Užijte si sezónu meruněk: Plody pro zdraví i krásu

Užijte si sezónu meruněk: Plody pro zdraví i krásu

Nastává čas, kdy dozrává mnoho druhů ovoce. Jedním z nich jsou meruňky, které jsou velmi oblíbené i mezi dětmi. Odkud se k nám dostaly? Proč patří mezi nejzdravější ovoce?

20542×

Původ meruněk

Předpokládá se, že meruňka má původ v Arménii, proto se jí také říká ,,arménské jablko". V Číně ji však lidé znali již před 4000 lety. Můžeme se zeptat odborníků, kde se poprvé meruňky objevily, ale žádný na tuto otázku neodpoví se 100% jistotou. Přestože v Asii se tyto peckovice vyskytovaly jižtisíce let před našim letopočtem, na naše území se dostaly z Říma až v 17. století.

Vzhled

Meruňky jsou peckovice žluté, oranžové nebo načervenalé barvy. Strom se řadí do rozsáhlého rodu Prunus. Meruňky dozrávají uprostřed léta. Nezralé meruňky mají kyselou chuť. Zralé a na sluníčku dozrálé meruňky jsou sladké. Dužina přezrálých meruněk je sladká, cukernatá a blátivá.

Co vlastně meruňky obsahují?

Meruňky patří mezi nejzdravější druhy ovoce. Mají omlazovací efekt, posilují vlasy, nehty i pokožku a podporují imunitu. Zlepšují zrak a dobře působí i na astma. Meruňky jsou jedním z nejlepších zdrojů přírodního organického železa. Dalším významným prvkem je křemík a draslík. Nepostradatelná je také vláknina. Díky velkému množství antioxidantů jsou zbraní proti volným radikálům a rakovině.

Kromě toho však obsahují

  • provitamin A (Beta karoten) způsobuje, že se v létě opalujeme dohněda
  • vitamíny skupiny B, například vitamín B1, neboli thiamin, se podílí na vedení nervových impulzů
  • vitamín C zvyšuje fyzickou výkonnost, u pacientů po kardioverzi (odstranění arytmii) snižuje riziko návratu fibrilace síní, posilují obranyschopnost
  • draslík reguluje srdeční tep a tlak, udržuje množství tekutin v buňkách, dokáže přeměňovat krevní cukr na glykogen
  • niacin (kyselina nikotinová) se podílí na mnoha metabolických reakcích v těle
  • kyselina listová, která snižuje riziko demence, má vliv na vznik Alzheimerovy choroby, je také prevencí proti vysokému tlaku
  • kyselinu pantotenová (vitamín B5) je důležitá pro tvorbu mastných kyselin. Nedostatek této kyseliny může způsobovat depresi, špatné trávení i vředy
Velmi zdravé jsou sušené meruňky, které je vhodné konzumovat při zácpě. Stačí 3 meruňky denně a je po starostech. Půl šálku sušených meruněk (asi 690 kJ) poskytne téměř celou denní dávku Beta karotenu, velké množství draslíku, bóru a zhruba 20 procent denní dávky železa.

Meruňky v kuchyni

Zralé meruňky mají asi 85% vody. Vařením se zničí jejich živá síla. Čerstvé zralé meruňky jsou vynikající součástí ovocných i zeleninových salátů. Hodí se při dušení mas. Jsou však také vynikající v moučnících a jiných sladkostech. Meruňky se také jako spousta dalšího ovoce i suší. Nejčastěji se však meruňky zavařují do kompotů nebo do marmelád. Proto zde uvedu i krátký recept, který ke kompotování sama používám.

Meruňkový kompot

Zralé, ale ne příliš měkké meruňky opereme, rozpůlíme, vyjmeme pecky a skládáme do sklenic řeznou plochou dolů. Zalijeme cukerným roztokem (400 - 600g cukru na 1 litr vody), uzavřeme víčkem a sterilujeme 20 minut při teplotě 80 °C. Meruňky, které kupujeme, a to jak čerstvé tak sušené, je dobré pořádně umýt stejně jako ostatní ovoce a zeleninu, protože mohou obsahovat jedovaté látky z postřiků. Sušené meruňky omýváme především kvůli možné konzervaci oxidem siřičitým místo pravého sluníčka. Mnohdy se na obalu ani nedozvíme, jaké meruňky vlastně kupujeme. A jelikož jsou meruňky opravdu zdravé, nacpěte se jimi do sytosti. Nejen, že budete mít pevnější vlasy, nehty se vám budou méně lámat a kůže vám zhnědne, ale také uděláte něco pro své zdraví.

Vyzkoušejte tyto výborné recepty z meruněk

Snadný meruňkový koláč
(doba přípravy 1 hod )

Výborný meruňkový koláč s tvarohem
(doba přípravy 1 h 30 min )

Meruňkový tvaroháček
(doba přípravy 10 min )

Meruňkový koláč z jogurtového těsta
(doba přípravy 45 min )

Meruňková marmeláda s tajemstvím
(doba přípravy 1 h 15 min )

Meruňkové smoothie pro skvělou snídani
(doba přípravy )

Foto: Pixabay.com

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz