Za úspěchem pevné šlehačky stojí správný postup a několik pravidel, které je potřeba přijmout. Jedině tak můžeme odhodit nejistotu, nepříjemné překvapení i stužovač.
Která pravidla to jsou?
Pro pevnou šlehačku je nezbytné použít smetanu ke šlehání s obsahem tuku minimálně 30 %, ideálně 33–40 %. Vyšší obsah tuku zajišťuje lepší stabilitu a pevnost šlehačky. Podle české legislativy se smetana rozlišuje podle obsahu tuku:
Dezerty ze zakysané smetany: Nejlepší recepty na pečené koláče i chlazené zákusky
Šlehačku nikdy nevyšleháme ze smetany o pokojové teplotě. Smetana by měla být před šleháním důkladně vychlazená na teplotu 6–8 °C. Doporučuje se také vychladit mísu a metly šlehače, aby se smetana během šlehání nezahřívala.
Postup šlehání
Pro lepší stabilitu můžete ke konci šlehání přidat (opravdu jen) pár kapek citronové šťávy nebo malinkatou špetku soli, což pomůže šlehačce lépe ztuhnout a zvýraznit její chuť.
Hotová šlehačka je ideální ke zdobení dezertů, dortů, zákusků a zmrzlinových pohárů či horkých nápojů. Lze ji také použít jako základ pro krémy a náplně.
Čerstvě ušlehanou šlehačku je nejlepší spotřebovat ihned. V lednici však vydrží pevná několik hodin, poté ale může začít ztrácet na objemu a pevnosti. Pokud ji v chladničce uzavřeme, vydrží poživatelná i do druhého dne.
Recepty se šlehačkou, které by vám neměly ujít:
Vanilkové muffiny se šlehačkou
Rychlý piškotový dort s ovocem