Sběr kopřiv

Sběr kopřiv

Nastal čas, kdy mnoho z nás sbírá a suší různé byliny pro svá oblíbená jídla. Nejinak je tomu s kopřivou, která se pomalu na našich zahradách rozrůstá.

28272×

Latinský název - Urtica dioica L., lidově kopřiva, prhlinka, prlice, žáhavka, žíhavka, žihlava.

Popis

Kopřiva patří mezi známé rostliny, i když ne zrovna oblíbené. Kdo ji neznal, po prvním seznámení s jejími "žihadly" si na ni dá pozor. Přitom ne každý tuší, že listy kopřivy jsou vývozním zbožím. Kopřiva je vytrvalá bylina. Její lodyhy dosahují až výšky 120 cm. Má plazivý oddenek, který se větví a vyrůstají z něj čtyřhranné lodyhy.Ty jsou podobně jako listy pokryty štětinatými chlupy, zpevněnými minerálními látkami. Tyto chlupy způsobují ono pověstné pálení až otoky u alergických lidí. Listy jsou řapíkaté, vejčité, na okraji pilovité, zašpičatělé. Mají tmavě zelenou barvu.

U kopřivy dvoudomé se setkáváme s velkou proměnlivostí. Dokonce i žahavé chlupy mohou někdy chybět. Rostlina vytváří mnoho podzemních výběžků, které slouží k rozmnožování. Z úžlabí listů v horní části vyrůstají latnatá květenství. Kvítky jsou zelené. Samičí květenství jsou dlouhá, samčí naopak přímá, s kratšími větvičkami. Květy jsou jednopohlavní, jak vyjadřuje i název druhu. Přesto se najdou (mimo samostatných rostlin samčích a samičích) i rostliny s oběma květy. Kopřiva dvoudomá kvete od června do září. Plodem je drobná nažka.

Výskyt

Kopřiva je dnes rozšířená po celém světě. Najdeme ji v křovinách, příkopech, podél cest, u plotů, na rumištích, na okrajích lesů. O jejím výskytu platí, že je dokladem vyššího výskytu dusíku v půdě.

Sběr a další úprava

Nejčastěji sbíráme listy, které strháváme z lodyh. Při sběru jsou nepostradatelné rukavice. Můžeme sbírat i nať. Nejvhodnější jsou mladé rostliny, asi do výšky 30 cm. Můžeme také sežínat i vrchní část starších porostů (většinou ne delší než 50 cm). Kopřivy sbíráme od června do září. Sušit musíme rychle ve slabých vrstvách na stinném místě a dobře větratelném. Vhodné je umělé sušení při teplotách do 60 °C. Správně usušené listy si ponechávají původní barvu, jsou bez pachu, chuti nahořklé, slabě natrpklé. Při sušení listy neobracíme, dochází tak k jejich lámání. Listy rozdrobené a zčernalé vyhazujeme.

Využití

V lidovém léčitelství je kopřiva oblíbenou bylinou. Využívá se jejích močopudných účinků, ale také protirevmatických, protizánětlivých a protikrvácivých. Podporuje trávení a celkovou látkovou výměnu. Mladé listy jsou součástí jarních bylinných kůr ve formě salátů, polévek a špenátu. Louhují se také na dobrý čaj, je možné připravit i sirup.

Příklady použití

Odvar na vlasy

Jemně nastříhané sušené listy povaříme v litru vody a přidáme asi 3 lžíce octa. Odvar snižuje vypadávání vlasů a zajistí jim lesk.

Špenát z kořiv

Dobře omyté listy z mladých kopřiv spaříme na sítku. Na másle usmažíme cibuli s moukou, vzniklou jíšku rozředíme mlékem a přidáme vajíčko. Vmícháme kopřivy.

Polévka

Dobře omyté vršky kopřiv vložíme do vroucí vody. Přidáme jemně pokrájené brambory a celou cibuli. Po změknutí brambor vše rozmixujeme a zahustíme smetanou. Přidáme trochu másla, sůl, pepř. Pro labužníky můžeme na talíř rozkrojit vejce uvařené na hniličku a zalít polévkou.

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena