Úpravy masa - vaření, dušení a pečení

Úpravy masa - vaření, dušení a pečení

Je mnoho možností, jak připravit maso. Dnes si povíme o tom, jak maso správně vařit, dusit a péct. Praktické rady se přeci hodí vždycky.

80864×
Maso před samotnou úpravou musíme z hygienických důvodů omýt. Maso nikdy nenecháváme namočené ve vodě, abychom je nevyluhovali, ale jen opláchneme pod pitnou vodou. Maso oplachujeme vždy v celku, teprve opláchnuté dělíme. Z masa odstraníme blány a pokud možno také velké kosti. Pro uvolnění svalových vláken maso lehce naklepeme - zejména maso hovězí. Maso pak při tepelné úpravě rychleji změkne a není tuhé. Je vhodné maso naklepávat na vlhkém prkénku, aby nám nevsáklo šťávu z masa. Kraje masa po naklepání nařízneme, aby se při dušení nebo smažení nekroutilo. Máme-li maso s kostí, uvolníme ho trochu od kosti, aby se dobře propeklo. Suchá masa - netučná je vhodné prošpikovat slaninou, dodáme tím jemnost a chuť. Můžeme špikovat také klínky z kyselé okurky, mrkve nebo uzeného masa.

Vaření

Pokud chceme, aby maso bylo šťavnaté, vkládáme jej do vařící osolené vody. Pěna, která se vytvoří, obsahuje obsahuje bílkoviny, a proto ji nesbíráme, postupně delším varem klesne ke dnu. Maso vaříme bez zeleniny. Pokud však chceme z masitého vývaru připravit polévku, zeleninu přidáme až ke konci varu. Byla by jinak rozvařená, ztratila by chuť a vitamínovou hodnotu. Vařená masa podáváme s omáčkami, se zeleninou, připravujeme z nich nádivky, paštiky a pomazánky. Vařená masa jsou vhodná především v dietní kuchyni.

Dušení

Maso po naklepání osolíme, případně okořeníme, a nejprve prudce opečeme na tuku. Pak maso dusíme na lehce podušené cibuli nebo zelenině v uzavřené nádobě s dobře přiléhající poklicí. Zelenina a cibule dodá masu chuť a vůni. Dusit můžeme tak, aby byla omáčka tmavá - hnědá, maso šťavnaté. Ponecháme maso na mírném ohni jen na tuku, občas podlijeme trochou vody nebo polévky. Maso se tak dusí ve více ve vlastní šťávě až do chvíle, kdy se tekutina vydusí. Občas maso obracíme, aby neokoralo a nepřipálilo se. Chceme-li omáčku s krásnou barvou, chutí a vůní, musíme dusit maso tak dlouho, než se voda vypaří a zůstane pouze tuk. Pak teprve zaprášíme moukou, osmahneme, pak podlijeme a povaříme. Jestliže přidáme k masu do omáčky zeleninu, tak až k téměř měkkému masu nebo do hotové šťávy a jen krátce podusíme (rajčata, papriky). Jinou možností dušeného maso s omáčkou je zahuštění řídkou jíškou. Tmavé omáčky na hovězím mase dobře zahustíme tvrdším strouhaným chlebem, přidaným již při podlití masa. Chleba se rozvaří a šťávu zahustí.

Pečení

Pečení patří zřejmě k nejoblíbenějším způsobům úpravy. Maso vykostíme, osolíme a okořeníme. Při pečení maso nejprve rychle opečeme ze všech stran na tuku, aby se zatáhlo. Pak trochu podlijeme a vložíme do vyhřáté trouby. Je důležité maso vložit do opravdu vyhřáté trouby, jinak by se nám dusilo a ztratilo hodně šťávy. Maso potíráme tukem, který mu dá barvu, přeléváme vypečenou šťávou nebo horkým vývarem. Podléváme jen velmi málo a jen pod maso. Při pečení velmi tučného masa sbíráme část vypečeného tuku (aby se nepřepaloval), ale tolik, aby zbylo pro přelévání masa. Toto jsou 3 z mnoha základních úprav masa. Jak maso připravujete vy? Který z výše uvedených úprav používáte nejčastěji?
user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena