Vaření.czMagazínVídeňské kavárny 2.díl

Vídeňské kavárny 2.díl

Vídeňské kavárny 2.díl

Vídeň je plná kaváren, noblesních či připomínajících dávné časy, tak i malých a skromných. V každé ovšem dostane výbornou kávu, mnohdy je výběr až ze 40 druhů, a můžete zde posedět a rozjímat v klidu příjemné atmosféry.

11163×

O vídeňských kavárničkách všeobecně jsme se zmiňovali v prvním článku: Vídeňské kavárny 1.díl. Mezi nejznámější a nejvíce vyhledávané vídeňské kavárny bezesporu patří Café Hawelka, Café Central, Café Mozart, Café Landtmann, nejstarší vídeňská kavárna Café Frauenhuber - jejíž interiér je zařízený celý v červeném, Café Sperl, císařská kavárna a cukrárna Café Demel či Hotel Sacher se stejnojmennou kavárnou.

Kavárna Hotelu Sacher

Když se řekne Rakousko, každému se vybaví Vídeň a mnohým z nás se začnou sbíhat sliny na Sachrův dort. Hotel Sacher, který byl otevřen roku 1876, najdeme na Philarmonikerstrasse 4. Za své dlouhé existence hostil mnoho královských rodin i společensky významných lidí. Pobývali zde např. John F. Kennedy, J. P. Belmondo nebo John Lennon. Ve stylové kavárně stejného jména vám nabídnou celosvětovou lahůdku, čokoládový dort Sacher Torte (4,90 eur). Jeho recept je tajemstvím, ví se pouze, že základem je tmavá čokoláda, meruňková marmeláda a samozřejmě pravá šlehačka. Původní recepturu dortu vymyslel osobní kuchař knížete Metternicha, Franz Sacher, již roku 1832. V kavárně podávají výbornou kávu Melange (4,90 eur), samozřejmě se sklenicí pramenité vody.

Café Hawelka

Tato kavárna láká ponejvíce Čechy, protože ji založil český emigrant Leopold Hawelka, a to již roku 1939. Kavárnu najdeme na Dorotheergasse 6 a při vstupu nás pohltí svou bohémskou atmosférou. Majitel a zakladatel kavárny ještě i donedávna sám dohlížel ve své kavárně na spokojenost hostů. Dnes podnik vede jeho syn Günter se svými potomky. Kavárnu navštěvují, stejně jako za časů jejich začátků, slavní malíři, herci i spisovatelé. Domů si můžete zakoupit balíček kávy “Hawelka Kaffee Leopold” nebo “Hawelka Kaffee Josefine”, nesoucí jméno zakladatele a jeho manželky.

Café Mozart

Tradiční luxusní kavárnu najdeme na Albertinaplatz 2. Stojí na místě původní kavárny z roku 1794 a od roku 1929 nese jméno Cafe Mozart. Tuto kavárnu po večerech navštěvují diváci Státní opery, která stojí naproti. Lze zde posedět nejen u šálku dobré kávy či horké čokolády, ale je zde také restaurace s vídeňskými specialitami. Kavárnu si oblíbili i čeští herci jako Miroslav Horníček a Jan Werich či spisovatel Graham Greene. Za kávu zaplatíte od 2,90 eur a na zákusku si smlsnete již od 3,90 eur. Za bohatou snídani (chléb, šunka, marmeláda, sýr, vajíčko, čokoláda), kterou podávají až do 11:30 hod, zaplatíte přibližně 11 eur.

Café Landtman

Noblesní kavárna je ztělesněnou vzpomínkou na monarchii a najdete ji na okružním bulváru Ringstrasse, Dr. Karl-Lüger. Ring 4. Roku 1873 kavárnu založil výrobce kávy Franz Landtman a i dnes kavárna patří mezi elitu a stále si drží starobylý titul "nejelegantnější vídeňská kavárna". Pyšní se přepychovým kamenným obložením a byla oblíbeným místem rozjímání, odpočinku i pilné práce slavného českého rodáka Sigmunda Freuda. Štrúdl ke kávě, brioche i croissant (2,60 eur) zde můžete ochutnat stejně jako Gustav Mahler či Sir Paul McCartney.

Spousta vídeňských kaváren otvírá již brzy ráno, protože většina zdejších s oblibou v kavárnách snídá. Největší "nápor" ovšem přichází odpoledne, kdy maminky chodí s dětmi na procházku a lidé pospíchají z práce. To je pravý kavárenský čas.

Až budete ve Vídni, najděte si i vy čas a poseďte v některé z malebných kavárniček. Nezapomeňte se potom o své zážitky s námi podělit.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena