Vaření.czMagazínSladkovodní ryby našich řek a rybníků 2.díl

Sladkovodní ryby našich řek a rybníků 2.díl

Sladkovodní ryby našich řek a rybníků 2.díl

Máte rádi ryby? Můžete zkusit nové recepty z ryb, které se hojně vyskytují v našich vodách. Povíme vám o dalších rybách z čeledi kaprovitých.

8737×

Lín obecný (Tinca tinca)

Lín je bezesporu naše nejkrásnější kaprovitá ryba. Lín dorůstá velikosti 50 - 60 cm a váhy kolem 1 kg, přičemž ovšem může dosáhnout i hmotnosti 3 kg.

Lín je mezi rybáři oblíben pro své maso. Jeho maso je vynikající chuti, ovšem většina u nás odchovaných línů se vyváží do zahraničí. Pokud si připravíte tuto rybu podle receptu Líni po cikánsku, určitě si pochutnáte.

Ostroretka stěhovavá (Chondostroma nasus)

Tělo ostroretky je pokryto drobnými šupinkami, které se dají lehce odstranit. Dorůstá délky až 60 cm a dosahuje hmotnosti 3 kg. Může se dožít 15 - 20 let.

Maso ostroretky není příliš oblíbené pro velký obsah mezisvalových kůstek. Pokud je lovena v období od října do prosince, je její maso chutnější a tužší. Vyzkoušet ji můžete v receptu Ostroretka na zelenině a ovoci  .

Parma obecná (Barbus barbus)

Tato ryba, která má v tlamě 4 vousky, žije u nás v početných hejnech. Dosahuje délky až 90 cm a váhy kolem 4 kg, výjimečně až 7 kg.

Vnitřnosti, zejména jikry a mlíčí, jsou zvláště v období tření mírně jedovaté. Její maso obsahuje drobné mezisvalové kůstky a řadí se k méně kvalitnímu, přesto její chuť můžete vyzkoušet v receptu Smažená parma

Perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus)

Perlín patří mezi hejnové ryby. Roste velmi pomalu. Dorůstá délky  40 cm a hmotnosti kolem 1,5 kg. Většina ulovených ryb ovšem váží do 500 g. Perlín se dožívá 10 - 13let.

Perlín je příbuzný amurovi, je řazen mezi "bílé" ryby a jeho maso je velmi chutné.

Plotice obecná (Rutilus rutilus)

Tato hejnová ryby slouží spíše jako potrava pro dravé ryby. Plotice dosahuje délky kolem 30 cm, maximálně 50 cm a hmotnosti kolem 2 kg, lovné kusy ovšem pouze kolem 300 - 500 g.

Plotice je ryba malá a samá kost, ale vyzkoušet ji můžete třeba na grilu nebo si z ní připravit Rybí řízky s řeřichou.

Podoustev říční (Vimba vimba)

Podoustev se zdržuje v hejnech a v současnosti se již řadí mezi ohrožené druhy ryb. Maximálně dorůstá délky i 60 cm a hmotnosti 3 kg, většinou ovšem jen kolem 30 cm a hmotnosti do 400 g. Podoustev se dožívá až 12 let.

Maso podoustve je velmi chutné, kvalitou srovnatelné s masem ostroretky, pokud je lovena v zimních měsících.

Ve 3.díle (posledním) si povíme o zástupcích ryb z čeledi treskovité, okounovité či lososovité.

Sladkovodní ryby našich řek a rybníků 1.díl

Foto: Pixmac.cz

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena