Vaření.czMagazínKopřiva dvoudomá - léčivá rostlina, ne plevel

Kopřiva dvoudomá - léčivá rostlina, ne plevel

Kopřiva dvoudomá - léčivá rostlina, ne plevel

Léčivé rostliny jsou nejstarší a zároveň nejmodernější léčivé prostředky pro člověka i zvířata. Kopřivu dvoudomou mnozí z nás považují za nepříjemný plevel, ale bylinkáři na ni nedají dopustit. Již za druhé světové války si vojáci obkládali rány lístky kopřiv, aby chlorofyl v nich obsažený urychlil jejich hojení.

22564×

Budeš-li se uprostřed hojných jídel živit střídmě bylinami a kopřivou, budeš déle živ. (Horatius)

Duben, měsíc s aprílovým počasím, nám přináší mladé čerstvé kopřivy. Ty mají své místo nejen ve farmacii, ale i v kuchyni a kosmetice. V 15. až 17. století se ze stonků vyráběla vlákna na pevnou trvanlivou tkaninu, ale časem se tkanina přestala používat. Technologie výroby byla znovu obnovena za 1. světové války. Tehdy říkali vojáci svým uniformám kopřiváky.

Kopřiva a zdraví

Kopřiva dvoudomá je v lidovém léčitelství oblíbená pro mnohé pozitivní účinky na lidský organismus. V jejích listech je řada významných látek: kyselina mravenčí, třísloviny, histamin, chlorofyl, minerální látky (železo, draslík, mangan, křemík nebo síra), vitamíny A a C. Kopřiva se také užívá na řadu kožních onemocnění jako akné, ekzémy, alergie, hojení ran a opařenin. Tato rostlina, lidově zvaná žahavka, má také pozitivní močopudné účinky. Čistí ledviny, snižuje zadržování vody v těle, zmírňuje zánět močového měchýře a močové trubice, přináší úlevu při dně a bolestivých, artritických stavech.

Říkáte si, jak může zmírnit zánět močového měchýře? Zcela jednoduše, kopřiva je silně močopudná a pití kopřivového čaje povzbuzuje průtok moči a tím usnadňuje rychlejší vyplavování choroboplodných zárodků. Před zahájením diety lze takto odvodnit tukové buňky, a tím posléze snáze odbourávat tuk.

Kopřiva pozitivně ovlivňuje peristaltiku, prospívá při průjmech, nadýmání, potlačuje růst nežádoucí mikroflóry. Využívána je i jako podpůrné léčivo při cukrovce, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi, dále při jaterních a žlučových onemocněních. Povzbuzuje činnost kostní dřeně a to má vliv na tvorbu červených krvinek, proto jsme-li chudokrevní, uvaříme si kopřivový čaj.

Jak již bylo řečeno, své uplatnění nalezne kopřiva i v kosmetice -vlasové šampony, koupele. Pokud máme problémy s mastnými vlasy, připravíme si odvar z kopřivových listů. 100 g povaříme ½ hod. v1 l vody a po vychladnutí přidáme ½ skleničky octa. Tímto odvarem si opláchneme vlasy po umytí.

Kopřiva v kuchyni

V kuchyni se mladé kopřivové lístky dají také skvěle využít při přípravě polévek, salátů, tvarohových pomazánek. Taková velikonoční nádivka bez kopřiv, to si nelze vůbec představit. Výborné jsou mladé kopřivy připravované jako špenát. Nebojte, jazyk si nepopálíte, spaříte-li je horkou vodou, nebezpečí nehrozí!

Chceme-li udělat něco pro své zdraví a zdraví svých blízkých, proč si nezpříjemnit víkendovou procházku sběrem těchto cenných rostlinek? Můžeme si naordinovati jarní očistnou kůru, která nás zbaví všech zplodin, jež si tělo během zimy nastřádalo. A v čem to spočívá? Je to naprosto jednoduché, stačí, když budeme po dobu minimálně 14 dnů pít 3x denně kopřivový čaj (1-2 lžičky spaříte vroucí vodou, 15 min necháte vylouhovat). Měli bychom ho pít nalačno a neslazený, pokud si ho musíme přisladit, pak jedině medem! Sbírat je můžeme od brzkého jara do května, pak až v září. Nejlepším časem na sběr je druhá hodina odpolední. Sušit bychom je měli rychle při 60 °C, aby zůstaly krásně zelené. Při dlouhém sušení nám kopřivy nehezky zhnědnou.

Používáte kopřivy v jarní a velikonoční kuchyni? My ano! Tady jsou naše tipy:

Rychlá kopřivová polévka se sýrem
(doba přípravy 30 min )

Kopřivová smaženice
(doba přípravy 15 min )

Kopřivová velikonoční nádivka
(doba přípravy 1 hod )

Kopřivový sirup
(doba přípravy 1 hod )

Nádivkové muffiny
(doba přípravy 45 min )

Medvědí česnek - sbíráme jarní bylinky

Při procházce přírodou můžete už brzy zaznamenat štiplavou vůni medvědího česneku. Neváhejte a přineste si domů minimálně plnou hrst zdraví.

Medvědí

Už kvetou! Babiččin recept na pampeliškový med krok za krokem

Je čas pampelišek, je čas pampeliškového medu. Vyzkoušejte klasický recept, na který je třeba jen cukr, citron, voda a pampeliškové květy.

Už

Foto: Profimedia.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena