Vaření.czMagazínVybíráme varnou desku 1.díl

Vybíráme varnou desku 1.díl

Vybíráme varnou desku 1.díl

Plynové a litinové varné desky jsou mnohými považovány za pouhé připomínky let minulých. Nejen sklokeramika však působí moderně.

11230×

Kromě kombinace volně stojící trouby s vařičem je možné zauvažovat nad vestavěnou varnou deskou a vestavěnou troubou. Tyto se vyrábí buď takzvaně v kombinaci, tedy vestavěná trouba a nad ní vestavěná varná deska, která je ovládána z panelu na troubě, nebo existují samostatné vestavěné trouby a samostatné varné desky. Ty lze umístit v naší kuchyni odděleně podle libosti, troubu tedy většinou do výšky pasu.
Hlavu si snad každý láme zejména nad typem varné desky. Pojďme se podívat na specifika a přednosti jednotlivých typů.

Plynová deska

Plynovou desku můžeme v podstatě ihned zavrhnout, pokud by její pořízení znamenalo též zavádět do bytu či domu plyn, taková investice by se nám asi jen tak nevrátila. Pokud však v bytě plynovou přípojku máme, není už tak jednoduché o plynové desce neuvažovat.

Plynové vařiče totiž mají v našich končinách obrovskou tradici. Na plynu je zvyklá vařit většina z nás. Jednoduchým otočením můžeme plyn pohodlně regulovat, hořáky se též jednoduše automaticky zapálí pomocí elektrické jiskry a nemusíme se obávat ani nechtěného zhasnutí plamene, moderní plynové desky jsou vybaveny pojistkou, která přívod plynu automaticky přeruší.

Plynová deska může být též efektním dekorativním prvkem naší kuchyně. Základ desky může být buď smaltovaný, nerezový - zde doporučujeme úpravu proti otiskům prstů, nebo skleněný. Hořáky mohou být uspořádány klasicky, ale také do lichoběžníku, čímž se deska prodlouží, ale zároveň nezabírá celou šířku pracovní desky, což je praktické řešení při ostrůvkovém vaření. Plynová deska však může mít i kulatý tvar. Designéři se mnohdy vyřádí i na vzhledu plotýnek.

Lehkým negativem je obtížnější údržba plynových vařičů. Pravidelné čištění vyžadují plotýnky, které jsou ovšem z materiálů, které se udržují mnohem lépe, než socialistické "mříže". Jistě není bez zajímavosti, že v restauracích se, až na výjimky, vaří na plynu.
Cenově vás pořízení varné desky rozhodně nezruinuje, dvouplotýnkové vařiče stojí zhruba 2 tisíce korun, u čtyřplotýnkových cena začíná asi na 3 a půl tisících. Hořáky si většinou řeknou o 2-3 kW energie, na kterou se nyní přepočítávají m3 zemního plynu. Hodina vaření na jednom hořáku nás přijde asi na 4 koruny.

Litinová elektrická deska

Litinové plotýnky jsou nejlevnější možností, jak vařit na elektřině. Jsou tudíž ideální zejména pro starší generaci a též do rekreačních objektů. Výhodné po finanční a prostorové stránce jsou též elektrické plotýnky v kombinaci s mikrovlnou troubou. Příkon litinových plotýnek je zhruba 2kW elektrické energie, za hodinu vaření utratíme asi 8 korun. Ze třech typů vaření na elektřině je litinová plotýnka při vaření nejméně efektivní.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena