Vaření.czMagazínPrvní letní pomoc z ledničky či spíže

První letní pomoc z ledničky či spíže

První letní pomoc z ledničky či spíže

Počasí venku již odpovídá létu a to sebou nese řadu příjemných, ale i méně příjemných věcí. K těm druhým dozajista patří spáleniny od slunce a drobná zranění od dotěrného hmyzu. Jak si poradit, když nemáme po ruce lékárničku?

8813×

Jogurt nebo tvaroh na zákeřné spáleniny

Komu se to již nestalo, zalehnout do stínu a na pár hodin usnout. Jenže sluníčko si mezitím našlo k naší pokožce cestu a víme, co nás čeká. Již za pár hodin naše kůže nepříjemně zčervená a začne pálit. První pomocí jsou v tomto případě chladivé kosmetické přípravky určené na spáleniny. Pokud je ovšem nemáme po ruce, stačí i obyčejný bílý jogurt nebo tvaroh, který vytáhne z pokožky horkost. Pomáhá prý i poprášení pokožky kukuřičným škrobem, či chladivá koupel se šálkem škrobu. Klasický řecký recept doporučuje přikládat na postižená místa okvětní lístky růže namočené v octu.

Sluníčko nám může způsobit i úžeh. Slunění tedy prokládejme koupáním, dostatečným pitím a hlavně také pobytem ve stínu v polední době. Samozřejmostí by se měla stát též pokrývka hlavy.

Hřebíčkem proti klíšťatům

Jak se před klíšťaty ochránit? Pokud nemáme k dispozici ověřené repelenty, pomoc seženeme i doma. Velmi nepříjemně jim zapáchá například hřebíček. Stačí jej tedy naložit na pár hodin do vody, případně rozemlít a smísit s olejem a vetřít jej do pokožky. Stejný preparát nás ochrání i od komárů. Nemáme-li hřebíček, zkusme citronelový olej. Velmi dobrým preventivním prostředkem je též olej z čajovníku - tea tree oil. Pokud se klíště již zakouslo, po jeho odstranění lze místo běžných desinfekčních prostředků použít také tento olejíček.

Jak ošetřit místo po žihadle?

Při dodržování preventivních opatření můžeme riziko nepříjemného kontaktu se včelami nebo vosami minimalizovat. Zejména bychom neměli v trávě chodit bosí, nosit jasné barvy, pořádat pikniky a grilování zejména doplněné sladkými specialitami. Vhodné je též bezprostředně odstranit ovoce spadané ze stromů.

Pokud už nás vosa nebo včela začne obtěžovat, měli bychom zklidnit své pohyby a nechat ji v klidu odletět. Pokud již dostaneme žihadlo, je bezpodmínečně nutné jej okamžitě odstranit. Při práci s pinzetou dbejme na to, abychom nezmáčkli jedový váček na konci žihadla. Spíše jej jednoduše vyškrábněme jehlou či nehtem. Místo následně chladíme ledem a potíráme rozkrojenou cibulí, octem či medem. Pokud se objeví nepolevující otok či pokud dostaneme žihadlo do obličeje, nebo dokonce do úst, je nutné vyhledat zdravotnickou pomoc.

Ač si léto užíváme plnými doušky, nezapomeňme, že na nás čeká i řada nástrah, které nám mohou dovolenou značně znepříjemnit. Nemysleme tedy jen na ručník a plavky, ale také na sluneční brýle, opalovací krémy, pokrývky hlavy a repelenty.

Foto: Pixmac.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena