Vaření.czMagazínSlavnosti okurek

Slavnosti okurek

Slavnosti okurek

První zmínka o pěstování okurek ve Znojmě je z roku 1574. Svůj věhlas však získávají až koncem 18. století. Ve dnech 3. - 5. srpna 2011 se ve městě Znojmě uskuteční již čtvrtý ročník Slavností okurek.

3902×

Okurka setá (Cucumis sativus)

Okurka setá je rostlina z čeledi Cucurbitaceae a řádu Cucurbitales a pochází z vlhkých a teplých krajů Indie a Číny. Tato rostlina vytváří tmavě zelený oválný plod, který je nazýván okurka a největší oblibu si získala konzervováním ve sladkokyselém nálevu.

Okurky obsahují velké množství draslíku a přispívají tak zcela přirozeným způsobem k odvodňování organismu. Jsou velmi vhodnou zeleninou pro osoby trpící dnou či revmatismem. Kladně působí na krevní oběh. Okurky jsou nízkoenergetické a lze je využít při léčbě obezity. Tak praví wikipedie.

Slavnosti okurek

Slavnostní zahájení Slavností okurek bude 3. srpna v 16:45 hodin na Masarykově náměstí a jako první bod bude v 17:00 hodin vyhlášení vítěze soutěže „O nejlepší sterilovanou okurku a rychlokvašku“ spojené s předáváním výher. Město Znojmo a Znojemská Beseda pro návštěvníky již od rána připravila bohatý doprovodný program na Masarykově i Horním náměstí.

Slavnosti okurek na Masarykově náměstí

Masarykovo náměstí ožije každý den již v deset hodin dopoledne, kdy se o dobrou zábavu postará harmonikář nebo flašinetář. Hudební program vás bude provázet celý den a večer v v devatenáct hodin ho završí koncert country skupiny Květinka, ve čtvrtek lidová hudba Minet a v pátek hudební skupina Freeband.

Na náměstí bude spoustu řemeslných stánků, ale také stánků s občerstvením, ve kterých můžete ochutnat okurková jídla, polévky, nápoje a spoustu okurkových specialit, které pro vás uvařili přední znojemští kuchaři. Dále zde proběhne i ochutnávka vín a míchaných koktejlů. Pro velké milovníky zde budou ke koupi pravé znojemské okurky za akční ceny. Po městě se také můžete nechat povozit bryčkou taženou koňmi, která zde bude mít své stanoviště.

Slavnosti okurek na Horním náměstí

Program na Horním náměstí je věnován dětem. Od desíti hodin zde Malé divadélko Praha sehraje pro děti několik pohádek. Ve čtvrtek zde budou vodáci a odpoledne zábava pro celou rodinu - Šance pro talent. Divadelní společnost Kejklíř si svá představení připravila na pátek.

Dny budou plné soutěží a atrakcí, proběhne zde autogramiáda znojemských hokejistů i fotbalistů. I zde bude dostatek stánků nabízející speciality ze znojemských okurek.

Okurkové speciality můžete ochutnat i ve znojemských restauracích označených řádem Znojemské okurky.

Foto: Photos.com
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena