Vaření.czMagazínSlavnosti chřestu

Slavnosti chřestu

Slavnosti chřestu

Ivančice, město na Jižní Moravě, bude žít ve dnech 20. - 21. května chřestem. Přijďte se podívat.

3876×

Chřest, latinsky asparagus officinalis, pochází z Orientu. Je zobrazen již na nástěnných malbách ve starém Egyptě starých 4500 let. Někteří vědci ovšem pochybují, zda se jedná skutečně o zobrazení chřestu.

Chřest pro zdraví

Chřest je velmi zdravá zelenina, která tělu přináší vitalitu a udržuje ho v dobré kondici. Obsahuje velké množství vody, bílkoviny a vlákninu.100 g chřestu obsahuje pouze 22 kcal (94 kJ). Chřest obsahuje vitamíny skupiny B včetně kyseliny listové, vitamin C, betakaroten a minerální látky. 100 g chřestu obsahuje 224 mg draslíku, 54 mg fosforu, 23 mg vápníku a také hořčík, zinek či železo. Chřest, pro zachování všech výživných látek, je nejlépe konzumovat syrový, převážně se však tepelně upravuje a vynikající je tak třeba chřestová polévka, zapečený chřest nebo chřest jako teplá příloha k masu.

Chřest na Jižní Moravě

Chřest přivezl do Ivančic lékárník a místní radní Antonín Worell roku 1829. Od toho roku se Ivančice staly světovou velmocí v pěstování této zeleniny. Chřest (jinak také špargl) se dělí na tři základní druhy podle barvy - bílý, zelený a fialový. Nejlahodnějším z nich je však bezesporu bílý chřest, který má velmi jemnou chuť. V současné době se zde již chřest nepěstuje a veškeré zásoby na slavnosti se dováží.

Slavnosti chřestu

17. ročník slavností chřestu proběhne v Ivančicích 20. a 21. května. Jste srdečně zváni na degustaci této vynikající zeleniny. Přijďte si zakoupit čerstvý chřest, ochutnat místní chřestové speciality, regionální produkty a skvělé moravské víno. Na slavnosti chřestu se přivezou 4 tuny čerstvého chřestu, který byl ještě ve čtvrtek na poli.

Na Palackého náměstí jsou postaveny pouťové atrakce, stánky s občerstvením, bude probíhat prodej čerstvého chřestu a bude zde mnoho dalších stánků nabízející lákavé farmářské produkty.

Na nádvoří radnice bude probíhat hudební produkce, velká ochutnávka vín a čeká vás i kuchařská show Petra Stupky.

Prostor za kostelem zaplní moravské firmy a bude zde připravena degustační zóna restaurací a regionálních producentů.

Na nádvoří mlýna můžete navštívit řemeslný trh nebo zde nechat své ratolesti, pro které bude připraven program. Také zde bude k shlédnutí divadelní vystoupení divadla Studna.

Čerstvý chřest je k dostání po celý rok, ale ten nejlepší a nejchutnější seženete pouze v sezóně, tedy od poloviny dubna do konce června.

Foto: Photos.com
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena