Vaření.czMagazínPřivítejme nový rok 2020 s chutí

Přivítejme nový rok 2020 s chutí

Přivítejme nový rok 2020 s chutí

Je po vánočních svátcích, oslavili jsme konec starého roku a přivítali rok nový. Rok 2020. Dali jste si i letos svá předsevzetí?

13472×
Před Vánocemi jsme každý více či méně krotili své vášně při nakupování surovin pro chystaná vybraná jídla našeho menu, leckdy jsme nakupovali i více, než bylo třeba, utráceli jsme větší či menší částky při nakupování dárků pro své bližní, přitom jsme jistě pamatovali na důležité a neodkladné placení složenek, poplatků. Dnes, po všech radostných chvílích, po bilancování uběhlých měsíců starého roku, stojíme opět před malým hodnocením - nyní toho, co nás čeká a čeho musíme a chceme v letošním roce dosáhnout.

Co nám zbylo?

Než však začneme se samotným úkolem, který nás v novém roce čeká, musíme se na malou chvíli ohlédnout po tom, co nám starý rok zanechal v našich kuchyních. Zejména hospodyňky trápí spousta zbylých jídel, ztvrdlý chléb a okoralá veka na chlebíčky. Nemluvě o nazelenalých salámech a nakyslých salátech. Hosty neproklínejme, není jejich vinou, že se jídlo nesnědlo, ačkoliv vypadalo krásně na servírovaných podnosech a zlatých talířích. To naše oči při nákupech všech surovin a později při přípravě svátečního menu byly do široka otevřené! Provětraly se tak naše peněženky a finanční konta a nyní se čeká na jejich nové zaplnění. Častokrát si však za jejich prázdnotu můžeme jen my sami. Stačí jen trochu umět plánovat, umět odhadnout nejen množství potřebného zboží, které nakupujeme, ale také částku peněz, které utrácíme a které musí zbýt na pozdější čas.

Předsevzetí

Každý má jistě svá předsevzetí, malá nebo větší, více či méně hodnotná, více nebo méně obtížná s ohledem na jejich splnění. Jde nám některým o to, jak přestat s nechtěným zlozvykem, nebo jak ubrat na váze po svátečním hodování. Ale také jak zařadit do denního rytmu rytmus "tělocviku" pro své tělo, někdo přemýšlí nad tím, jak si najde pěknou práci a jak konečně zajistit bydlení pro svou rodinu. Možná si to neuvědomujeme, ale ať už jde o jakékoliv předsevzetí, stojí v pozadí nejen správně rozvržený čas, který máme někdy až moc nabitý, ale i finance, kterých není mnohdy nazbyt. Rodinný rozpočet někdy připomíná jízdu na horské dráze a jeho udržení v patřičném rytmu a směru je pak pro někoho nadlidský výkon. Jak peníze získat, jak je udržet, přitom nekrást a nemít dluhy všude, kam se podívám? Jak si poradit?

Nepůjčovat si a šetřit

Zapomeňte na půjčky a pokud již nějaké máte, rozhodně je co nejdříve vyrovnejte. A začněte šetřit, ukládejte si pravidelně alespoň menší částku, popřípadě se nebojte založit si vhodné spoření, které vám do budoucna pomůže řešit například otázku bydlení, doplňků do vašeho bytu nebo třeba jen vyřeší dárek pro vaše potomky, kteří plánují svůj život bez vás. Snažte se odolat nákupům na splátky, odolejte bazénu, na který stejně váš rozpočet nestačí. Přemýšlejte o tom, co by bylo, pokud byste v době splácení půjček přišli o práci?

Rozpočet rodiny

Zdalipak víte, kolik za jeden měsíc dostanete a kolik utratíte? Je mnoho lidí, kteří opravdu přehled nemají, strany MÁ DÁTI - DAL jim jsou neznámé a potácejí se tak mezi řadami dlužníků. Nakupují ve velkém, když jim na jejich konto dorazí peníze, ale už nepočítají s tím, co bude zítra. Nepodceňujte tu chvilku, kdy si můžete v klidu sednout a sepsat si své příjmy a výdaje, porovnat je a zjistit tak stav svého konta, uvědomit si, zda si můžu vyhodit tento měsíc z kopýtka nebo zda si musím utáhnou ještě na chvíli opasek. Stanovte si pak denní limit a snažte se jej dodržovat.

Kde se dá ušetřit?

Samozřejmě je to hodně individuální a těch, kteří musí stále peníze počítat, je mnoho. I pro ně je tu však malé řešení - plánování. Plánování toho, co chci a toho, co musím mít, co musím zajistit hned a co počká, co umím zvládnout svépomocí a s čím musí pomoci odborník. Například nakupovat suroviny pro vaření dobrého oběda je vhodné s plným žaludkem, tak se ubráníme nákupu sladkostí alaskomin, které nám sníží stav konta v naší peněžence. Šikovné ruce drahých poloviček - ať už mužského či ženského pohlaví pomůžou bez finanční úplaty s drobnými opravami v domácnosti. Pokud k tomu všemu nepodlehneme lákavým reklamám, které se na nás chrlí ze všech stran a tradičně zůstaneme u své osvědčené kosmetiky a oblíbené značky prádla, jistě také ušetříme. Nezapomeňme i na to, že kvalita je vždy více než kvantita - při koupi obuvi, elektronického zboží, ale i potravin to platí obzvláště.

Na závěr

Čeká nás dvanáct měsíců snad šťastného roku 2020. Pamatujme si, že nový rok bude však z větší části takový, jaký si ho sami připravíme. Přejme si tedy mnoho štěstí, mnoho úspěchů v plánování a provádění svých předsevzetí, v plnění méně či více těžších úkolů, které nás v životě čekají. Krásný nový rok 2020.

Zkuste třeba tyto levné recepty 

Levné těstoviny s párkem a rajčaty
(doba přípravy 30 min )

Levné sójové rizoto
(doba přípravy 30 min )

Levné těstoviny s fazolemi a slaninou
(doba přípravy 35 min )

Stánkové langoše
(doba přípravy 45 min )

Levné řízečky z mozzarelly
(doba přípravy 20 min )


Foto: Pixabay.com
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena