Vaření.czMagazínŠpenát jako zdravý spojenec

Špenát jako zdravý spojenec

Špenát jako zdravý spojenec

Chceme být silní a zdraví? Jezme špenát co nejčastěji. Špenát je chudý na tuk, přitom bohatý na bílkoviny. Naučme se ho zařazovat do jídelníčku, s našimi recepty to půjde snadno.

27087×

Původ a pěstování špenátu

Špenát je "rodákem" z oblasti Blízkého východu a centrální Asie. Zde se mu říkalo "aspanach" a na polích se sázel již s počátkem našeho letopočtu. Byl nazýván králem mezi zeleninou. Do Španělska se první semínka špenátu dostala kolem roku 1100, ale v Evropě se pěstování špenátu ve větší míře rozšířilo až ve 14. století. Koncem 20. let minulého století se ze špenátu stala kultovní záležitost a statisíce lidí po vzoru Pepka námořníka baštili špenát.

Pěstování špěnátu není náročné. Vyžaduje dobře hnojenou mírně zásaditou půdu a přiměřenou zálivku. Můžeme ho sázet prakticky po celý rok, buď brzy zjara, chceme-li sklizeň v létě, nebo koncem léta, abychom se z čerstvých vitamínů mohli radovat na podzim. Špenáty podle odrůdy vyrostou za 37 - 70 dní. Lístky se musí trhat ještě před rozkvětem.

Živiny ve špenátu

Ve špenátu se nachází široká škála živin. Nejvýznamnější je množství vitamínů A, E a K, vápníku, fosforu a draslíku. Špenát, který tvoří z 90% voda, je velmi chudý na tuk a naopak poměrně bohatý na bílkoviny. Ve špenátu je též velké množství luteinu a kyseliny listové, která částečně zabraňuje našemu organismu vstřebávat vápník a železo. Abychom vstřebávání podpořili, měli bychom během konzumace špenátu konzumovat zároveň pochutinu bohatou na vitamin C.

Stále se ještě traduje, že špenát je bohatým zdrojem železa. Tato nepřesnost vznikla v roce 1870, kdy vědec E. von Wolf posunutím desetinné čárky neúmyslně zdesetinásobil obsah tohoto kovu ve špenátových listech. Na omyl se přišlo již v roce 1937, přesto se v mnohých publikacích až do 80. let uváděly nesprávné údaje. A že je špenát plný železa se nesprávně traduje prakticky dodnes. Špenát však opravdu neobsahuje 30 mg železa, ale jen 3 mg. Doporučená denní dávka je přitom asi 15mg, u těhotných ještě více.

Nákup špenátu

Během roku můžeme doslova za pár korun nakoupit listy čerstvého špenátu. Brzy na jaře můžeme v zelinářství narazit na přezimovaný špenát, později na jarní odrůdy a zhruba v září na podzimní odrůdy. Listy vybíráme obezřetně. Kvalitní listy musí mít tmavě zelenou barvu bez náznaků žloutnutí, nesmí být příliš uvadlé. Vhodné je kupovat čerstvý špenát balený v igelitových fóliích. Čerstvý špenát brzy ztrácí ze svého zdravého bohatství, nižší teploty a především chlad mohou tento proces zastavit. Proto jsou celoročně k dispozici mražené špenátové protlaky, ale i mražený špenát krájený nebo celý listový.

Špenát v kuchyni

Špenát má široké uplatnění. Může fungovat jako hlavní přísada do salátů, obložených chlebů, příloha k masu či jako součást těsta nebo jeho náplň. Když se umí připravit, je lahůdkou i ve školních jídelnách obávaná špenátová polévka. Vynikajícím, rychlým a levným jídlem jsou i těstoviny smíchané se špenátem, parmezánem a zakapané trochou olivového oleje. Pamatujme, že čerstvý špenát se vařením "scvrkne" až na desetinu objemu. Vždy je, jako už tradičně u všech druhů zeleniny, lepší špenát připravovat v páře než jej vařit.

Podobně jako špenát můžeme upravovat také merlík všedobr, mangold nebo kopřivové listy.

Tipy redakce na recepty se špenátem 

Dušený špenát z čerstvých listů
(doba přípravy 1 hod )

Špenátová polévka se smetanou
(doba přípravy 20 min )

Pečený losos se smetanovým špenátem
(doba přípravy 30 min )

Špenátový quiche se sýrem
(doba přípravy 45 min )

Rychlá špenátová roláda
(doba přípravy 35 min )

Palačinky z celozrnné mouky se špenátem a balkánským sýrem
(doba přípravy 30 min )

Jedinečné recepty na lasagne: S mletým masem, špenátem i cuketou

Lasagne - typicky italský pokrm, který se dá připravit na nespočet způsobů. S rajčatovým základem, zapékané s bešamelem či sýrovou omáčkou, s masem i bez. Recepty jsou sice časově náročnější, ale odměnou vám bude pokrm, který opravdu chutná a zasytí. Připravili jsme pro vás 8 variant, ze kterých si určitě vyberete pro sebe tu nej.

Jedinečné

Sýr a špenát, kombinace, která neomrzí!

Na jaře vládne zdravému stravování pestrá listová zelenina. Špenátová sezóna se pomaličku blíží, a tak vám přinášíme 10 receptů, ze kterých si zaručeně vyberete. Špenát, to není jen nepříjemná vzpomínka na školní jídelnu, ale i vděčná surovina, která se dá připravit na tisíc způsobů a vždycky může chutnat jinak. V kombinaci s různými druhy sýrů nemá chybu. Lze si tak připravit nejen polévku, omáčku k těstovinám, ale i domácí pizzu, slané chuťovky a maso nadívané právě špenátovými listy.

Sýr

Máte rádi špenát? Jakým způsobem jej nejčastěji připravujete?

Foto: Profimedia

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena