Vaření.czMagazínGrilujeme maso: Hovězí, vepřové i drůbež potřebuje na grilu jinou péči

Grilujeme maso: Hovězí, vepřové i drůbež potřebuje na grilu jinou péči

Grilujeme maso: Hovězí, vepřové i drůbež potřebuje na grilu jinou péči

Víte, jak grilovat drůbež, vepřové a hovězí maso? Nebo máte raději telecí či skopové? Dnes si můžete přečíst, jak je možné tyto druhy masa na grilu správně připravit.

43242×

Grilujeme drůbež

Drůbež je ke grilování velmi vhodná. Používáme ji vcelku i porcovanou. Kupujeme ji většinou v kuchyňské úpravě a již odleženou. Čerstvě zabitou drůbež musíme nechat v chladničce odležet nejméně jeden den, lépe tři. Vedle všeobecně známých grilovaných kuřat lze použít kachnu, krůtí prsa, stehna, kuřecí čtvrtky, řízky i drůbeží vnitřnosti. Drůbež před úpravou necháme rozmrazit při pokojové teplotě. Zcela rozmrazené maso omyjeme nejdříve teplou vodou, pak studenou a dále upravíme podle vybraného receptu. Stejně postupujeme při úpravě vnitřností a porcovaného drůbežího masa. Před grilováním nebo rožněním maso osušíme. Drůbež vcelku napíchneme na rožeň a omotáme vázacím drátkem pro včelaře tak, aby byla křidýlka i stehna přivázána k tělu a aby se drůbež neprotáčela. Lze využít speciální sponky. Porcovanou drůbež s kůží pokládáme na gril nejdříve vnější stranou - stranou s kůží.

Grilujeme vepřové maso

Na grilování je nejvhodnější maso z kýty, kotlety s kostí i bez kosti, plátky krkovice, vykostěné plecko, játra a koleno. Samostatnou specialitou je sele na rožni. Libový bůček používáme do mletých směsí, ale můžeme jej nakládat a grilovat samostatně. Maso ke grilování používáme čerstvé nebo jen rozmrazené. Omyjeme ho nejprve teplou vodou, potom studenou. Dále upravujeme maso podle vybraného receptu. Před grilováním nebo rožněním maso osušíme. Necháme ho na grilu zatáhnout, pak použijeme marinádu nebo olej na potírání. Plátky grilujeme nejčastěji v hmotnosti 100 - 200g. Na špízy nebo jehly krájíme maso na kostky asi 2 cm velké. Alobal používáme v přiměřené velikosti, aby se dal dobře uzavřít. Jen tak nedojde k vytékání šťávy.

Grilujeme hovězí maso

Ke grilování použijeme mladé odležené hovězí maso. Nejvhodnější je svíčková, ale také roštěnka nebo mladé zadní hovězí. Levnější druhy masa používáme spíše do mletých směsí. Maso ke grilování používáme jen rozmrazené. Omyjeme je nejdříve teplou a pak studenou vodou. Upravíme podle receptu. Osušíme před podáním na gril nebo na rožeň. Hovězí maso zpravidla grilujeme dělené. Plátky 100 - 200g. Na špízy nebo jehly krájíme kostky asi 2 cm velké. Maso o hmotnosti nad 1 kg balíme do alobalu a grilujeme nebo rožníme dostatečně dlouhou dobu. Alobal ochrání maso před spálením a zachytí vypečenou šťávu, kterou rozdělíme nakonec na jednotlivé porce.

Grilujeme telecí maso

Ke grilování se nejčastěji používá jen kýta a z vnitřností játra. Úprava masa před grilováním je stejná s úpravou masa hovězího.

Grilujeme skopové, jehněčí a kůzlečí maso

Skopové maso je typické pro kuchyně jižních národů. Nejvíce receptů nalezneme v arabské kuchyni. Ke grilování je nejvhodnější maso z mladých zvířat z kýty, kotlety s kostí i bez kosti, vykostěné plecko, játra, ledvinky, žebírka. Samostatnou specialitou je jehně nebo kůzle na rožni. Skopové tučné maso používáme do mletých směsí. Maso skopové jehněčí i kůzlečí používáme jen dobře odležené. Proto po nákupu necháme maso alespoň tři dny v chladničce a teprve potom ho použijeme. Maso odblaníme, odřežeme tuk, šlachy, dobře omyjeme, osušíme a odležet můžeme nechat zabalené do křenových listů. Pokud je budeme ukládat do mrazničky, ukládáme také až odležené. Můžeme také použít maso rozmrazené. Omyjeme je nejdříve teplou vodou, potom studenou. Dále maso upravíme podle vybraného receptu. Před grilováním nebo rožněním maso osušíme. Plátky grilujeme nejčastěji o hmotnosti 100 - 200g. Na špízy nebo jehly krájíme maso na kostky velké asi 2 cm. Které maso grilujete nejraději? Příště si povíme, jak grilovat zvěřinu a ryby.

Sváteční grilování: 10 masových receptů, kterými okouzlíte každou návštěvu

Prodloužený víkend, krásné letní počasí a rozpálený gril - kombinace, která si žádá perfektní recepty na domácí grilovačku.

Sváteční

Jak dochutit maso před grilováním? Tipy na marinádu a koření

Grilování si my Češi užíváme i v chladnějších měsících a rozhodně se nebojíme experimentovat. V následujícím videu nás Lukáš Vokrouhlík - šéfkuchař Grill Akademie Weber - naučí recept na kořenící směs a marinádu. Marináda má chuť masa podpořit, nikoli přebít, míní šéfkuchař. Naložené maso bude připraveno na gril během půl hodiny.

Jak

Tipy na grilování - zkuste třeba tyto recepty

Grilovaná vepřová žebírka s oblohou
(doba přípravy 45 min )

Grilovaná medová stehna
(doba přípravy 45 min )

Salát z grilované zeleniny
(doba přípravy 30 min )

Grilovaná vepřová panenka v parmské šunce
(doba přípravy 30 min )Foto: Profimedia.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena