Vaření.czMagazínVídeňské kavárny 1.díl

Vídeňské kavárny 1.díl

Vídeňské kavárny 1.díl

Kdo byl ve Vídni a nezavítal do jedné z malebných vídeňských kavárniček, jakoby ve Vídni ani nebyl. Káva tvoří nedílnou součást pitného režimu obyvatel Vídně a kavárny jsou jednou z místních turistických atrakcí.

11205×

Historie kavárniček

Podle historiků jsou zmínky o vídeňských kavárnách již v 15.století. Mnoho vídeňských obyvatel zase předpokládá, že první kavárna se otevřela až roku 1683 po porážce Turků, kdy bylo dostatek kávy, kterou získali jako válečnou kořist. Bezesporu je však pravda, že kavárny takové jaké známe dnes, se ve Vídni objevují již od 18.století.

Podle hospodářské komory má Vídeň více než 2690 kaváren. V rakouské metropoli najdeme kolem 500 kaváren, které slouží zároveň i jako cukrárenské, restaurační či koncertní zařízení. Tyto kavárny nabízí velké množství zákusků (Sacher-torte, Apfelschrudel, Palatschinken, Kuglhupf - bábovka) i cukrovinek, ale můžete se zde zakousnout i do vídeňské klobásy, koupit si knihu nebo poslechnout koncert.

Kavárny jsou nejen místem odpočinku a oázou klidu, ale i místem setkání a schůzek. Znavený turista se v kavárně posadí, objedná si kávu a může se začíst do místních novin, zapsat si své dojmy či napsat dopisy nebo jen sedět a rozjímat. Nikdo nepřijde, aby ho upozornil, že má dopito. Neexistuje možnost, že pokud si neobjedná, musí odejít. Nikdo ho nevyhodí. V kavárně můžete sedět neomezeně dlouho a nikomu to nepřijde divné.

Vídeňskou kávu, jak ji známe my Češi, tedy kávu se šlehačkou, bychom ve vídeňských kavárnách hledali marně. Jedná se o typicky českou specialitu.

Druhy kávy

V každé větší kavárně dostanete na výběr nejméně z 10 druhů káv. Káva se servíruje na malém podnose a vždy se sklenkou vody, jedná se o kvalitní vodu z vodovodu (ze Štýrských Alp), nikoli minerálku.

Ceny kávy se značně liší, někde nás šálek vyjde na 2,30 eura (zhruba 65 kč), ale za specialitu můžete zaplatit i 6 eur (170 kč).

Melange

Káva s horkým napěněným mlékem (připomínající capuccino).

Konsul

Černá káva s troškou smetany.

Amadeus

Káva ochucená likérem Amadeus.

Fiaker (Fiakrista)

Káva doplněná rumem nebo slivovicí se šlehačkou.

Mokka

Silná černá káva.

Türkischer

Turecká káva servírovaná v džezvě.

Brauner

Káva s mlékem a šlehačkou.

Kaisermelange

Káva s vaječným žloutkem a koňakem.

Mozart

Mocca káva s třešňovkou.

Eisnpänner

Káva, která se podává ve skle a je nejbližší k české vídeňské kávě.

V dalším článku Vídeňské kavárny 2.díl vás pozvu do nejznámějších a nejoblíbenějších kavárniček města Vídeň.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena