Vaření.czMagazínRajčata zásobárnou vitamínů

Rajčata zásobárnou vitamínů

Rajčata zásobárnou vitamínů

Jejich původ je zaznamenán v subtropických oblastech Jižní Ameriky. Peruánští indiáni je začali pěstovat zprvu jako okrasné rostliny již v 5. století př.n.l. Plody považovali za jedovaté.

25191×

Do Evropy se dostala rajčata až po objevení Ameriky. Jako zelenina se začala v Evropě kultivovat až někdy počátkem 18. Století.

Druhy rajčat

Rajčata mají více chutí a podob, známe rajčata masitá, velkoplodá, soudková, keříčková, koktejlová, tzv. Sherry. Barevně známe rajčata červená, žlutá a fialová.

Co rajčata obsahují?

Jsou ohromnou zásobárnou vitamínů, antioxidantů, lykopenů, karotenů, biotinu, niacinu, tyraminu. Obsahují draslík, kyselinu listovou, zinek a vlákninu. Rajčata mají jen minimální množství kalorií, a proto jsou vhodnou potravou při redukci hmotnosti.

Proč jíst rajčata?

Mimo již zmíněné vhodnosti ke snižování hmotnosti, je nutné zmínit jejich užitečný vliv na zdraví. Posilují buněčnou strukturu a srdce. Podporují látkovou výměnu, pomáhají při tvorbě zdravé kůže, stavbě nových vaziv, posilují sliznice v celém těle. Omlazují buňky, zlepšují oběhové potíže, podporují spánek. Odstraňují poruchy trávení, zácpu, odvodňují a působí močopudně. Proto jsou právem označovány za elixír mládí.

Boj proti rakovině

Rajčata mají protirakovinné účinky, protože obsahují důležité antioxidanty, které chrání organismus před škodlivými volnými radikály a brání tak vzniku rakoviny. Díky vláknině a antioxidantům můžeme rajčata najít také v kosmetice. Jejich použití je vhodné při přípravě domácích pleťových masek.

Použití rajčat

Rajčata můžeme používat čerstvá jako zeleninovou oblohu, na zdobení chlebíčků a obložených mís. Rajče je vhodné do zeleninových salátů, k tepelné úpravě, na přípravu čalamád nebo třeba domácího kečupu. Můžeme jej použít na přípravu omáček, do zapékaných pokrmů, k plnění a gratinování. Využít jej můžeme také například k přípravě zeleninových koktejlů či do polévek. Čím dál častěji se v obchodě setkáváme s rajčaty sterilovanými, v oleji s různými přídavky např. s feferonkami, s houbami. Připravit si můžeme z rajčat také domácí rajský protlak, určený k dalšímu použití jako přídavek do omáček.

Uskladnění rajčat

Rajčata skladujeme na suchém místě nejlépe při teplotě 10 -12 °C. Můžeme je také zmrazovat, ale jejich použití po rozmražení už je vhodné pouze pro následnou tepelnou úpravu, rozmražená rajčata nejsou vhodná ke zdobení. Před zmrazením můžeme rajčata ještě spařit, oloupat a nakrájet. Pak přesypat do sáčku dobře uzavřít a zamrazit.

Rajčata jsou nejen zdravá ale také velice chutná, výborným doplňkem k rajčatům je mozzarela.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Fendryska

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena