Pomocník heřmánek

Pomocník heřmánek

V dnešní uspěchané době se zapomíná na přirozené pomocníky člověka. Přitom léčivé rostliny rostou všude kolem nás. Možná, že i heřmánek kvete právě někde ve vaší blízkosti a vy ho každý den nevědomky míjíte.

13356×

A právě heřmánek by neměl chybět v naší domácnosti, ať už si ho sami natrháte a usušíte, nebo zakoupíte v lékárně. Heřmánek je opravdu zlato mezi bylinami a jeho léčivá síla nepůsobí jen při vnitřním použití. Hojně se používá i zevně a jeho blahodárné účinky jsou známé nejen v lidovém léčitelství a farmacii. Velmi důležité místo má heřmánek i v kosmetice.

Zevní využití heřmánku

Jak už víme ze článků Heřmánek - zlato mezi bylinkamia a Léčivá síla heřmánku, má tato bylina výrazné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Můžeme ji tedy využít k obkladům, koupelím, kloktání a výplachům. Jako kloktadlo se osvědčí zápar z heřmánku při zánětech ústní dutiny a hrtanu, pravidelný výplach zklidní zánět dásní.

Při mírném zánětu spojivek a zanícených očích je vhodným pomocníkem heřmánkový obklad a oplachování heřmánkovým záparem. Samozřejmě, že zápar musíme nechat trochu vychladnout, abychom pokožku nespálili. To platí i u kloktání, koupelí a výplachů. Heřmánek je obsažen i v ústních vodách a zubních pastách.

Bylina slouží také k umývání ran a mokvavých kožních vyrážek. Rychle se zahojí opary, pokud na ně přikládáme obklad z heřmánku.

Z této byliny se také vyrábějí masti a olejíčky. Masti, tak jako obklady, urychlují hojení jizev a heřmánkový olej může pomoci od únavy našim končetinám. Zklidňující účinky heřmánku jsou využity i v mnoha masážních krémech, např. je to řada kosmetických přípravků Perilacin.

Heřmánek je velkým pomocníkem i v pěstění krásy. Jednou za čas bychom si měli dopřát heřmánkovou koupel celého těla a alespoň jednou týdně omývat tvář heřmánkovým záparem. Naše pokožka a pleť tak získají zdravou barvu, zahojí se i drobné ranky a nežádoucí pupínky. Pravidelné omývání heřmánkem reguluje tvorbu kožního mazu a doporučuje se především mladistvým s akné. Heřmánkový extrakt je i součástí pleťových masek a přípravků k čištění pleti.

Heřmánkovým záparem lze umývat i vlasy. Jsou po něm lesklé, vzdušné a pravidelným omýváním můžeme docílit i zesvětlení odstínu vlasů. Navíc, mytím vlasů heřmánkem, zároveň ošetřujeme pokožku hlavy. Pokud si nepřipravíme sami koupel z čerstvé nebo usušené bylinky, je možné zakoupit alespoň šampon, nebo přípravky do koupele s obsahem heřmánku.

Nejen obklady a koupele, ale použít se dá dokonce i pára z heřmánkového záparu. Pod ručníkem vdechujeme páry např. při rýmě nebo při zkrášlení naší pleti. V případě zkrášlení páry využijeme místo obkladů.

Heřmánek můžeme mít připravený i v jiné podobě. Naplníme-li plátěný pytlík usušeným heřmánkem a zašijeme ho, získáme léčivý polštářek. Ten může poskytnout první pomoc především malým dětem, při začínajícím zánětu středního ucha či bolestech bříška. Polštářek mírně zahřejeme (třeba v mikrovlnné troubě) a přiložíme na bolavé místo. Teplý a voňavý polštářkový obklad rychle uleví od bolesti.

Příprava koupele z heřmánku

4 hrsti heřmánku přelijeme asi 2 litry vody, spaříme a vyluhujeme, přilijeme do vody ve vaně. Při koupeli nepoužíváme žádné kosmetické prostředky. Po koupeli doporučuji namazat pokožku heřmánkovou mastí a odpočívat.

Příprava obkladů z heřmánku

Jednu polévkovou lžíci čerstvého nebo sušeného heřmánku zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody, krátce vyluhujeme a scedíme. Čisté plátýnko, namočené do heřmánkového záparu , přikládáme jako obklad

Pára z heřmánku

Jednu lžíci heřmánku zalijeme litrem vroucí vody a páry vdechujeme z bezpečné vzdálenosti pod ručníkem.

Závěr

Výčet možností, jak nám může heřmánek pomoci, je veliký. Jestli jste se právě teď rozhodli, že budete více dbát na svou krásu a zdraví, určitě začněte "spolu - s heřmánkem".

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena