Vybíráme spotřebiče 1.díl

Vybíráme spotřebiče 1.díl

Náš malý seriál začneme jistě nejdůležitějším typem spotřebiče, který má své místo v kuchyni. Dozvíte se, podle čeho vybírat chladničku.

9083×

Potřeba uchovat potraviny je pro lidstvo důležitá od pradávna. Pomineme-li techniky minulých generací, které potraviny sušily, udily, nasolovaly, je dnes pro každého nutnost vlastnit ledničku s mrazákem.

Prvotní rozhodování při vybírání ledničky

Nejdříve ze všeho je třeba se zamyslet, zda si přejeme ledničku vestavnou nebo volně stojící. V případě volně stojící ledničky je pak dalším rozhodujícím faktorem její barva, někteří výrobci již nenabízejí pouze bílou a nerezovou variantu, ale i řadu módních odstínů včetně žluté nebo červené.

Jak velkou ledničku zvolit

Výběr chladničky se v první řadě bude odvíjet od počtu obyvatel naší domácnosti. Pokud bydlíme sami, stačí nám pohodlně chladnička o objemu okolo 100 litrů, mraznička pak o objemu kolem 50. Pro dva až tři členy domácnosti je postačující prostor ledničky o 170 litrech, mrazák by pak měl být velký ideálně zhruba 70 litrů. Pro početnější rodiny se vyrábějí klasické ledničky o objemu více než 200 litrů a s mrazícím boxem o polovičním objemu. Doslova jako "generační" se dají nazvat ledničky s objemem 360 litrů a se 170 litrovým prostorem pro mražené potraviny, tyto ledničky, zvané "americké", nejeden z nás obdivoval ve filmech a již mnoho let je možné pořídit si je i v našich podmínkách.

Kolik do ledničky investovat

Nejmenší kombinované chladničky seženeme již od 5 tisíc korun. Největší americké ledničky nás mohou stát i 100 tisíc korun. Cenu ovlivňuje i značka, množství funkcí nebo to, zda je lednice určená k vestavbě. Vestavěná lednička může být v porovnání se srovnatelnou ledničkou volně stojící dražší o více než 3 tisíce korun. Prvotní investice je nižší i u velikostně srovnatelných ledniček, jež však mají vyšší spotřebou energie.

Počítejme, že 1kWh stojí průměrně 4 koruny. U ledničky, která právě toto množství spotřebuje za jeden den, nás její provoz bude stát ročně téměř 1500 Kč. Provoz ekologičtější ledničky, která na den spotřebuje 0,6 kWh, je již o 700 korun nižší. Vezmeme-li v úvahu, že ledničku jistě kupujeme s vidinou, že nám vydrží alespoň 10 let, nevyplatí se lpět na stokorunách rozdílu v ceně lepší energetické třídy. Nyní si uvědomme, že řada z nás má doma starší chladničky, které denně spotřebují i více než 2kWh a ročně nás jejich provoz stojí nejméně 3000 korun. Není nejvyšší čas na jejich výměnu?

Pro zajímavost provoz americké ledničky ročně vyjde na více než dvě tisícikoruny.

Nad čím se ještě zamyslet při výběru ledničky

  • Praktičtější je kombinovaná chladnička s mrazící částí umístěnou dole a chladící částí nahoře.
  • Komfortní jsou dvoukompresorové ledničky, které umožňují oddělenou regulaci chladící a mrazící části. Pohodlně tak můžeme odmrazit mrazící část, aniž bychom vypínali celou lednici. 
  • Stává se vám, že zapomenete dovřít dvířka lednice? Jistě se vám vyplatí zakoupit si typ, který vás na to po určité době akustickým signálem upozorní.
  • Kupujete do zásoby čerstvou zeleninu či uzeniny? Porozhlédněte se po ledničce s funkcí "nulová zóna". Tato přihrádka v naší chladničce má stálou teplotu lehce nad nulou a udržuje potraviny déle čerstvé.
  • Funkce zaměnitelného otvírání se nám může hodit při přestavbě kuchyně. Jednoduše můžeme přesunout lednici z jednoho koutu místnosti na druhý a podle potřeby zaměnit otvírání z levého na pravé a naopak.
  • V případě častých výpadků proudu oceníme lednici s dlouhou akumulační dobou, některé typy dokážou udržet potraviny zmrazené až 74 hodin.
  • S antibakteriální ochranou vnitřního povrchu ledničky se nemusíme obávat plísní a množení mikroorganismů.

Aby lednička dlouho vydržela

Ledničce rozhodně nesvědčí umístění blízko tepelných zdrojů, jako je radiátor, sporák či trouba. Dbejme také na to, aby se teplota okolí chladničky pohybovala mezi 15 - 30 °C. Při teplotě pod 10 °C řada ledniček přestává kvůli fyzikálním zákonům fungovat.

V příští části se podíváme na zoubek varným deskám. V čem je lepší indukční deska, v čem plynová?

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena