Vaření.czMagazínStop kocovině! 1.díl

Stop kocovině! 1.díl

Stop kocovině! 1.díl

Někteří z vás by určitě uvítali praktické rady, jak kocovině předcházet. Kdo by trávil večery doma, když může vyrazit do společnosti? Ale ta rána... Jak tedy před kocovinou "utéct" nebo s ní pak úspěšně bojovat? Dnes si povíme, jak kocovině předcházet.

13889×

Co to vlastně kocovina je?

Sucho v ústech, žaludek na vodě, rozklepaná kolena, hrozná bolest hlavy a další příznaky doprovází kocovinu. Kocovina se začíná projevovat, jestliže to přeženeme s alkoholem. V krvi je vysoká hladina alkoholu, která se postupně začíná snižovat a navíc odezní otupující účinky alkoholu. Vypitý alkohol se v játrech přeměňuje na toxiny, které se vstřebávají v krvi. Jelikož se jedná o toxiny, náš organismus se jim začne bránit a na řadu přichází imunitní systém. Ten se snaží bránit naše orgány a to tak, že vypouští citokiny. Ty v těle způsobí zánět, který se projevuje bolestí těla, hlavy a zažívacími potížemi. A nastává dehydratace. Naše tělo je oslabeno a v té chvíli dochází k odbourávání vitamínů a minerálů. Také se výrazně snižuje hladina krevního cukru. Kocovina se dá nazvat jako poalkoholová dehydratace.

Pár tipů proti kocovině

Pití na lačno

Všeobecně se říká, že pít na lačno se nevyplácí, a je to pravda. Lidé, kteří se před "tahem" najedí, svému tělu pomůžou. Jídlo na sebe váže alkoholické toxiny. Nejlepší je vymastit si žaludek kouskem špeku, slaniny, sádla nebo olejem. Rozhodně bychom měli jíst i během pití. Kousek sýru nebo pečiva mám rozhodně neublíží.

Doplňování tekutin

Doplňujeme tekutiny. Jelikož kocovina je dehydratace, musíme pít. Voda vyplavuje z těla vzniklé toxiny. Alkohol a následná kocovina zbavují naše tělo kromě vody i množství důležitých vitamínů a minerálů, takže pijeme hlavně ovocné šťávy a minerálky. Před akcí, během ní a hlavně po. Dodáme tělu potřebné tekutiny spolu s vitamíny a minerály. Nedejte na řeči, že jste "měkota", protože alkohol zapíjíte nealkem. Děláte to pro sebe. Vodka s džusem nebo gin s tonikem. Tímhle se opijete, ale svému tělu příliš neublížíte. Také se nezapomeňte hýbat. Tím si totiž okysličíte a rozproudíte krev a urychlí se tak vstřebávání škodlivin. Pokud jste přišli domů a pociťujete, že se jste to opravdu přehnali, je ideální vypít hodně vody. Minimálně půllitr. Většinou se doporučuje čistá voda nebo s vymačkaným citronem, pomerančem. Prostě čímkoliv, co obsahuje vitamín C. Pokud nemáme vodu a citron, můžeme si nalít ovocný džus (osobně nedoporučuji červený pomeranč). Jak víme, je vitamín C silný antioxidant, takže pomůže našemu podlomenému imunitnímu systému. Nejlepší je nechat si preventivně před odchodem na večírek u postele láhev vody s citronem.

Ranní probuzení

Další pohroma nastává po probuzení. Jen co otevřeme oči, začne se obracet žaludek a příšerně bolet hlava. Všeobecně se považuje za nejlepší napít se vody (doplníme tekutiny), překonat se, dát si sprchu a pak jít se nasnídat. Cože? Sprcha. Dobře... Ale nasnídat se? Ano. Sprchou rozproudíme krev. Roztáhneme si cévy, prokrvíme mozek, ale hlavně urychlíme boj s toxiny. A snídaně? Jak jsme si řekli, jídlo na sebe váže toxiny a my je přeci potřebujeme dostat z těla ven. Nejlepší jsou jogurty, kysaná mléka, celozrnné pečivo a lžíce nebo dvě medu (zvyšuje hladinu krevního cukru - dodá ihned energii, chrání játra a dodává minerály). Takový vývar se zeleninou taky není k zahození. Dobrá snídaně pomůže navázat zbytky alkoholu v krvi a doplní krevní cukr, který alkohol zničil. Takže nám celkem rychle uleví.

Tip babiček

Tip našich babiček je smíchat med a čerstvě vymačkanou pomerančovou nebo citronovou šťávu v poměru 1:1 a pomalu vypít. Tento nápoj údajně snižuje hladinu alkoholu v krvi.

Vyprošťovací tablety

Rozhodně ano kvalitní a šetrné "vyprošťovací tablety". Kvalitní tablety dostaneme v každé lékárně. Tablety by neměly snižovat "prožitek" alkoholu. Některé jsou pouze proti kocovině, ale jiné chrání i naše játra a ledviny. Pokud víme, že druhý den prostě potřebujeme být fit a v pohodě, je tohle nejlepší možnost. Rozhodně na ně ale nespoléhejte napoprvé. Nejdříve je vyzkoušejte. Přinesli jsme vám základní informace, jak kocovině předcházet. V příštím článku si povíme, co na kocovinu rozhodně nezkoušet. Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena