Vaření.czMagazínDroždí: Jak na to, aby se kynuté moučníky povedly na výbornou?

Droždí: Jak na to, aby se kynuté moučníky povedly na výbornou?

Droždí: Jak na to, aby se kynuté moučníky povedly na výbornou?

Při přípravě kynutých těst je droždí nezbytnou ingrediencí. Máte doma čerstvé či sušené droždí? Nevíte si rady, jak připravit kvásek a kolikrát máte nechat těsto kynout? Vše si podrobně vysvětlíme.

101943×

Jak používat čerstvé droždí?

Čerstvé droždí rozdrobíme na malé kousky do mísy. Přilijeme trochu tekutiny (nejčastěji mléka) a dbáme na správnou teplotu, ta by měla být okolo 37 °C. Mícháme, dokud se droždí nerozpustí. Teplotu můžeme zkontrolovat teploměrem nebo prstem. Příliš chladná tekutina by proces kynutí zpomalila, vysoká teplota by pro změnu zničila kvasinky. Aby droždí účinkovalo správně, musí mít kvasinky, které droždí obsahuje, dostatek cukru. Přidáme-li do těsta cukr navíc, bude nám kynout rychleji. S cukrem to však nepřeháníme, aby těsto nebylo příliš sladké. Na 50 g droždí bohatě postačí 1 - 2 lžíce krupicového cukru. Čerstvé droždí se používá k přípravě chleba, sušenek, pizzy, pirohů či sladkého pečiva. Obal čerstvého droždí by měl obsahovat datum balení a datum doporučené spotřeby. Otčas se stane, že čerstvé droždí trochu vyschne, což ale není na škodu a droždí tím neztrácí na kvalitě.

Použití sušeného droždí

Droždí koupené v sáčku není nic neobvyklého, jedná se vlastně o usušené droždí čerstvé. Výhodou je delší trvanlivost, ale na obalu samozřejmě i v tomto případě musí být uvedeno datum doporučené spotřeby, aby droždí neztratilo svůj účinek. Sušené droždí se aktivuje při teplotě vyšší, a to 45 - 50 °C. Sušené droždí se nevmíchává do tekutiny jako čerstvé, přisypáváme ho přímo do mouky společně se solí, cukrem a kořením, poté přiléváme tekutinu.

Správná teplota a postup pro kynutí

Proces kynutí ovlivňuje nejen teplota použité tekutiny, ale i ostatních surovin a teplota v místnosti. Všechny suroviny by měly mít ideálně pokojovou teplotu a těsto by mělo kynout pod utěrkou, vyhýbáme se umístění těsta v průvanu. S oběma druhy droždí je třeba zacházet opatrně, během kynutí těsta dochází k přeměně cukrů na oxid uhličitý, jež způsobují kvasinky - v důsledku toho těsto nabývá.

Necháme-li těsto vykynout dvakrát, bude mít lepší konzistenci a chuť než pečivo vykynuté pouze jednou. Navíc vydrží déle čerstvé.

Čerstvé droždí nikdy nezamrazujeme! Těsto z takového droždí by nevykynulo a pečivo nenabylo, kvasinky se nízkou teplotou poškozují.

Pokud nemáme moc času, můžeme si kynutí urychlit. Troubu předehřejeme na 100 °C, potom ji vypneme a těsto do trouby vložíme. Vykyne do 15 minut.

Aby náplň z kynutých buchet nevytekla, je třeba pořádně vyhřát troubu a těsto nechat správně nakynout. Při jiném postupu těsto změní svůj objem i tvar a náplň pak vytéká.

10+1 otázek: Droždí a kynuté těsto

Vůně čerstvě upečeného chleba dokáže podtrhnout kouzlo každého domova. Pečivo je pro mnohé z nás něčím, bez čeho si nedokážeme život představit. Jak vlastně kynutí či kypření funguje? A co všechno můžeme v kuchyni použít?

10+1

Recept na kynuté buchty s povidly krok za krokem

Máte rádi plněné buchty, ale bojíte se přípravy kynutého těsta? Vyzkoušejte si pečení společně s námi podle podrobného fotoreceptu. Těsto z uvedených surovin je chuťově výborné a vláčné.

Recept

Kynuté těsto bez váhy
(doba přípravy 1 hod )

A pokud vám zrovna droždí došlo, zkuste třeba tyto recepty

Švestkový koláč bez droždí
(doba přípravy 1 hod )

Houskový knedlík bez droždí
(doba přípravy 45 min )

Kvásek z žitné mouky
(doba přípravy )

Chléb z žitného kvásku
(doba přípravy )

Když dojde droždí, zachrání nás kvásek: Skvělé recepty na kváskové pečivo

I když dojde tolik potřebné droždí, nemusíte se vzdávat pečení, co vás zachrání, je kvásek - poctivý, řádně krmený a připravený bez zbytečných chyb. Jak na to?

Když

Foto: Pixabay.com

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena