Vaření.czMagazínKiwi - vitamínová bomba 1.díl

Kiwi - vitamínová bomba 1.díl

Kiwi - vitamínová bomba 1.díl

Ještě v 70. letech minulého století mnozí z nás ani nevěděli, že ovoce kiwi vůbec existuje. Dnes je však kiwi běžným ovocem v sortimentu každého většího obchodu. Kiwi je dnes dostupné po celý rok a proto můžeme kiwi jíst pokaždé, když si vzpomeneme. O jeho historii a jméně si můžete přičíst v našem článku.

15682×

Původ a historie kiwi

Předkem dnešního kiwi je Actinidia deliciosa, která má svůj původ v Číně. Jiný předek kiwi, také Actinidia byl také nalezen v Číně. Semena začala cestovat světem a brzy se rozšířila do Japonska a na Sibiř. Počátkem 20. století byla kiwi "představena" Novému Zélandu a také zasazena. Původně si lidé, kteří kiwi ochutnali, mysleli, že chutná po angreštu, proto jej pojmenovali také čínský angrešt či angrešt Číňana. Kiwi však angreštem a jeho rodinou nemá nic společného. Ve 20.letech 20. století se rozmohlo domácí pěstování kiwi. Ve 40. letech se již přešlo na komerční pěstování a dlouhou dobu držel Nový Zéland prvenství ve vývozu kiwi. V současné době je vedoucím producentem kiwi Itálie. Za ní se drží Nový Zéland, Chile, Francie, Japonsko, Řecko a USA. Vyšlechtěné velkoplodé odrůdy kiwi ale mají svůj původ na Novém Zélandě, odtud pochází jejich obchodní název. Kiwi může být pěstováno ve většině mírných klimatech s adekvátním letním teplem. Do České republiky se dováží více kiwi italského původu, protože jsou levnější, dostupnější a dají se lépe skladovat.

Jméno kiwi

Kiwi dostalo svůj nový název (původně čínský angrešt, angrešt Číňana) hlavně kvůli studené válce a také z nové marketingové strategie. Svůj název dostalo ovoce podle národní ptáka Nového Zélandu - kiwi. V roce 1974 se jméno stalo oficiálním obchodním jménem. V současné době kvůli zmatkům, zda se při vyslovení "kiwi" jedná o ovoce nebo o ptáka, prodává Nový Zéland kiwi pod značkou Zespri, což je také trademark. Pohyb značkování také poslouží k tomu, že se rozlišuje kiwi z Nového Zélandu od ovoce plozeného jinými zeměmi, které mnohdy profitují z "Kiwi" jména.

Vůně a vzhled kiwi

Tradiční zelená kiwi jsou oválná. Můžeme je přiblížit zhruba slepičímu vejci, ovšem kiwi nejsou tak špičatá. Kiwi má hnědou a chlupatou slupku. Slupka není zdravotně závadná a dá se jíst. Většina lidí však před spotřebou kiwi oloupe. Kiwi je tvrdé a postupem času měkne a zraje. Je citlivé na tlak a mačkání. Mačkáním měknutí kiwi neuspíšíme. Chuť kiwi popisuje každý jinak. Většina lidí je však přirovnává ke kombinaci jahod, ananasu a banánu. Dužina kiwi je zelená s drobným černými pecičkami. V současné době se však dají v některých zemích sehnat i zlatá kiwi. Víte, že existuje zlaté kiwi? Viděli jste jej někdy? Pokud ne, druhém díle se o něm dozvíte více. Dočtete se také o léčivých účincích kiwi, jeho kuchyňského využití a také skladování. Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena