Vaření.czMagazínRozpouštíme kilogramy malou změnou jídelníčku

Rozpouštíme kilogramy malou změnou jídelníčku

Rozpouštíme kilogramy malou změnou jídelníčku

Zaručených diet je mnoho, ale často stačí jen nepatrně změnit jídelníček a kila mohou mizet.

7681×

Všichni, co chtějí hubnout, by si nejprve měli uvědomit, že ze dne na den to rozhodně nebude, a že zázračné pilulky ani čaje za ně nic nevyřeší. Dokud si v sobě toto neujasní, je jakákoliv snaha předem určena k neúspěchu. Není možné dávat si přehnané cíle, třeba do léta shodit 20 kilo. Stačí hubnout pomalu, o 1 či 2 kila měsíčně, a ani k tomu není potřeba razantních zásahů.

Omezme slazení

Čaj či káva se dvěma kostkami cukru? Naučme se sladit méně. Jedna kostka má 50 kJ, pokud si denně uděláme 4 nápoje se dvěma kostkami cukru, 400 kJ přijmeme v podstatě aniž bychom o tom věděli. Ovocný čaj bez cukru není nic, co by se nedalo pozřít, a člověk si časem zvykne. Pokud se sladkého nemůžete vzdát, je tu lehce dietnější med nebo umělá sladidla.

Sladké nápoje a džusy jsou energetickou bombou

Colové nápoje, ale i džusy mohou mít ve 100ml kolem 200 kJ. Sklenka denně tak naše tělo zásobuje 600 kJ. Raději džus nařeďme čistou vodou nebo se poohlédněme po nápojích s umělými sladidly. Pozor i často pité slazené minerálky s příchutěmi mají až 100 kJ v deci!

Nebezpečí tkví také v alkoholických nápojích, taková sklenka portského vína či sladkého aperitivu má v sobě 1200 kJ, což je množství odpovídající zhruba dvěma kremrolím. A také množství, které jen tak tak vypotíme za hodinu svižného aerobiku.

Na noční mlsání s pastou na zuby

Tak to dělám já, pokud vím, že mě honí mlsná, a že bych večer při sledování televize nenechala v klidu pytlík s brambůrky, preventivně si důkladně vyčistím zuby tak, že než bych je raději čistila znovu, nic si nedám.

Ovoce je "tučnější", než se tváří

Jíte skoro pořád ovoce a nehubnete? To bude asi ten problém. 1 - 2krát denně kousek ovoce k svačině je dobré, 1 - 2 kila denně už tolik ne. Ať chceme či nechceme, ovoce je sladké a navíc nás ani příliš nezasytí. Jde také o to, jaké ovoce si vybereme. Zajímejme se zejména o druhy, jejichž energetická hodnota nepřesahuje 250 kJ na 100g, sem patří ananas, broskve, grepy, jablka, jahody, mandarinky, pomelo, pomeranč či višně. Jisté nebezpečí pro štíhlou linii skýtá především avokádo, banán, datle, papája a též všechny sušené plody.

Pro zajímavost zelenina má průměrně kolem 100 kJ ve 100 gramech. Pod touto hranicí se nachází okurky, ředkvičky, rajčata, zelená paprika, chřest, cuketa a saláty. Takový hlavní chod v podobě salátu doplněného přírodním kuřecím plátkem či rybou je dietní trefou do černého.

Pokud máte dojem, že jste již skutečně vyzkoušeli všechno a výsledky se nedostavily, mám pro vás jeden tip. V příštím článku se totiž podíváme na různé sportovní aktivity, povíme si, kterak účinně sportovat a jak si na sport najít čas. To by bylo, aby se nás kila nepustila.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena