Bylinky pro naše zdraví

Bylinky pro naše zdraví

Nejen léky nám můžou ulevit od bolesti. Vyzkoušejme přírodní medicínu našich babiček. Spoustu bylinek si můžeme vypěstovat na vlastní zahrádce nebo natrhat v přírodě. Pro některé si ovšem musíme zajít do lékárny.

5921×

Bylinky, které pomáhají snižovat vysoký tlak

Vysoký tlak nemívá žádné příznaky, ale jeho následkem bývá infarkt nebo mrtvice. Proto si jej minimálně jedenkrát ročně nechte u lékaře změřit. Pro zklidnění organismu můžeme využít léčivé síly některé z těchto bylinek.

Hloh

Pití čaje ze sušených listů a květů spolu s přesličkou a kokoškou pastuší tobolkou pomáhá čistit ledviny a posiluje srdce.

Meduňka

Meduňka spolu s levandulí v příjemné koupeli celkově zklidňuje organismus.

Třezalka

Pití čajové směsi s meduňkou, řebříčkem a arnikou uklidňuje, vyrovnává a celkově uvolňuje organismus. V lékárně k dostání jako šťáva nebo tobolky.

Bylinky, které nám pomůžou při nízkém tlaku

Nízký tlak neohrožuje na životě, ale bývá provázen slabostí, únavou a nedostatkem energie. Většina lidí si stěžuje na bolesti (točení) hlavy a na sklon k mdlobám při rychlém vstávání nebo dlouhém stání. Pro povzbuzení srdce využijeme třeba puškvorec nebo jinou z uvedených léčivých bylinek.

Rozmarýn

Rozmarýn obsahuje silice (např. kafr), které aktivují dýchání a rozproudí krevní oběh. Užijte si příjemnou koupel s rozmarýnovou silicí.

Levandule

Silice levandule v aromalampě nebo na vašem polštáři (pouze lehce pokapat) rozproudí krevní oběh. Stačí opravdu jen pár kapek, které ani nemusíte intenzivně cítit.

Puškvorec

Z neoloupaného kořene si připravíme odvar, který přidáme do koupele. Puškvorec nám povzbudí nejen srdce, ale i látkovou výměnu.

Bylinky nejen pro ženy trpící migrénou

Proč někteří z nás trpí migrénou je i pro vědce záhadou. Migréna se projevuje úpornou bolestí hlavy a spouštěcím faktorem může být stres, alkohol, kouření či nedostatek spánku. Migrénou ovšem trpí i děti. Migrénu také provází nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Od bolesti nám pomůžou třeba tobolky s pupalkovým olejem (k dostání v lékárnách) nebo některá z těchto bylinek.

Máta

Mátový olej smícháme s olejem z klíčků a jemně, po dobu 3 minut, masírujeme do čela a spánků; pomůže nám od nevolnosti a bolesti hlavy.

Zázvor

Pití zázvorového čaje před jídlem podporuje tvorbu trávících šťáv a pomáhá od nevolnosti.

Levandule

Vonný levandulový olej má vyrovnávací účinek. Olej přidáme do koupele nebo ho použijeme do aromalampy.

Rozmarýn

Rozmarýn použijeme do teplé (38 °C) koupele, necháme se asi 15 minut "napařit" a pak se zabalíme do osušky. Rozmarýn má léčivý a osvěžující účinek.

Prvosenka

Dlouhodobé piti čaje ze sušených květů má uklidňující účinky. Prvosenka pomáhá zklidnit organismus, tím i méně reagovat na vnější podněty.

Chcete se dozvědět více o Vašem zdraví? Navštivte novou sekci zdraví na Žena.cz 

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena