Vaření.czMagazínTapas - španělské chuťovky

Tapas - španělské chuťovky

Tapas - španělské chuťovky

Toužíte pohostit návštěvu něčím novým, neokoukaným? Inspirujte se Španělskem a vyměňte nudné chlebíčky a jednohubky za neotřelé tapas.

30211×

Co všechno jsou tapas

Typické pro každou španělskou restauraci, bar či vinárnu je nepřeberné množství misek s různými dobrotami. Misky s plátky sušené šunky, misky s olivami plněné různými pastami, misky se sýrem, klobáskami, s různě upravenými rybami, s kroketami, masovými kuličkami, misky s plody moře.. To všechno jsou tapas. Tradice tapas podávaných ke každému vínu, sherry nebo pivu se brzy rozšířila z rodné Andalusie po celém Španělsku. Na mnoha místech dokonce existují specializované tapas bary.

Tapas, to je ale především styl života. Španělé obědvají a večeří velmi pozdě, před obědem či večeří jsou ale věrní svému "tapeo", což znamená vyjít si ven, posedět a popít s přáteli. V hloučcích pak chodí od baru k baru a ochutnávají různá tapas. Některé podniky se pyšní složitými, dlouho připravovanými tapas, jiné nabízí jen prosté pokrmy jako jsou solené mandle, bramborová omeleta nebo tuňák.

Jak vznikly tapas

Stará pověst říká, že kdysi se kousky chleba, plátkem šunky nebo sýra zakrývala sklenice vína, aby nezvětralo a aby dovnitř nevletěla moucha. Slané pochutiny ale způsobovaly chuť na další nápoj a zákazníci se brzy dožadovali dalších "tapas". Tapas se brzy staly atrakcí a bary mezi sebou začaly soutěžit o nejlepší pochutiny k nabízeným nápojům. Slovo "tapa" znamená v překladu poklička nebo víko.

Proč zavést tapas u nás

Omrzely vás klasické chlebíčky a jednohubky? Toužíte pohostit návštěvu něčím novým, neokoukaným? Nic lepšího než tapas snad ani nemůžete nabídnout. Není nutné kupovat kvůli jejich přípravě plody moře či shánět různé španělské speciality. Udělejte si tapas po svém! Česká kuchyně má přeci také co nabídnout.

Vyzkoušejte například masové kuličky z mletého masa, s kapkou chilli a rajčatovou nebo česnekovou omáčkou. Zvládnete také listové šátečky plněné šunkou, sýrem nebo zeleninou. Originální jsou také grilované žampiony, plněná cherry rajčata, olivy zabalené v plátku šunky. Kromě fantazie budete k přípravě tapas potřebovat také spoustu malých misek, párátek nebo minividliček. Pokud dostanete chuť na pravé španělské tapas, nemusíte jezdit až za hranice naší země - několik tapas barů a restaurantů existuje už i v České republice!

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena