Vaření.czMagazínZázračné bylinky od A do Z 2.díl

Zázračné bylinky od A do Z 2.díl

Zázračné bylinky od A do Z 2.díl

Přinášíme vám další článek o léčivých bylinkách, které nám pomohou při nemoci a jiných zdravotních potížích. Konkrétně se podíváme na kontryhel a česnek.

14360×

Alchemilla xanthochlora

KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ

O téhle bylince by jsme mohli říci, že vypadá jako žena. Má bohatě tvarované lístky jako skládaná sukýnka. V nálevkovitém dně listů se tvoří kulatá kapička vody, kterou středověcí mudrci nazývali nebeskou rosou. Kontryhel můžeme najít ve středních horských polohách. Také ho můžeme najít u potoků, na vlhkých pasekách a mýtinách.

Tahle bylinka je přímo pro ženy, protože jedinečně působí na všechny ženské nemoci. Hned na prvním místě kontryhel slouží na oslabenou nebo slabě vyvinutou menstruaci. Slabou menstruaci posiluje a tím zvyšuje pravděpodobnost početí a pomáhá udržet plod. Dobrá rada nad zlato je, že by každá maminka měla pít kontryhel od třetího měsíce, ale také nejpozději poslední tři měsíce před porodem.

Denně vypít 1 - 2 šálky čaje z kontryhelu.

Bylinka také působí proti bělotoku a také je hodně osvědčená při těžkostech v klimaktériu. Je to zároveň i bylinka, která má uplatnění při zánětlivých onemocněních v podbřišku. Při zánětu vaječníků je třeba používat kontryhel vnitřně ve formě nálevu a zevně jako sedací koupel. Jakékoliv rány se hojí rychleji, když je často omýváme silným odvarem z kontryhelu.

Také i pro slabé děti můžeme použít koupele, které posiluji dětem svalstvo.

Kontryhel nemá nežádoucí účinky a my ho můžeme používat i delší dobu.

Allium sativum

ČESNEK KUCHYŇSKÝ

Lidé, kteří konzumují víc česneku jsou zdravější. Pravdou je, že ne všichni lidé můžou česnek konzumovat. Osobně můžu říct, že já si česnek ve větším množství dovolit nemohu. Trpím bolestmi, zda je to žaludek či žlučník, to nevím přesně.

Česnek má všestranné léčivé účinky

Zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje a čistí cévy, zpomaluje rytmus srdce, posiluje činnost srdce, reguluje krevní tlak, zlepšuje tvorbu červených krvinek, pomáhá při arterioskleróze. Také působí jako antibiotikum a antiseptikum. Dezinfikuje vnitřnosti, změkčuje stolici, obnovuje stabilitu střevní mikroflóry a vyhání parazity.

Použitelnost česneku tím ale nekončí. Česnek ovlivňuje hladinu cukru v krvi, a proto je dobrý pro cukrovkáře. Celkově stimuluje organismus. Příznivě ovlivňuje tvorbu ženských a mužských hormonů. Tím zvyšuje sexuální potenci.

Použití česneku

Při vnějším působení je to univerzální lék. Doporučuje se vložit kousek česneku zabalený ve vatě do ucha při zánětu, držet posekaný česnek na jemné kousky na zanícených dásních a přikládat ho při různých kožních chorobách. Přikládat česnek třeba opatrně v malém množství, protože při přímém styku s pokožkou nebo sliznicí pálí.

Co je na česneku nepříjemné, že po konzumaci nejen pálí, ale člověk pak po něm páchne. Jakékoliv úpravy česneku před konzumací buď nepomohou anebo zničí jeho účinné látky a pak už nemá význam česnek používat. Je mnoho rad, které nám říkají, jak odstranit pach po česneku. Předem sníst lžíci medu nebo jablko, zapít třeba pokrm mlékem, nebo si vzít žvýkačku. Může to zmírnit, ale jen částečně.

Proto se vyplatí jíst česnek doma či na chatě, konzumaci omezíme, chystáme-li se do společnosti.

Recepty, které voní po česneku 

Kuřecí prsa s česnekem a bazalkou
(doba přípravy 45 min )

Dušená mrkev na česneku
(doba přípravy 45 min )

Naše česneková polévka
(doba přípravy 1 hod )

Pečený český česnek
(doba přípravy 1 hod )

Přečtětě si také: Zázračné bylinky od A do Z 1.díl

Foto: Profimedia

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena