Vaření.czMagazínŘeřicha: Zdravá bylinka v chutných receptech

Řeřicha: Zdravá bylinka v chutných receptech

Řeřicha: Zdravá bylinka v chutných receptech

Nebo také řeřicha potoční. Pikantní tmavozelené listy řeřichy patří mezi nejzdravější salátovou zeleninu. Je bohatá na vitamín C a minerály, je velice málo kalorická.

15146×

Používají se z ní zelené listy jako salát, a kořen se připravuje dušený na másle s chlebem. Řeřicha se dříve přidávala do bramborového salátu a usekaná na vajíčka. Kdysi se dávala i do staročeských koblih, přidávala se do jídel, ne kvůli své chuti, ale kvůli zdraví, protože ji považovali za prospěšnou celému tělu. Řeřicha také patří do té skupiny potravin, která bojuje proti rakovině.

Spolu s brokolicí, kapustou, zelím a růžičkovou kapustou obsahují beta-karoten a vitamin C. které brání zhoubnému bujení. Lékaři dokonce zjistili, že pravidelné zařazení řeřichy a ostatních brukvovitých zelenin do stravy opravdu snižuje možnost rakoviny tlustého střeva. Také bylo zjištěno, že lidé, kteří jedí vůbec mnohem častěji tuto zeleninu nejsou téměř vůbec tomuto riziku vystaveni. Řeřichu, která roste divoce nikdy nesbíráme. Může být nositelem viru listerióza, i doma rostoucí řeřichu vždy pečlivě omýváme. V medicíně se řeřicha používá k léčení ledvinových nemocí a jaterních poruch.

ŘEŘICHA SETÁ

Chutná podobně jako ředkvička a je snad nejlepší jen tak na chleba s máslem, v tvarohu nebo do salátů. Můžeme ji pěstovat celý rok v mističce s vlhkou buničinou na parapetu. Její chuť je tak výrazná, že přehluší chuť jiného koření! Je velikým zdrojem vitaminu C.

Zelný salát s karotkou a řeřichou

(doba přípravy 35 min)

Zelný

Řeřichové máslo se sardinkami

(doba přípravy 45 min)

Řeřichové

Dýňový krém s nočkem ze zakysané smetany, lanýžovým olejem a čerstvou řeřichou

(doba přípravy 60 min)

Dýňový

Jarní tvaroh s řeřichou

(doba přípravy 15 min)

Jarní

Rostlinné klíčky: Přírodní lék na jarní únavu

Věděli jste, že naklíčením fazolí mungo se zvýší obsah vitamínu C o více než 500 %? A víte, jak na to?

Rostlinné

Foto:Profimedia.cz

user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena