Brambory nastrouháme najemno a zalijeme vařící vodou - tak, aby byly ponořeny. Necháme chvíli odstát.
Hladkou mouku smícháme s otrubami a celozrnnou moukou, přidáme sušené droždí. Do sypké směsi přidáme kmín, sůl, slunečnici a kakao (pouze chceme-li mít chléb tmavší, na chuť nemá vliv, v potravinářském průmyslu se používá spíš kávovina, ale kakao je lepší). Do směsi přilijeme brambory i s vodou - pozor, neměla by být příliš horká, ale sušenému droždí to zase tak moc nevadí. Směs nesmí být příliš tuhá.
Promícháme a vyklopíme na posypanou pracovní desku, zpracováváme tak dlouho, až je těsto tuhé, pružné a nelepí se - asi 8 až 10 minut pro zručné, můžeme a celkem určitě budeme muset přidávat mouku, dávka droždí to snese. V průběhu hnětení těstem párkrát (asi dvacetkrát) z výšky praštíme o desku, těsto se tak lépe "vyhladí", pak utvoříme bochník, vložíme do misky vysypané moukou, střídmě posypeme a dáme na teplé místo. Mísu s těstem přikryjeme utěrkou a necháme kynout.
Až těsto zdvojnásobí objem, vyklopíme jej, znovu propracujeme a utvoříme šišku (nebo pecen). Na plechu necháme těsto ještě chvíli kynout - asi 10-15 minut. Pak plech zasuneme do středu trouby. POZOR: trouba už musí být vyhřátá na 220 stupňů (to je důležité, je-li trouba málo vyhřátá, chléb se rozjede). Do trouby také musíme pod rošt vsunout kastrůlek s horkou vodou.
Zprudka zapečeme. Po deseti minutách zmírníme teplotu na 190 stupňů a dopékáme asi 40 až 50 minut. Jednou - dvakrát potřeme bochník vodou s octem (2/3 vody, 1/3 octa).
Upečený chléb zní při poklepu na spodní kůrku dutě, potřeme spodní část vodou a na mřížce necháme dokonale vychladnout.
Těsto se dá se udělat i klasickým kváskem, jedna kostka droždí (asi 42 g), ale máte pak víc nádobí.