Vaření.czMagazínJak si s dětmi užít Mikuláše? Tvořte, bavte se a nezapomeňte na dobré skutky!

Jak si s dětmi užít Mikuláše? Tvořte, bavte se a nezapomeňte na dobré skutky!

Jak si s dětmi užít Mikuláše? Tvořte, bavte se a nezapomeňte na dobré skutky!

Je tu poslední měsíc v roce a nutno si přiznat, že prosinec má už od prvního dne své neodolatelné kouzlo. Pro děti nastává období mnoha příslibů a příchod Mikuláše je jedním z nich. Nenechte se odradit opětovnými omezeními spojenými letos, stejně jako loni, s koronavirovou pandemií, a připravte dětem mikulášský den, jak se patří!

876×

Svatý Mikuláš byl biskup známý svojí neobyčejnou štědrostí a nezištnou pomocí vdovám a sirotkům, chudým dětem a všem potřebným. Svátek svatého Mikuláše si proto každoročně připomínáme obdarováváním dětí, bývá to však podmíněno jistými zásluhami.

Příprava nadílky pro děti (hodné i zlobivé)

Mikulášská nadílka nemusí nutně znamenat okoukaný balíček s čokoládovými figurkami, který koupíte na poslední chvíli v nejbližším obchodě s potravinami. Zkuste být letos trochu kreativní, příprava dárečku (třeba i s většími dětmi pro ty menší) může být velká zábava a radost z překvapení, které dětem připravíte sami a podle svých představ, bude mnohonásobná. V balíčku pro děti by kromě sladkostí nemělo chybět ovoce, čerstvé či sušené, variace oříšků, ale třeba i vámi předem upečené a nazdobené perníčky, samozřejmě, pokud si troufnete, v podobě mikulášských postav. Nadílku můžete naaranžovat na talířek nebo do košíčku, přes něj natáhnete celofán, který nahoře svážete a ozdobíte mašlí. Zlobivějším dětem nachystejte nadílku, do které přidáte malý pytlík s trochou uhlí, nebo mašlí ozdobené poleno. Ten správný efekt se, i když třeba jen na chvilku, jistě dostaví!

Videorecept: Sobí lízátka - sladké překvapení pro děti na Mikuláše

Mikuláš je za dveřmi a možná ještě tápete, čím děti obdarovat. Buďte originální, připravte dětem sladké překvapení v podobě sobích lízátek. Postačí kulaté sušenky, čokoláda a slané preclíky s marcipánem a lentilkami k dozdobení.

Videorecept:

Mikulášská dekorace do oken i ke dveřím

Veďte děti k tvoření a vyrábění, a jestli vás samotné nechala fantazie ve štychu, na internetu najdete jistě stovky nejrůznějších nápadů a návodů, co a jak je nechat na Mikuláše vyrobit. Do oken se budou hodit například ručně ušité a zbylými hadříky vycpané postavy Mikuláše, anděla a čertů, děti je mohou vyrábět také z kartonu nebo ze stejně velkých sklenic ozdobených barevným papírem, kousky látek a podobně. Mikulášské ozdoby a dekorace můžete pověsit také ke dveřím a ven, kouzlo starých obyčejů přinesou do vašeho domova například ozdoby ze šišek, jehličí, ale i ovoce, ořechů apod.

Ořechové, kokosové i s čokoládou: Ty nejlepší recepty na cukroví podle oblíbené suroviny

Každý má rád jiný druh cukroví, někomu vadí ořechy, jinému kokos, někdo miluje čokoládu. Vybrali jsme pro vás 9 známých i méně známých druhů cukroví podle suroviny, které při pečení dáváte přednost.

Ořechové,

Pohoštění pro Mikuláše, anděla i čerty

Mikulášské besídky zřejmě nebudou mít ani letos zelenou a obce i města vymýšlejí různé alternativy. Pokud očekáváte příchod Mikuláše a jeho doprovodu až k vašim dveřím, nebude jistě od věci připravit jim něco malého na uvítanou a k posilnění při obcházení vašich sousedů. Pohoštění nechte připravit děti, bude to pro ně úkol nadmíru důležitý a pomůže jim ukrátit dlouhou chvíli do Mikulášova příchodu. Hodit se budou například domácí sušenky, které s dětmi předem připravíte, ale určitě i cukroví, nebo jednohubky s domácí pomazánkou. Po tomto malém pohoštění připraveném dětmi pak čerty ani Mikuláše jistě neurazí kapka dobrého vánočního likéru na posilněnou, pochlubte se tak svou vlastnoruční výrobou vaječného koňaku nebo třeba domácího Baileys.

Recept na jemný vaječný likér krok za krokem

Vyzkoušejte recept na silný, přitom velmi jemný domácí vaječný likér. Hotový je za chvilku a je rozhodně lepší než ten kupovaný. FOTORECEPT krok za krokem.

Recept

Recept na domácí Baileys krok za krokem

Recept na výborný krémový nápoj připomínající Baileys. Domácí likér v ozdobné lahvi a s ručně psanou etiketou může být originálním dárkem.

Recept

Nadělovat mohou i děti

Svátek svatého Mikuláše dává skvělou příležitost k tomu, přiblížit dětem myšlenku dobročinnosti. Ať samy co nejdříve poznají dobrý pocit z obdarovávání potřebných, ke kterým Mikuláš nechodí. Využijte nejrůznější charitativní projekty a informujte se na dobročinné akce ve vašem okolí. Nejen jedlé dárky, ale i nepotřebné hračky, oblečení a další věci můžete darovat do dětských domovů nebo rodinám v nouzi. Známý je také projekt pro opuštěné seniory, které už nemají nikoho, kdo by je na Vánoce obdaroval nebo za nimi alespoň přijel. Naplněním krabice od bot (například různými dobrotami spolu s vonnými svíčkami, mycími potřebami, knížkou, teplými rukavicemi apod.) tak pro ně můžete vytvořit báječný vánoční dárek, který jim udělá nezměrnou radost. To samé však můžete udělat třeba i pro své nemohoucí sousedy, kteří zůstávají o svátcích sami. Nechte děti, ať u nich zazvoní a přinesou jim nějakou malou pozornost, třeba jen krabičku svého domácího cukroví na ochutnání. Ať se naučí v tomto kouzelném čase na osamocené lidi nezapomínat.

Crinkles: Kakaové sušenky, které ohromí každou návštěvu!

Recept na úžasné kakaové sušenky, které jsou křupavé na povrchu a vláčné uvnitř.

Crinkles:

Vánoční kokosové tyčinky v čokoládě krok za krokem

Vynikající extra kokosové bonbonky, které si můžete pověsit na vánoční stromeček, ale klidně si je dát jen tak na chuť. Recept je snadný na přípravu.

Vánoční

Úvodní foto: Shutterstock.com 

user-icon

autor Veronika

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena