Vaření.czMagazínDetox těla - jarní očistná kúra

Detox těla - jarní očistná kúra

Detox těla - jarní očistná kúra

Očistěte své tělo, probuďte se ze zimního spánku. Jarní očištění organismus potřebuje, přitom není třeba se trápit krutými dietami. Stačí pár malých změn v jídelníčku.

43083×

O očistných kúrách jste jistě slyšeli mnohé, ale není třeba utrácet tisíce za jakési čistící tablety a detoxikační balíčky, které vás údajně za pár dní zbaví všeho nahromaděného v těle bez výrazné vlastní snahy. Když si dáme na večeři půl kila pečeného bůčku s knedlíkem a vše zapijeme řádnou dávkou piva, ani čistící čaj, který má jinak skvělé účinky, nepomůže. Bude třeba trochu upravit jídelníček, vynechat potraviny, které organismus zbytečně zatěžují toxiny. Detox je pojmem, který s přicházejícím jarem vidíme, kam se podíváme. Nejen jarní rituály pomohou odlehčit tělu, zbavit se škodlivých látek a dodat energii.

Jarní detox, který zvládnete

Toxiny se v těle hromadí a právě na jaře nastává vhodné období, kdy bychom měli všechny ty jedovaté látky eliminovat. Organické fosfáty, konzervační látky, těch se organismus umí z většiny zbavit bez pomoci a speciálních procedur. Tělo značně trpí i našimi zlozvyky jako je kouření, nedostatek pohybu, přejídání, nevhodná skladba jídelníčku a nadměrné pití alkoholu.

Recept na detoxikační vodu  

Detoxikace bez radikálních řešení

Na změnu jídelníčku bychom měli myslet celoročně, pokud tomu dosud není. Naše tělo je úložiště všeho špatného a dříve či později se to projeví na fyzickém zdraví. Méně alkoholu, tučného masa, kofeinu, více sportu a relaxace, to je ta správná cesta, ale samozřejmě nestačí nějaký detoxikační týden. K očistě neexistuje přesný návod, stačí poslouchat své tělo. Znaky jako únava, apatie nás v prvotní fázi upozorní, že své tělo příliš zatěžujeme zpracováváním potravin. Je třeba si uvědomit, že tím, že se člověk stravuje celý rok nevhodně, následně podstoupí 1 - 2 týdny zdravějšího stravování či půstů, tím ještě nic nezachrání. Na to, co přijímáme do těla, bychom měli myslet stále, radikální metody hubnutí a detoxikace v tomto případě budou mít téměř nulový efekt a mohou být i zdravotně rizikové.

Dny téměř bez jídla

Zkusit můžeme následující řešení, jak své tělo pro začátek probudit a nastartovat. Uděláme si dny, kdy pijeme pouze šťávy - zeleninové či ovocné, které navzájem nekombinujeme. Doplňujeme pouze čistou vodou a čajem. Dále si naplánujeme den, po který budeme popíjet 1,5 l kefíru nebo acidofilního mléka (neslazeného, přírodního). Rozdělíme na 5 dávek a během dne doplňujeme libovolnou čerstvou zeleninou (max 0,5 kg). Tím organismus přijme všechny důležité látky s minimem kalorií. 

I následující dny bychom si měli dopřávat zakysané mléčné výrobky a kromě zeleniny přidat mořské ryby, občas nějaký kousek ovoce, saláty doplněné bylinkami, ale i čerstvě vymačkané šťávy. Chléb upřednostníme před bílým pečivem, ideálně volíme chléb žitný, slunečnicový apod. Pak už jen doplňujeme další zdravé pokrmy z luštěnin, obilovin, snažíme se je připravovat na minimu tuku, a to nejlépe v páře se zachováním vitamínů.

Stačí takový týden (jako start k lepšímu stravování) a sami poznáte, jak se budete cítit lehčí, nabitější a aktivnější. Když budeme myslet na to, co jíme, můžeme zapomenout na nesmyslné detoxikační masáže a zázračné pilulky, které za nás samotné stejně nic nesvedou. 

Bylinky vhodné pro očistné kúry

Po jakých bylinkách sáhnout v případě vaření nebo přípravy čajů? Které bylinky působí detoxikačně? Svými účinky je známá především kopřiva dvoudomá, kterou užíváme čerstvou i sušenou. Dá se použít do pomazánek, polévek, skvělý je z ní i kopřivový špenát. Stejně tak užijeme lístky pampelišky (smetánky lékařské) a sedmikrásky chudobky, obě skvěle doplní saláty všeho druhu. Výborný je také šťovík kyselý, opět jej přidáváme do salátů, jarních polévek, omáček, ale i jen tak na chléb namazaný máslem. Svými čistícími účinky je znám i česnáček lékařský.

Jak si vypěstovat bylinky jednoduše doma

Jarní detox se zázvorem
(doba přípravy 10 min )

Mrkvová polévka s bylinkami
(doba přípravy 25 min )

Jarní speciál: Dopřejte tělu detox a zatočte s jarní únavou

Detoxikace je základní prevencí většiny onemocnění lidského těla, posiluje lidskou mysl a zvyšuje odolnost organismu proti vnějším vlivům. Se slovem detoxikace se nejčastěji setkáváme v souvislosti s jarní únavou a jarním očistou organismu, vždyť přicházející jaro vyzývalo k očistě i naše předky – jarní postní doba měla naše tělo připravit již odpradávna na nové období. Ale jak začít? Které bylinky zařadit do svého jídelníčku? A víte, které suroviny naše tělo v postním období uvítá? Vše v dnešním speciálu zaměřeném na detoxikaci organismu, pitný režim a první dary přírody, které nalezneme při jarních procházkách.

Jarní

Tajemství detoxikace: Tyto potraviny nelze při očistě organismu vynechat!

Strava při detoxikaci by měla být bohatá na vitamíny, minerály a zejména vlákninu. Naopak je nutné vyhýbat se tučným a mléčným pokrmům, masu, jednoduchým cukrům a konzervovaným pokrmům. Ale co má člověk vlastně jíst? Poradíme vám.

Tajemství

Foto: Pixabay.com

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena