Vaření.czMagazínJak si vypěstovat bylinky jednoduše doma

Jak si vypěstovat bylinky jednoduše doma

Jak si vypěstovat bylinky jednoduše doma

Bylinky vypěstované doma v květináči nejenže příjemně dozdobí interiér či balkonový parapet, ale vaření dodají ten správný šmrnc. Není nad čerstvé bylinky v pokrmech všeho druhu!

17908×

Bylinky si můžeme vypěstovat celoročně. Stačí mít květináč, větší truhlík, semínka nebo přímo sazeničky a malé zahradničení může začít. Nemusíte být odborník, stačí si nastudovat pár tipů pro výběr zeminy, častost zálivky, vhodnost hnojení a také místo, kde se bude bylinkám nejlépe dařit. Vlastní čerstvé bylinky si jednoduše vypěstujeme za oknem, v létě jimi můžeme doplnit venkovní parapet a prostor balkonu či terasu, protože rostlinky většinou potřebují pro svůj správný růst hodně světla.

Pěstování bylinek - výběr květináče a zeminy

Bylinky, které se u nás nejčastěji používají k dochucování, jako je majoránka, tymián, šalvěj a rozmarýn, pocházejí ze Středomoří. Jsou náročnější na půdu, potřebují lehkou a vápenitou zeminu. Ostatním bylinkám jako je petrželka, kopr, pažitka, meduňka či bazalka, postačí dobrá květinová půda. Bylinky si koupíme v zabalených sáčcích, kde máme i základní informace k pěstování přímo ze semínek. Objevíme je v obchodech pro kutily a zahradníky v oddělení "zahrada".

Dají se koupit také již vypěstované rostlinky, které se rozmohly nejen v supermarketech, ale také na farmářských trzích. Ke každé takové rostlince si můžete při koupi přivonět, rozemnout lísteček či snítku mezi prsty. Bylinky takto vypěstované se prodávají v malých květináčích. Ihned po koupi je vhodné je přesadit do větší nádoby, aby měly prostor pro svůj růst a dostaly tu správnou zeminu. Novinkou lze nazvat speciální substrát pro bylinky a zelené koření. Skládá se z rašeliny, dobře vyzrálého kůrového kompostu a písku, který zaručuje vylehčení a snadnou propustnost. Tento substrát obsahuje přírodní organická hnojiva, která jsou z hlediska výživy pro bylinky ideální.

Z nádob jsou k pěstování bylinek nejvhodnější keramické nádoby, které umožňují prostup vzduchu ke kořenům.

K sehnání je také vynikající souprava pro pěstování čerstvých bylinek v domácnosti. Souprava obsahuje semena, půdní substrát v bio kvalitě a květináč z odolného plastu, nechybí také návod k použití, který je součástí balení. Cena se pohybuje okolo 60 Kč.

Zalévání podomácku pěstovaných bylinek

Bylinky je třeba opravdu pečlivě a pravidelně zalévat. Na okenním parapetu nad topením či za oknem a na terase, kde celý den svítí sluníčko, vysychá zem obzvlášť rychle. Hodně vody potřebuje zejména estragon, meduňka, libeček a pažitka. Trochu šetřit s vláhou můžeme u šalvěje a dobromysli (oregana). Bylinky mají rády propustnou půdu, proto je nutností, aby nádoba, ve které bylinky pěstujeme, měla odtokový otvor. Bylinky nesnášejí zamokření, proto je nenecháváme delší dobu stát ve vlhku.

Vypěstované bylinky v kuchyni

Z bylinek pak v kuchyni při vaření používáme snítky nebo seřezáváme celou nať. Aby nám rostlinky déle vydržely, řežeme je asi v půlce výšky, ne nad povrchem půdy, abychom nezabránili jejich regeneraci.

Medvědí česnek - sbíráme jarní bylinky

Při procházce přírodou můžete už brzy zaznamenat štiplavou vůni medvědího česneku. Neváhejte a přineste si domů minimálně plnou hrst zdraví.

Medvědí

Italské bazalkové pesto
(doba přípravy 30 min )

Smetanová lučina
(doba přípravy 10 min )

Králík na tymiánu

(doba přípravy 120 min)

Králík

Foto: Sxc

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena