Vaření.czMagazínUžijte si sezónu meruněk: Plody pro zdraví i krásu

Užijte si sezónu meruněk: Plody pro zdraví i krásu

Užijte si sezónu meruněk: Plody pro zdraví i krásu

Nastává čas, kdy dozrává mnoho druhů ovoce. Jedním z nich jsou meruňky, které jsou velmi oblíbené i mezi dětmi. Odkud se k nám dostaly? Proč patří mezi nejzdravější ovoce?

21174×

Původ meruněk

Předpokládá se, že meruňka má původ v Arménii, proto se jí také říká ,,arménské jablko". V Číně ji však lidé znali již před 4000 lety. Můžeme se zeptat odborníků, kde se poprvé meruňky objevily, ale žádný na tuto otázku neodpoví se 100% jistotou. Přestože v Asii se tyto peckovice vyskytovaly jižtisíce let před našim letopočtem, na naše území se dostaly z Říma až v 17. století.

Vzhled

Meruňky jsou peckovice žluté, oranžové nebo načervenalé barvy. Strom se řadí do rozsáhlého rodu Prunus. Meruňky dozrávají uprostřed léta. Nezralé meruňky mají kyselou chuť. Zralé a na sluníčku dozrálé meruňky jsou sladké. Dužina přezrálých meruněk je sladká, cukernatá a blátivá.

Co vlastně meruňky obsahují?

Meruňky patří mezi nejzdravější druhy ovoce. Mají omlazovací efekt, posilují vlasy, nehty i pokožku a podporují imunitu. Zlepšují zrak a dobře působí i na astma. Meruňky jsou jedním z nejlepších zdrojů přírodního organického železa. Dalším významným prvkem je křemík a draslík. Nepostradatelná je také vláknina. Díky velkému množství antioxidantů jsou zbraní proti volným radikálům a rakovině.

Kromě toho však obsahují

  • provitamin A (Beta karoten) způsobuje, že se v létě opalujeme dohněda
  • vitamíny skupiny B, například vitamín B1, neboli thiamin, se podílí na vedení nervových impulzů
  • vitamín C zvyšuje fyzickou výkonnost, u pacientů po kardioverzi (odstranění arytmii) snižuje riziko návratu fibrilace síní, posilují obranyschopnost
  • draslík reguluje srdeční tep a tlak, udržuje množství tekutin v buňkách, dokáže přeměňovat krevní cukr na glykogen
  • niacin (kyselina nikotinová) se podílí na mnoha metabolických reakcích v těle
  • kyselina listová, která snižuje riziko demence, má vliv na vznik Alzheimerovy choroby, je také prevencí proti vysokému tlaku
  • kyselinu pantotenová (vitamín B5) je důležitá pro tvorbu mastných kyselin. Nedostatek této kyseliny může způsobovat depresi, špatné trávení i vředy

Velmi zdravé jsou sušené meruňky, které je vhodné konzumovat při zácpě. Stačí 3 meruňky denně a je po starostech. Půl šálku sušených meruněk (asi 690 kJ) poskytne téměř celou denní dávku Beta karotenu, velké množství draslíku, bóru a zhruba 20 procent denní dávky železa.

Meruňky v kuchyni

Zralé meruňky mají asi 85% vody. Vařením se zničí jejich živá síla. Čerstvé zralé meruňky jsou vynikající součástí ovocných i zeleninových salátů. Hodí se při dušení mas. Jsou však také vynikající v moučnících a jiných sladkostech. Meruňky se také jako spousta dalšího ovoce i suší. Nejčastěji se však meruňky zavařují do kompotů nebo do marmelád. Proto zde uvedu i krátký recept, který ke kompotování sama používám.

Meruňkový kompot

Zralé, ale ne příliš měkké meruňky opereme, rozpůlíme, vyjmeme pecky a skládáme do sklenic řeznou plochou dolů. Zalijeme cukerným roztokem (400 - 600g cukru na 1 litr vody), uzavřeme víčkem a sterilujeme 20 minut při teplotě 80 °C. Meruňky, které kupujeme, a to jak čerstvé tak sušené, je dobré pořádně umýt stejně jako ostatní ovoce a zeleninu, protože mohou obsahovat jedovaté látky z postřiků. Sušené meruňky omýváme především kvůli možné konzervaci oxidem siřičitým místo pravého sluníčka. Mnohdy se na obalu ani nedozvíme, jaké meruňky vlastně kupujeme. A jelikož jsou meruňky opravdu zdravé, nacpěte se jimi do sytosti. Nejen, že budete mít pevnější vlasy, nehty se vám budou méně lámat a kůže vám zhnědne, ale také uděláte něco pro své zdraví.

Rychlá příprava a báječná chuť: Meruňková marmeláda krok za krokem

Recept na vynikající meruňkovou marmeládu. Příprava vám nezabere více než 15 minut.

Rychlá

Veganské meruňkové knedlíky krok za krokem

Domácí meruňkové knedlíky patří mezi oblíbenou letní klasiku. V tomto receptu vám ukážeme čistě rostlinnou variantu krok za krokem.

Veganské

Vyzkoušejte tyto výborné recepty z meruněk

Snadný meruňkový koláč
(doba přípravy 1 hod )

Výborný meruňkový koláč s tvarohem
(doba přípravy 1 h 30 min )

Meruňkový tvaroháček
(doba přípravy 10 min )

Meruňkový koláč z jogurtového těsta
(doba přípravy 45 min )

Meruňková marmeláda s tajemstvím
(doba přípravy 1 h 15 min )

Meruňkové smoothie pro skvělou snídani
(doba přípravy )

Foto: Pixabay.com

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena