Technologie přípravy kuřete 2.díl

Technologie přípravy kuřete 2.díl

Jak je možné kuřecí maso péct? Na co si dávat pozor při pečení kuřete? Neztratí maso chuť při pečení v hliníkové fólii?

24890×

Pečení kuřecího masa

Pečení kuřete je možné několika způsoby. Využijeme tak nejen troubu, kterou je vybavena naše kuchyně, ale také rožeň, pánev nebo fólii alobalu.

Pečení v troubě

Pokud pečeme v troubě (plynové, elektrické nebo s jiným zdrojem tepla), pak vkládáme kuře pouze do trouby dostatečně vyhřáté. Horkem se srazí bílkoviny na povrchu kuřete a v mase zůstane šťáva. Nejprve pečeme kuře prsíčky dolů, pak jej obrátíme, aby zčervenalo ze všech stran. Podle potřeby podléváme.

Další možnosti přípravy kuřecího

Před pečením můžeme kuře osmahnout na tuku, zachová se tím šťavnatost masa. Během doby pečení do masa nikdy nepícháme, aby nevytékala šťáva. Vhodné je kuře na povrchu obložit máslem nebo slaninou nebo ho potírat olejem či vypékanou šťávou. Vytvoří se tak křehčí kůrka. Při pečení kuře podkládáme mřížkou.

Pečené kuře na rožni

Na rožni je možné opékat kuře vcelku nebo porcované. K rožnění vcelku se hodí kuře menší - do 1 kg váhy. Před grilováním je nutné potřít povrch kuřete olejem nebo jiným tukem, často smíchaným s kořením. Solit je vhodné až po dokončení. Pod rožněné kuře je nutné podložit odkapávací misku s troškou vody, abychom získali šťávu - na polévání kuřete při rožnění, případně k přelití přílohy po dokončení. Při pečení na rožni v přírodě na ohništi dbáme na to, abychom neopékali nad plamenem, ale abychom měli dostatek žhavého popela nebo rozžhaveného dřevěného uhlí. V tomto případě šťávu z kuřete ztratíme, ale výsledek takového kuchaření bývá i přesto skvělý.

Pečení kuřat na pánvi

Jde o minutkovou úpravu - rychlé opékání v malém množství rozehřátého tuku. Kuře bývá rozdělené na kousky, často vykostěné. Protože se při tomto způsobu používá vysoké teploty, dává se tuku jen velmi málo, spíše se pánev jen potře. Podle potřeby se tuk dodá později - po opečení masa. Opékat se může na pánvi přikryté i nezakryté. Během opékání do masa nepícháme, obracíme ho dřevěnou lopatkou. Zpravidla pokrm solíme až před dokončením tepelné úpravy, získá tak více křehkosti.

Pečené kuře v alobalu

Při tomto pečení nemusíme mít obvykle obavy z přepálení tuku. Také kůrka bývá křupavá. Zůstává však zachována šťáva a veškeré aroma. Alobal chrání maso i tuk před přepálením. Můžeme ho použít při pečení v ohništi, ve žhavém popelu. Kuře do fólie dobře zabalíme, nejlépe do dvou vrstev. Z několika vrstev alobalu můžeme tvarovat i nádoby na pečení.

Koření k úpravě kuřete

Rozlišujeme koření jednoduchá, směsi koření a některé speciální kořenící přípravky. Z těch jednoduchých koření nesmíme zapomenout na badyán, bazalku nebo bobkový list, které dodají masu tu nejzákladnější chuť. Navíc podporují trávení, mají vliv na vylučování žaludečních šťáv a podporují chuť k jídlu. Dále mezi základní koření řadíme celer, cibuli, česnek. Pro speciální úpravy dušeného kuřete používáme nezaměnitelnou chuť hřebíčku. Svou roli při úpravě kuřete má také paprika, pepř, kmín, kopr, majoránka. Nezapomenutelný svou vůní a chutí je tymián, ale i šalvěj nebo zázvor.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena