Vaření.czMagazínMáslo, margarín nebo směsný tuk?

Máslo, margarín nebo směsný tuk?

Máslo, margarín nebo směsný tuk?

Ve spoustě českých rodin se každé ráno připravují snídaně a svačiny. Nejedna maminka jistě stojí před nelehkou otázkou, jestli rohlík nebo chléb, namaže svým milým máslem, či zda použije tolik propagovaný margarín. Dnes si tedy obě tyto potraviny porovnáme a přidáme i třetí variantu - směsný tuk.

15293×

Laické rozdíly

Pro obyčejné laiky je největším rozdílem chuť a snadné použití. Zatímco máslo výtečně chutná, obzvlášť na čerstvém, křupavém pečivu, ihned po vytáhnutí z lednice se máslo velmi těžce maže. Margarín rozetřeme bez nejmenších problémů, za to jen málokdo si na něm opravdu pochutná. Klasické máslo má vždy tvar kostky, margarín bývá většinou balen v plastových vaničkách. Směsný tuk koupíme v kostce i v kelímku, chuť je různá, podle procentuálního zastoupení jednotlivých druhů tuku.

Odborné rozdíly

Máslo je živočišného původu a nesmí obsahovat jiný než mléčný tuk a maximálně 10 procent vody. Margarín naopak pochází z tuků rostlinných, do něj se však mohou přidávat i tuky živočišného původu, jako je sádlo, rybí tuk nebo lůj. Obsah mléčného tuku v margarínu nesmí přesáhnout tři procenta. V margarínu jsou ještě obsaženy vitamíny, voda, emulgátory, sůl, regulátory kyselosti, barviva, aroma a konzervační látky. Směsný tuk obsahuje od 10 do 80 procent mléčného tuku z celého svého obsahu a dále vodu, podmáslí, mléčné i rostlinné bílkoviny, sůl, emulgátory, vitamíny, regulátory kyselosti, barviva, aroma a konzervační látky. Všechny skupiny se ještě dělí do podkategorií a to podle celkového obsahu tuku. Například roztíratelné tuky s nižším obsahem tuku mohou být třičtvrtětučné (zhruba 60 %), polotučné (40 %) nebo nízkotučné (10-40 %). Své podkategorie má samozřejmě i máslo.

Mýtus o margarínu

Všeobecně se traduje, že margarín je mnohem zdravější, než máslo. Je to tak skutečně? V polovině 19. století byl ve Francii velký nedostatek másla a proto chemik Hippolyte Mege-Mourries vymyslel pro Napoleona III. náhradní řešení v podobě nového tuku. Náhradě z hovězího loje a odstředěného mléka se dostalo názvu margarín, podle řeckého výrazu pro perlu - margaron. Zájem byl brzy tak velký, že hovězí lůj nestačil. Problém pomohl vyřešit počátkem minulého století až objev technologie ztužování, kdy se podařilo tekutý olej předělat na tuhou hmotu. Margarín již nebyl živočišného původu, ale získal punc zdravého tuku. Neméně důležitý byl i fakt, že byl levnější než máslo. Díky těmto důvodům si získal své příznivce. "Zdravý tuk = rostlinný tuk" je nejvíce používaný základ pro reklamní slogany, kterými výrobci již několik let s úspěchy přesvědčují zákazníky, aby vyměnily máslo za margarín, který je vyroben hlavně z rostlinných tuků, jež neobsahují cholesterol. Hlavním argumentem oproti máslu jsou nasycené mastné kyseliny, které zvyšují riziko srdečních a cévních onemocnění a vyskytují se především v živočišných tucích. Ale jak se ukázalo, ani margaríny se bez nich neobejdou. Daní za to, že tekuté oleje musí ztuhnout, aby se daly roztírat, jsou i stejně nežádoucí transkyseliny, které vznikají při procesu ztužování. Dnešní margaríny sice obsahují méně transkyselin než ty dřívěji vyráběné, přesto tam ale jsou.

Čím tedy mazat pečivo?

Všechny tři druhy jsou přibližně stejně kalorické, jelikož obsahují kolem 80 % tuku. Máslo je výhradně živočišného původu, je tedy škodlivější. Margarín je většinou rostlinného původu, a pokud neobsahuje transkyseliny, je z hlediska zdravé výživy vhodnější. Ti, kteří si hlídají svou váhu, mohou k mazání používat margaríny se sníženým obsahem tuku. Závěrem si dovolím jedno laické zhodnocení: Netrpíte-li závažnými zdravotními problémy, jako jsou nemoci srdce a cév, cukrovka a podobné, můžete máslo klidně používat, jestliže vám více chutná. Základem je jinak pestrý a vyvážený jídelníček. Čemu dáváte přednost u vás doma? Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor admin_hela

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena