Vaření.czMagazínBylinky pro naše zdraví

Bylinky pro naše zdraví

Bylinky pro naše zdraví

Nejen léky nám můžou ulevit od bolesti. Vyzkoušejme přírodní medicínu našich babiček. Spoustu bylinek si můžeme vypěstovat na vlastní zahrádce nebo natrhat v přírodě. Pro některé si ovšem musíme zajít do lékárny.

5943×

Bylinky, které pomáhají snižovat vysoký tlak

Vysoký tlak nemívá žádné příznaky, ale jeho následkem bývá infarkt nebo mrtvice. Proto si jej minimálně jedenkrát ročně nechte u lékaře změřit. Pro zklidnění organismu můžeme využít léčivé síly některé z těchto bylinek.

Hloh

Pití čaje ze sušených listů a květů spolu s přesličkou a kokoškou pastuší tobolkou pomáhá čistit ledviny a posiluje srdce.

Meduňka

Meduňka spolu s levandulí v příjemné koupeli celkově zklidňuje organismus.

Třezalka

Pití čajové směsi s meduňkou, řebříčkem a arnikou uklidňuje, vyrovnává a celkově uvolňuje organismus. V lékárně k dostání jako šťáva nebo tobolky.

Bylinky, které nám pomůžou při nízkém tlaku

Nízký tlak neohrožuje na životě, ale bývá provázen slabostí, únavou a nedostatkem energie. Většina lidí si stěžuje na bolesti (točení) hlavy a na sklon k mdlobám při rychlém vstávání nebo dlouhém stání. Pro povzbuzení srdce využijeme třeba puškvorec nebo jinou z uvedených léčivých bylinek.

Rozmarýn

Rozmarýn obsahuje silice (např. kafr), které aktivují dýchání a rozproudí krevní oběh. Užijte si příjemnou koupel s rozmarýnovou silicí.

Levandule

Silice levandule v aromalampě nebo na vašem polštáři (pouze lehce pokapat) rozproudí krevní oběh. Stačí opravdu jen pár kapek, které ani nemusíte intenzivně cítit.

Puškvorec

Z neoloupaného kořene si připravíme odvar, který přidáme do koupele. Puškvorec nám povzbudí nejen srdce, ale i látkovou výměnu.

Bylinky nejen pro ženy trpící migrénou

Proč někteří z nás trpí migrénou je i pro vědce záhadou. Migréna se projevuje úpornou bolestí hlavy a spouštěcím faktorem může být stres, alkohol, kouření či nedostatek spánku. Migrénou ovšem trpí i děti. Migrénu také provází nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Od bolesti nám pomůžou třeba tobolky s pupalkovým olejem (k dostání v lékárnách) nebo některá z těchto bylinek.

Máta

Mátový olej smícháme s olejem z klíčků a jemně, po dobu 3 minut, masírujeme do čela a spánků; pomůže nám od nevolnosti a bolesti hlavy.

Zázvor

Pití zázvorového čaje před jídlem podporuje tvorbu trávících šťáv a pomáhá od nevolnosti.

Levandule

Vonný levandulový olej má vyrovnávací účinek. Olej přidáme do koupele nebo ho použijeme do aromalampy.

Rozmarýn

Rozmarýn použijeme do teplé (38 °C) koupele, necháme se asi 15 minut "napařit" a pak se zabalíme do osušky. Rozmarýn má léčivý a osvěžující účinek.

Prvosenka

Dlouhodobé piti čaje ze sušených květů má uklidňující účinky. Prvosenka pomáhá zklidnit organismus, tím i méně reagovat na vnější podněty.

Chcete se dozvědět více o Vašem zdraví? Navštivte novou sekci zdraví na Žena.cz 

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena