Vaření.czMagazínÚstní hygiena 1.díl

Ústní hygiena 1.díl

Ústní hygiena 1.díl

K dobrému jídlu kromě příjemného chuťového vjemu patří i obrácená strana mince. Jídlem se zanáší náš chrup a pokud se o odstranění zbytku potravin nepostaráme, hrozí nám pozdější nepříjemné komplikace.

10477×
Po každém jídle, které obsahuje cukry a jejich složitější varianty škroby, klesne pH naší ústní dutiny ze 7 pod hranici 5,5, protože ústní bakterie cukr zpracovávají, ale zároveň s tím se uvolňuje kyselost. Na zubech ulpívá povlak, jenž narušuje strukturu skloviny. Pokud tento povlak pravidelně mechanicky nečistíme a zároveň se zubní pastou nedodáváme sklovině minerály, které potřebuje, dochází k jejímu trvalému narušení a ke vzniku zubního kazu. Z povlaku dlouhodobě vzniká také nepříjemný zubní kámen. Jak se ale správně starat o své zuby?

Jak a čím si čistit zuby?

Babyloňané k očistě chrupu používaly klacíky, jakési prapředky zubního kartáčku, již před 3500 lety. První štětinový kartáček mají na svědomí Číňané. Kolem roku 1500 jim k tomu dopomohly kančí štětiny. V Evropě se kartáček ujal až v 18. století. Na přelomu let 1937-1938 byl vynalezen nylon a nahradil na kartáčku nepraktické prasečí štětiny. Do roku 1939 se datuje vynález prvního elektrického kartáčku, jehož dnešní podoba se však blíží až vynálezu z roku 1987.

Od kdy zuby čistit

Zoubky musíme čistit i malým dětem, i když máme zdánlivě pocit, že v podstatě žádné sladkosti nejedí. Zdravé a čisté zoubky dětí jsou totiž především vizitkou rodičů. Již od prořezání se prvních zoubků je vhodné je čistit od zbytků jakékoliv potravy. Od jednoho roku by si dítě mělo postupně zvykat na zubní kartáček a dětskou zubní pastu. Vhodné je však předem navštívit zubního lékaře, který vám nejlépe poradí, jak pečovat o dětské mléčné zoubky.

Výběr zubního kartáčku

Nejlépe se osvědčily zubní kartáčky s malou čisticí plochou, díky které lze lépe směrovat a ovládat tlak čištění. Štětiny musí být měkké a hustě osázené, tvrdší kartáčky nám při poctivějším čištění mohou poranit dásně. Reklamou propagované kartáčky s ohebnými hlavami a barevnými štětinami tak ještě nejsou zárukou kvality.

Výměna zubního kartáčku

Pro výměnu zubního kartáčku neexistuje žádný časový termín. Vše záleží na tom, jak moc kartáček "zaměstnáváte". Že je výměna kartáčku nutná, poznáte podle vzhledu štětin. Jsou-li polámané nebo odstávají, je na výměnu nejvyšší čas. Vlhké mikroklima v kartáčku v kombinaci s teplem a světlem koupelny nahrává množení bakterií, a zejména po prodělané angíně si kartáček také zaslouží vyměnit.

Čištění zubů po každém jídle může být nebezpečné

Že všeho moc škodí, platí i při čištění zubů. Jak již bylo řečeno, bezprostředně po konzumaci sacharidů dochází k narušování skloviny a pokud k tomu přidáme ještě očistu kartáčkem, můžeme se za nedlouho potýkat s citlivostí zubů. Frekvence čistění dvakrát denně je tedy naprosto dostačující, také určitě neděláte špatně, když si zuby čistíte už před snídaní.

Zapomeňte na poučku tří minut

Často slýcháme, že zubům bychom se měli věnovat ráno a večer nejméně po dobu tří minut. Zubní lékaři však tvrdí, že je to hloupost. Jediným měřítkem doby čistění je okamžik, kdy jsou zuby zbavené plaku. Lidově řečeno, po přejetí jazykem by měl být povrch zubů hladký. Toho lze docílit při správné technice třeba po minutě, ale i až po čtyřech minutách čištění.

Je nutná zubní pasta?

Pokud zuby důkladně mechanicky čistíme, není pasta pro odstranění plaku nezbytná. Pasty však obsahují dezodorační a hojivé látky. Důležitou součástí zubních past je i fluor, který velkou měrou zabraňuje vzniku zubního kazu. V příští části se například dozvíte, jakou roli hrají v ústní hygieně žvýkačky a zda jsou elektrické kartáčky rovnocenné těm klasickým. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena