Vaření.czMagazínLéčivá síla heřmánku

Léčivá síla heřmánku

Léčivá síla heřmánku

Voňavý heřmánek, Matricaria chamomilla, by neměl chybět v žádné domácnosti. Je všelékem a pomocníkem především starostlivým maminkám.

23759×

"Dětský čaj s heřmánkem" mnohokrát pomohl utišit bolest jejich malých ratolestí, hlavně při bolení bříška. Navíc, dětem heřmánkový čaj chutná a heřmánek jim není neznámý. I jejich oblíbený hrdina z kouzelné knížky "Krtečkova dobrodružství", putoval po celém světě a hledal zázračnou bylinku chamomillu, aby uzdravil svou kamarádku myšičku.

Ve starých bylinkářích se uvádí, že heřmánek byl lékem hlavně pro nemocné matky a ženy. Snad proto je Matricaria odvozeno z latinského "mater" (matka). Staří Egypťané dokonce heřmánek považovali za všemocnou rostlinu Boha Slunce.

Kdy nám heřmánek může pomoci?

Bylina obsahuje velké množství látek, které mají protizánětlivé, protikřečové, bolesti zmírňující a dezinfekční účinky. Nejvýznamnější z nich jsou chamazulén, flavonoidy, slizy, hořčiny a karotenoidy. Ani dlouhodobější užívání heřmánku nemá na tělo nepříznivé vedlejší účinky, proto se bylinka může používat bezpečně i v lidovém léčitelství. A hlavně je šetrná k dětskému organismu.

Malým dětem ulevuje především od bolestí bříška, zmírňuje křeče, pomáhá při nadýmání, ale i průjmu a podráždění žaludku. Samozřejmě, že při stejných potížích , je pomocníkem i dospělým.

Heřmánek lze použít při poruchách menstruace a gynekologických potížích, zánětech močových cest, při nemocech z nachlazení, nespavosti, také podporuje pocení. Má uklidňující účinek a pravidelné pití heřmánkového čaje má dobrý vliv na naši nervovou soustavu. Pomoci může při léčení nepříjemných hemeroidů, lidově "zlaté žíly".

V uvedených případech se heřmánek užívá vnitřně. Připravujeme z něho čaj, jako zápar, viz. článek: Jak používat a upravovat byliny. Zápar pro dospělé se obvykle připravuje z jedné polévkové lžíce byliny a šálku vody, dětem postačí jedna čajová lžička na šálek vody.

Zápar může být jen z čistého heřmánku, častěji se ale používá heřmánek ve směsích. Při nadýmání se pije směs heřmánku, kmínu, máty a anýzu, při střevních chorobách směs s meduňkou, mátou a lékořicí, na pocení heřmánek s lípou.

Z dalších směsí je známá a v lékárně dostupná také dietetická směs Stomaran nebo čajová směs Alvisan, ke snížení krevního tlaku a zmírnění depresí. Našemu organismu nepomáhá pouze pití heřmánkového čaje.Bylinu lze využít i zevně.

O tom, jak a o tom, že je opravdu téměř všelékem se dozvíte v pokračování článků o heřmánku.

Heřmánek - zlato mezi bylinkami
Pomocník heřmánek

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena