Vaření.czMagazínZázračné bylinky od A do Z 5.díl

Zázračné bylinky od A do Z 5.díl

Zázračné bylinky od A do Z 5.díl

I šikovný člověk se při práci uhodí. Víte, že by si hned měl na ránu přiložit arniku? Další řada léčivých bylinek.

15187×

Arnica montana

PRHA CHLUMNÍ NEBOLI ARNIKA

Tahle rostlina je přísně chráněná. Na Slovensku je jí nedostatek stejně jako u nás. Proto se musí dovážet. Bylinku je dobré mít vždy po ruce a měla by být základem naší lékárničky. Jak doma, tak i na chatě nebo v práci.
Je to snad nejsilnější léčivá bylina. Největší její hodnotou je mimořádná schopnost uvolňovat krevní sraženiny. Na těžké pohmožděniny, zmodralé krevní podlitiny, proleženiny a zčernalé nehty je to nejlepší lék. Při těchto úrazech čím dříve přiložíme arniku, tím rychleji dokáže rozehnat krevní sraženiny. Výborně také pomáhá při svalových bolestech a zároveň ji přikládáme na natržené svaly, otoky, záněty kostí a také na ochrnuté končetiny po mrtvici.
Bolavá místa natíráme několikrát denně arnikovou tinkturou zředěnou vodou 1:1, nebo na místa přiložit obklad - jednu polévkovou lžíci tinktury dáme do 2 dl vody s trochou octu a cukru. Také tuhle tinkturu můžeme posílit účinky octanu hlinitého, a tím vznikne výborný lék. Arnika má také i dezinfekční účinky, a proto rány můžeme omývat a také i kloktat.

Prha zároveň podporuje tvorbu krve, a proto je vhodná při chudokrevnosti. Rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Pomáhá při křečových žilách, kornatění cév a revmatických chorobách. Dále se používá při srdečních křečích, při arterioskleróze, při svalových bolestech a slabosti, a když se člověk cítí unavený.

Při vnitřním použití je dávkování 5 - 10 kapek tinktury zředěných v poháru vody. Pije se třikrát denně. Nesmíme překračovat uvedené dávkování, jelikož patří účinky arniky k neobyčejně silně léčebným.

Artemisia absinthium

PELYNĚK PRAVÝ

I když tahle rostlina není vzhledově hezká, nemůžeme ji podle toho hned soudit. Opravdová hodnota, tak jako u lidí, se skrývá uvnitř.
Pelyněk byl znám již ve starověkém Egyptu. Je to velice hořká bylina, která se využívá především k léčení žaludku a celého trávícího ustrojí. Osvědčuje se hlavně při zkaženém žaludku a otráveném. Také se dobře osvědčuje proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny. Je skvělou léčebnou bylinkou při odstraňování křečí v trávícím traktu a při plynatosti.

Pelyňkový čaj má protizánětlivé účinky a posiluje při chřipce a prochladnutí.
Také i při téhle bylince musíme dávat pozor na předávkování. Užívat pelyněk méně neboť je silný a hlavně zákeřný. V silných dávkách vyvolává nervozitu.
Hlavně je pelyněk nebezpečný pro těhotné ženy. Působí jako jakýsi druh návykové drogy. Může zavinit těžké poškození zdraví matky i plodu.

Asarum europaeum

KOPYTNÍK EVROPSKÝ

Bylinku můžeme najít v lese, kde je ozdobou. Najdeme ji jen ale na tmavém místě.
Tahle bylinka se v lékárnách neprodává. Je to jediná bylinka, která při vypití čaje vyvolá zvracení. Je mírně jedovatá a mimo vyvolávání zvracení i prohání a zároveň ničí choroboplodné bakterie. Tím dokáže velmi rychle zbavit organismus škodlivých látek. Dobrá je tahle bylinka po konzumaci zkažených potravin. Vhodná je i po pozření jedovatých hub. Tuhle bylinku můžeme použít i tehdy, kdyý potřebujeme vyprázdnit žaludek. Po vypití čaje je po půlhodině po starostech. Malé množství extraktu z kořenu slouží také jako podpůrná léčba při odvykání pití alkoholu. Celá rostlina je mírně jedovatá, a proto její používání má být pouze jednorázové.

Přečtěte si také: Zázračné bylinky 1.díl, Zázračné bylinky 2.díl, Zázračné bylinky 3.díl 

Bylinky v kuchyni - vyzkoušejte tyto zajímavé recepty

Bylinkový rajčatový salát s cibulí
(doba přípravy 20 min )

Bylinkový pstruh s pancettou
(doba přípravy 45 min )

Protizánětlivý bylinkový čaj
(doba přípravy 10 min )

Kapr na čerstvých bylinkách
(doba přípravy 30 min )

Třezalkový čaj proti depresím
(doba přípravy 10 min )

Domácí meduňkový sirup
(doba přípravy )

Foto: Profimedia

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena