Vaření.czMagazínJak správně oslavit Halloween

Jak správně oslavit Halloween

Jak správně oslavit Halloween

Svátek Halloween se slaví 31.října. Tento původně keltský svátek známý jako Samhain, neboli pohanský nový rok, se slaví především v anglofonních zemích. Postupem času však získává všechny znaky mezinárodního festivalu.

10703×

Proč tedy neprozkoumat všechny možnosti a část toho opravdového Halloweenu si nepřivlastnit i tady v České republice?

Co by o Halloweenu nemělo chybět

Lampa z vydlabané dýně

Typickým symbolem svátku Halloween je lucerna vydlabaná z dýně s hořící svíčkou uvnitř. Původně tyto lucerny představovaly duše pozůstalých a také ochranu před zlými duchy a skřítky. Byly umístěny v oknech a nebo před vchodem domů, kde vítaly koledníky.

Koledu nebo vám něco provedu

Halloveen v případě koledování trochu připomíná českou podobu Velikonoc, ovšem bez pomlázek a vajíček. O Halloweenu se děti převlékají do strašidelných kostýmů a chodí dům od domu a koledují o sladkosti. V maskách se pořádají i různé domácí oslavy, na kterých nechybí strašidelná výzdoba, kanadské žertíky a promítání hororů.

Originální halloweenské hry

Soutěž ve vykrajování dýně

Soutěž ve vykrajování dýní je typickým příkladem jak spojit užitečnou činnost se zábavou dětí. Samozřejmě pouze pokud se děti při vykrajování nepořežou. Soutěžit můžete ve vykrajování klasické dýně na čas nebo ocenit tu nejoriginálněji a nejstrašidelněji vyřezanou dýni.

Pokud máte zahradu nebo větší terasu a počasí to dovolujete, můžete k této činnosti přizvat i zbytek rodiny nebo přátel. Počeštěním může být například svařák, opekání posledních buřtů a nebo americky typická horká čokoláda.

Lovení jablek

Další a velmi tradiční soutěží je lovení jablek ústy z misky plné vody. Při této soutěži nesmí soutěžící použít ruce. Pokud máte pouze jednu mísu, může být soutěž měřená stopkami na čas. Jinak každý soutěžící dostane mísu svou a vyhrává ten nejrychlejší z vás, kdo ústy vytáhne jablko z mísy ven.

Loupání jablek

V této hře jde o to, oloupat jablko a získat tím jednu celistvou slupku. Komu se podaří udělat nejdelší slupku, ten vyhrává.

Strašidelné historky

Soutěž ve vyprávění strašidelných historek vyhrává ten, kdo dokáže vytvořit strašidelnější atmosféru pomocí svého vyprávění a různých povolených efektů. Tato soutěž je jednou z nejkreativnějších z celého Halloweenu.

Halloweenský svátek - bezpečnost na prvním místě

Aby vaše slavení Halloweenu neskončilo jako v hororovém filmu, měli byste vy i vaše děti dodržovat několik bezpečnostních zásad.

 • malé děti by na koledu měly vždy chodit v doprovodu dospělých
 • naplánujte dětem cestu koledy dopředu, abyste věděli, kde se budou nacházet
 • používejte kostýmy z bezpečných látek a s reflexními prvky
 • před konzumací sladkostí se ujistěte o jejich kvalitě
 • nikdy nechoďte dovnitř cizích domů nebo bytů a zůstaňte před dveřmi
 • v blízkosti lucerny z dýně se chovejte opatrně
 • navštěvujte pouze domy, které jsou osvětlené a mají vchod viditelný ze silnice
 • choďte po chodnících a přechodech, v noci mají řidiči sníženou viditelnost
 • noste sebou hodinky, svítilnu a hodinky
 • choďte - neběhejte
 • masky, převleky a především doplňky jakými jsou například kontaktní čočky nikdy nepůjčujte z hygienických důvodů jiným dětem

 Tento seznam můžete samozřejmě doplnit o své vlastní zásady. Halloween je svátkem především pro děti - nám dospělým může přidělat spoustu vrásek. Proto Vám za redakci Vaření.cz přejeme: Užijte si letošní Halloween v klidu a nenechte se vyvést z míry nějakou tou utrženou rukou, krví potřísněnou podlahou nebo oběšencem v spíži.

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena