Vaření.czMagazínLexikon omáček 3.díl

Lexikon omáček 3.díl

Lexikon omáček 3.díl

Chuť tapenády vynikne jen tak na bílém pečivu, majonéza doplní každý salát a dipů k namáčení si můžeme připravit nespočet. A co teprve našlehané omáčky, italská pěna sabayon krásně voní po bylinkách.

6134×

Dipy - omáčky k namáčení

Omáčky vhodné k pohoštění více osob, ideální forma, jak uspokojit různé chutě hostů. Dipy jsou ostré, jemné, slané, smetanové či sýrové omáčky k masovému fondue či na proužky nakrájené zelenině, upečeným listovým tyčinkám nebo tortillovým chipsům.

Dresink

Omáčka, která skvěle doplňuje saláty. Přísady do dresinku nejsou nijak omezené, nakombinovat lze téměř jakékoli ingredience, které se chuťově k použitým surovinám na salát hodí. Přísady na dresink spojujeme smetanou, olejem či majonézou. V dresinku by neměla chybět „kyselá část“ jako citronová šťáva, limetková šťáva nebo ocet. Na výběr je opět spousta druhů těchto dochucovačů, saláty tak získají pokaždé jinou chuť. Do dresinku můžeme přidat i zeleninovou šťávu, nastrouhanou zeleninu, rozdrobený sýr, nasekaná vajíčka, bylinky, oříšky atd. Fantazii se meze nekladou.

Dresink připravujeme i na saláty ovocné, potom kombinujeme ovocné šťávy, med, sladké sirupy , likéry a podobně.

Fumet

Fumet je vlastně rybí šťáva, rybí omáčka.

Omáčky z vína

Omáčky (i redukce) z bílého vína skvěle zvýrazní chuť drůbežího či telecího masa. Dobré jsou i k rybám a plodům moře. Omáčky z vína červeného jsou chuťově výraznější a silnější, hodí se k hovězímu masu, zvěřině, ale i k drůbeži.

Majonéza

Původem francouzská omáčka, jejíž domácí přípravu jistě znáte. Připravuje se z našlehaných žloutků, oleje, přidává se hořčice, citronová šťáva pro okyselení, sůl, pepř a jiné koření či bylinky. Majonézu lze připravit i v lehčí podobě, když majonézu rozředíme kvalitním bílým jogurtem. Majonézy jsou velmi tučné, a tak je podáváme samostatně jen výjimečně (většinou ke smaženým pokrmům). Vhodné jsou k dochucení salátů.

Redukce

Redukce už podle názvu napovídá přípravu této omáčky. Fond, vývar nebo jiná omáčka se vaří tak dlouho, dokud není hodně hustá a nemá potřebnou silnou chuť. Redukci můžeme po přidání cukru redukovat na hustý sirup.

Tapenáda

Kořeněná omáčka z oliv. Užijeme ji v ochucování dresinku nebo jen na tak na bagetě či jiném bílém pečivu a plackách. Tapenáda chutná dobře k rajčatům s nakrájenou mozzarellou. V malém množství v poměru k masu ji podáváme také k rybám a plodům moře.

Sabayon

Italská omáčka ala nadýchaná pěna, kterou je nutné podávat vzápětí po vyšlehání. Sabayon připravujeme vodní lázni na mírném ohni, aby se nesrazila. Její základem jsou vajíčka, samotné žloutky, víno, vývar, vermut a bylinky.

Zabaione

Omáčka zabaione je vlastně sladkou obdobou sabayon. Taktéž se ingredience šlehají do pěny v horké lázni, voda však nesmí vařit! Zabaione se připravuje ze žloutků, cukru a marsaly. 

Lexikon omáček 1.díl

Lexikon omáček 2.díl

Foto: Pixmac.cz

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena