Vaření.czMagazínSvatomartinská vína - připijte si mladým vínem z podzimní sklizně

Svatomartinská vína - připijte si mladým vínem z podzimní sklizně

Svatomartinská vína - připijte si mladým vínem z podzimní sklizně

Pranostiky: "Na svatého Martina nejlepší je husina, pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí.", nebo "Na svatého Martina jiskra do vína.", jsou přesným obrazem svátku mladého vína a s ním spojené i bohaté hostiny. Připijte si letos mladým vínem i Vy!

4534×

Tradice svátku mladého vína

Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si 11. listopadu, na den svatého Martina, poprvé novým mladým vínem pocházejícím z podzimní sklizně. Zmínky o tradici spojené s výčepem nového vína nacházíme v zápiscích již z dob císaře Josefa II.. V tento den byly uzavírány smlouvy s obecním pastýřem i ponocným. Právě 11. listopadu hospodáři "vyúčtovávali" uplynulou sezónu, prodlužovali službu svým děvečkám a pacholkům nebo přijímali nové sloužící. Na stvrzení dobré služby si všichni spolu poprvé přiťukli právě mladým vínem.

Kvalita mladého vína rozhodovala i o tom, zda majitel vinice obnovil se svými vinaři smlouvu na další rok či nikoli. Před Martinem se s vínem kvůli pověře ťukat nesmí, a tak se nové smlouvy dojednávaly při skleničce v té době již jiskrného vína a poprvé se sním mohlo i přiťuknout. Tento den byla již sklizeň v bezpečí pod střechou, byl plný hodování a veselí. Při ochutnávání Svatomartinských vín nesměla chybět pečená husa a spousta jiných dobrot (třeba Svatomartinské rohlíčky s tvarohem).

Recepty na pečenou husu 

Svatomartinská vína

Svatomartinská vína, již tradiční tuzemská obdoba slavnějšího francouzského svátku beaujolais. Podle odborníků se tato mladá vína nehodí k archivaci a jsou určena k rychlé spotřebě nejpozději do Velikonoc. Mladá podzimní Svatomartinská vína jsou lehká a jiskrná. Vyznačují se jemnou ovocnou chutí, voní třeba jako jsou broskve, pomeranče, hrušky, švestky nebo višně.

Pod značkou Svatomartinské se mohou prodávat pouze bílá vína odrůd Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané a klarety, růžová a červená vína odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Jednotlivá vína se můžou vyrobit z každé jednotlivé odrůdy či z libovolné směsi (cuvée) uvedených dvou odrůd.

Vinaři tvrdí, že pokud se mladé Svatomartinské víno vyvede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník. 

Víno, které se zrodí díky slámě

Foto: Shutterstock.com

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena