Vaření.czMagazínChcete si vyřezat dýni na Halloween? Poradíme vám, jak na to a jak vybrat tu pravou

Chcete si vyřezat dýni na Halloween? Poradíme vám, jak na to a jak vybrat tu pravou

Chcete si vyřezat dýni na Halloween? Poradíme vám, jak na to a jak vybrat tu pravou

Dýně k podzimu neodmyslitelně patří. Tuto brukvovitou zeleninu využijeme nejen jako dekoraci, ale hlavně při přípravě skvělých polévek, koláčů a kompotů.

18175×

Dýně - halloweenská dekorace, která skvěle chutná

Dýně jsou jedním z hlavních symbolů Halloweenu, svátku, který je spojován s tradicemi a zvyky starých Keltů. Vydlabávání dýní patří dnes k oblíbené zábavě, celý svět tak vytváří vysmáté či zamračené dýňové obličeje, které po setmění rozzáří každou terasu a oživí venkovní posezení. Letos se úroda dýní v Česku vydařila, a tak na zahrádkách nalezneme doslova dýňové poklady obřích rozměrů, které po tepelné úpravě hravě zasytí všechny členy rodiny.

Je libo dýně hokkaidó, máslová či špagetová?

Dýní existuje více druhů, různých barev i velikostí, mají však velmi podobný způsob zpracování. Dýně hokkaidó má typicky oranžovou barvu, jako jedinou ji není třeba před zpracováním loupat, stačí ji rozkrojit, vydlabat semínka a tepelně upravit podle zvoleného receptu. Tvrdá slupka při pečení, vaření či dušení krásně změkne. Díky své ořiškové až kaštanové chuti se hodí do moučníků i polévek. Dýně máslová (nejsladší) a muškátová (výrazně aromatická) vzhledově připomínají hrušku, mají světlou slupku a oranžovou dužinu. Dále se lze setkat s dýní žlutou nebo zeleně žíhanou, která má vnitřek připomínající špagety, od toho tento plod nese název špagetová dýně. Setkat se můžeme i s dýní olejnatou, ta je pěstována zejména kvůli semenům. A konečně dýně mexická, která je nejvhodnějším druhem právě pro výrobu haloweenských dýní (tzv. lucerniček) a vydlabávání.

Nakupujeme dýni

Dýni nakupujeme s nepoškozeným povrchem a jakoby svraštělým koncem, to je znak její zralosti. Chuťové vlastnosti dýně zlepšíme, když ji po koupi umístíme na 14 dní do spíže, kde ji necháme odpočívat. Uskladněná v suchu a temnu nám vydrží až půl roku.

Dýně - pochoutka i pro labužníky

Dýně se konečně dostává do popředí i na našem jídelníčku. Je to zelenina velmi zdravá, dietní a lidé bohužel často neví o jejích přednostech. Dýně obsahují provitamín A, vysokým obsahem betakarotenu předčí i mrkev. Vysoké zastoupení mají i vitamíny skupiny B, draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík a zinek. V zastoupení mají také citrulin, který podporuje metabolismus a vylučování toxinů z těla. Přestože je dýně na kalorie chudá a má nízký obsah sodíku, neubírá to na její sytosti, na první ochutnání připomíná brambory. Dýňových receptů je celá řada. Dýni můžeme jednoduše nakrájet na plátky a upéct za použití trochy oleje, bylinek a česneku. Z dýně si můžeme připravit chuťově luxusní krémové polévky a dýňové pyré. Dýni můžeme podusit a přidat k pečenému masu, z dýně jsou výborné noky, marmelády, koláče, zmrzliny, kompoty apod.

Dýňová semínka

Z dýně využijeme i semínka, která po vydlabání nevyhazujeme, ale usušíme je a vyloupeme z bílé slupky. Můžeme je opražit na kapce oleje, osolit a jen tak pojídat jako slanou chuťovku. Dýňová semínka se hodí jako sypání na salát, do polévky či k ozdobě domácího pečiva. Ze semínek dýně olejné se lisuje vynikající a výživově hodnotný dýňový olej.

Vyzkoušejte si vyrobit svoji strašidelnou dýni dle našeho videonávodu níže.

Recepty na skvělé dýňové recepty zde

Zdroj: Aktualne.TV

Foto: Sxc.hu

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena