Vaření.czMagazínTajemství pletení vánočky

Tajemství pletení vánočky

Tajemství pletení vánočky

Vánočku, tradiční vánoční pečivo, má rád snad každý z nás. Zkušení mistři pekaři dovedou umně splétat spodní patro i ze šesti (devíti) pramenů. Já vám nastíním tajemství pletení ze tří, ale hlavně ze čtyř pramenů.

246937×

Vánočka

Dříve se pekly vánočky pouze z kynutého těsta a zaplétaly se alespoň ze šesti, sedmi, devíti nebo až třinácti pramenů. Už za časů mé babičky jsme kynutou vánočku dávaly péct v krásné keramické formě. Dnes jsou recepty na vánočky rozšířeny i o tvaroh a pro tyto vánočky je forma to pravé. Pokud si ale chcete vyzkoušet doma uplést vánočku bude se vám hodit pár mých rad, alespoň tomu věřím.

Jednoduché pletení vánočky 3+2+1

Nejjednodušší je vánočku upéct ve formě, ale to nemá s pletením nic společného.
Potom tu máme pletení ze šesti stejně silných a stejně dlouhých pramenů, kdy spodní patro bude tvořit cop upletený ze tří pramenů - vždy střídavě do ruky uchopíme krajní pramen a přeložíme jej přes pramen prostřední. Prostřední patro je tvořeno ze dvou propletených pramenů a nahoru se dá jeden pramen lehce otočený kolem své vlastní osy.

Ošizené pletení vánočky

Vánočka z devíti pramenů 3+3+3

Těsto si rozdělíme na devět dílů, tři díly budou o něco silnější než další tři, které zase budou silnější než tři zbývající. Takže máme tři tlusté díly, tři silné díly a tři tenké díly. Všechny díly si stejnoměrně rukou uválíme na dlouhé prameny. Nejdříve si upleteme cop ze tří tlustých pramenů, podle popisu výše. Pak upleteme cop ze tří silných pramenů a úplně nahoru ze tří tenkých pramenů. Copy jeden přes druhý moc neutahujeme, protože vánočku ještě necháváme nakynout. Konce copů k sobě přimáčkneme a zastrčíme pod konce vánočky.

Vánočka z desíti pramenů (3+2)+3+2

Těsto si rozdělíme na deset stejných dílů, ze kterých uválíme deset stejně dlouhých pramenů. Spodní patro bude tvořit cop ze tří pramenů podle výše uvedeného návodu a vedle něj přijde cop pouze ze dvou pramenů. Okraje k sobě mírně přitiskneme. Prostřední patro bude tvořit cop ze tří pramenů, které položíme tak, aby ležely částečně na copu ze tří i ze dvou pramenů. Nahoru potom přijde cop upletený ze dvou pramenů.

Klasické pletení vánočky 4+3+2

Vykynuté těsto rozdělíme na devět stejných dílů, které vyválíme na stejně dlouhé prameny. Čtyři prameny položíme vedle sebe tak, aby směřovaly od nás. Překřížíme dva prostřední prameny; pravý přes levý. Pak uchopíme dva prameny, které leží vlevo a překřížíme pravý přes levý. Totéž uděláme i se dvěma prameny vpravo. Potom opět překřížíme dva prostřední prameny; pravý přes levý a vše opakujeme od začátku. Na obou koncích prameny k sobě dobře přitiskneme. Další patro upleteme ze tří pramenů a poslední dva prameny omotáme navzájem kolem sebe.

Spodní patro můžeme uplést i dalším způsobem. Čtyři prameny (označme si je pro snazší orientaci čísly 1, 2, 3, 4) na jednom konci přimáčkneme tak, aby konce směřovaly k nám. Vždy budeme brát do ruky pouze pravý pramen (4), který provlečeme pod pramenem 3 nad pramenem 2 a pod pramenem 1. Nyní uchopíme pramen 3 a podvlečeme jej pod pramenem 2, nad pramenem 1 a pod pramenem 4. Tento postup opakujeme asi 8x a do konce vánočky se nám tak čísla opět vrátí do stejného pořadí 1, 2, 3, 4. Další patro upleteme ze tří pramenů a poslední patro bude ze dvou pramenů omotaných navzájem kolem sebe.

Několik rad pro pečení vánočky

 • Spodní patro pramenů na plechu hranou dlaně uprostřed mírně rozmačkáme, aby bylo širší.
 • Každé patro a potom i celou vánočku poklademe nasekanými mandlemi a kousky ořechů, mezi jednotlivá patra vložíme i oprané a okapané rozinky. 
 • Kraje copů vždy dobře přimáčkneme a zasuneme pod spodní patro.
 • Copy pleteme úmyslně dost volné, aby měly dostatek místa na kynutí (ještě 20 - 30 minut kynutí upletené vánočky). 
 • Vykynutou vánočku proti sobě zpevníme zapíchnutím dvou špejlí.
 • Před pečením vánočku potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlemi. 
 • Vánočku pečeme v dobře vyhřáté troubě (asi na 180 °C). 
 • Z upečené vánočky vytáhneme špejle a přikrytou utěrkou ji necháme vychladnout.

Pokud máte sami nějakou radu nebo vychytávku na pečení vánočky, podělte se se svými nápady s námi.

Ty nejlepší recepty na vánočku najdete zde 

Vyzkoušejte také šlehačkovou vánočku krok za krokem 

Od tvarohové po máslovou: Výběr redakce na TOP recepty na vánočky

Vánočka - nadýchaná, voňavá a poctivá jako od babičky. Možná už také přemýšlíte, jaká vánočka letos zvítězí mezi nejrůznějšími recepty. Z našich tipů si nelze nevybrat a poradíme vám i s jejím pletením.

Od

Foto: Shutterstock.com

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena