Vaření.czMagazínMořské ryby

Mořské ryby

Mořské ryby

Možná jste se před malou chvílí vrátili z nákupu a přinesli si s sebou domů některou z mořských ryb, které nabízí úseky obchodních domů s čerstvými rybami. Jak s rybou nadále zacházet?

33736×

Které ryby jsou nabízeny na našem trhu? Jak se vlastně dostaly do našich obchodů a odkud pocházejí? O spoustě zajímavých informací se můžete dočíst v dnešním článku o některých mořských rybách.

Tuňák žlutoploutvý

Právě tato ryba patří k vysoce ceněným konzumním rybám, které se vyskytují v mořích celého světa. Tuňák má červené maso, které je velmi jemné chuti s pevnou strukturou. Patří však mezi tučnější ryby.

Konzumace tuňáka

Tuňák se upravuje mnoha způsoby. Velmi časté je zpracování tuňáka grilováním, ale oblíbené je i jeho maso syrové. Jistě znáte japonskou úpravu syrového masa - sushi.

Lov a další zpracování tuňáka

Rybáři loví tuňáka na dlouhý vlasec, který zabrání zachycení jiných druhů ryb nebo delfínů. Po vylovení se okamžitě vykuchá, zchladí na 0°C a okolo i uvnitř se zaleduje. Pak se zabalí do vlhké tkaniny a uloží se do polystyrenové bedny. Je možné ryby před další dopravou také filetovat a porcované vakuovat, dovážejí se však i vcelku.

Losos

Maso lososa je pro člověka zdravé svou lehkou stravitelností. Obsahuje velký podíl vícenenasycených mastných kyselin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi a předcházejí koronárním potížím. Losos a jeho maso je zdrojem hodnotných bílkovin, vitamínů A, D, E.

Konzumace lososa

Volně lovené ryby mohou obsahovat parazity, proto se před dalším zpracováním zamrazují. Pokud jde o lososy chované, pak jejich maso parazity neobsahuje a zamrazovat se nemusí.

Lov a chov lososa

Losos se loví ve fjordech Norska a v okolí dalších severních zemí Evropy - Irska a Skotska. Uměle se chová na lososích farmách tvořených seskupením několika síťových sádek, hlubokých okolo 25-ti metrů.

Jiné mořské ryby

Mezi další mořské ryby, které se používají v kuchyních našich restaurací, ale také v domácnostech pro různé slavnostní příležitosti, patří:

  • Makrela
  • Makrela se dováží z pobřeží Norska, Dánska, Nizozemí, ale také Španělska. Tato ryba má tučnější maso, které je vhodné ke grilování nebo k uzení.
  • Mořský vlk
  • Dováží se z Řecka a je velmi ceněný pro svou jemnou a charakteristickou chuť. Je vhodný pro grilování.
  • Pražma
  • Jde o Středomořskou pochoutku. Tato ryba se dobře hodí k pečení nebo v těchto měsících ke grilování. Má však pevnější kůži, proto je vhodné ji před tepelnou úpravou naříznout. Do kůže se tak lépe vetře koření, které maso dobře ochutí. Pražma má bílé maso a jemné maso plné chuti.

Na závěr

Kromě uvedených ryb si však můžete zakoupit a připravit pro své menu také některé exotické ryby - i jejich samotné názvy jsou pro naše hosty lákadlem. Posuďte sami - chňapal emperor, cípal hlavatý nebo červený, kanic modroskvrnný nebo papouščí ryba. Exotikou zavání již jejich jména a pokud jsou na náš trh dodávány, proč toho nevyužít? Stačí získat vhodný recept pro jejich úpravu a pak už jen "dobrou chuť"!

Foto: Profimedia

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena