašli a chrapotu, a také při bronchitidě. Je to jedna z mála bylin, která pomáhá při ztrátě hlasu způsobené zánětem hlasivek, nebo silným prochladnutím. Bylinka podporuje tvorbu žluči, zlepšuje trávení a léčí zatvrdlá játra. Zběhovec nemá žádné vedlejší účinky, proto jej můžeme užívat bez omezení.

Vyzkoušejte třeba tyto recepty z bylinek

Protizánětlivý bylinkový čaj
(doba přípravy 10 min )

Domácí meduňkový sirup
(doba přípravy )

Třezalkový čaj proti depresím
(doba přípravy 10 min )

Kopřivový sirup
(doba přípravy 1 hod )

Foto: Profimedia

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena