Vaření.czMagazínJak na to: Zavařování kompotů a marmelády

Jak na to: Zavařování kompotů a marmelády

Jak na to: Zavařování kompotů a marmelády

Na přípravu kompotů používáme ovoce zdravé, vyzrálé, s přiměřeně pevnou dužinou, jen angrešt konzervujeme téměř zralý. Další rady a tipy k zavařování najdete v článku.

68784×

Kompoty

Na přípravu kompotů používáme ovoce zdravé, vyzrálé, s přiměřeně pevnou dužinou, jen angrešt konzervujeme téměř zralý. Plody omýváme až těsně před přípravou kompotů. Odstopkujeme je a některé druhy opracujeme ještě dále: broskve oloupeme, jablka, hrušky oloupeme a odstraníme jádřince, rozkrojíme na půlky nebo na čtvrtky a hned ponoříme do vody okyselené citronovou šťávou.. Hrušky krátce předvaříme ve vodě okyselené kyselinou citrónovou nebo octem, jablka předvaříme v roztoku na 1 l vody 100g cukru a 1/2 lžičky kyseliny citrónové, zbylý roztok doplníme cukrem a použijeme jako nálev. Bezinky vložíme po částech na cedníku do vařící vody, po 10 sekundách je ochladíme ve studené vodě a necháme okapat. Připravené ovoce urovnáme nebo nasypeme do sklenic, setřeseme, stlačíme prsty a zalijeme horkým nálevem 1 cm pod okraj. Nálevu potřebujeme asi 1/3 objemu plněné sklenice, u předvařeného ovoce méně. Nálev připravíme tak, že odměřené množství vody svaříme s příslušnou dávkou cukru (krystalový nebo krupicový). Případné nečistoty sejmeme tužším papírovým ubrouskem. Dávky cukru na 1 l vody jsou různé pro různé ovoce.

Dávka cukru na 1 litr vody podle druhu ovoce:

 • angrešt - 700 g
 • bezinky - 900 g + 2 g kyseliny citrónové
 • borůvky, meruňky - 550 g
 • broskve, jablka, třešně - 400 g
 • hrozny a celé švestky - 350 g
 • švestky půlené - 450 g
 • hrušky - 300 g
 • jahody a zahradní maliny - 600 g + 1 g kyseliny citrónové
 • rybíz červený i černý - 800 g
 • višně - 600 g
 • mirabelky a zahradní ostružiny - 500 g
 • jeřabiny - 1500 g (předvaříme je v nálevu)

Pokud budeme ovoce sterilovat později, zaléváme je nálevem studeným. Připravujeme-li jen malé množství kompotu, můžeme ovoce ve sklenicích prosypat cukrem (3 - 5 lžic na 1 větší sklenici) a pak zalít vařící vodou.

Zavařování - sterilování

Naplněné sklenice hned uzavřeme víčkem pomocí speciální hlavy nebo kleštěmi na utahování víček. Pak je vložíme do zavařovacího hrnce s teplou vodou. Sklenice mají z vody vyčnívat jen 1 - 2 cm, voda má být asi o 30°C teplejší než náplň sklenic. Hrnec hned uzavřeme, vsuneme teploměr a rychle zahříváme (20 minut, nejdéle však 30 minut) na sterilační teplotu - většinou na 85°C (višně na 80°C, hrušky, jeřabiny na 90°C) a při této teplotě kompoty sterilujeme 25 - 30 minut. Po ukončení sterilace sklenice opatrně přendáme a pomalu ochladíme (ve dřezu s horkou vodou přiléváním studené). Lze sklenice ihned po vyndání z hrnce převrátit - zjistíme tak, zda je víčko dobře utěsněné (případně je dotáhneme). Drobné ovoce můžeme sterilovat také metodou "mimo obal". Připravené ovoce ponoříme do vařícího cukerného roztoku, krátce povaříme 5 - 12 minut podle velikosti plodů a hned plníme do čistých, nahřátých sklenic. Zalijeme vařícím nálevem, v němž jsme ovoce ovařili, okraje sklenic rychle otřeme, sklenice uzavřeme vyvařenými a horkými víčky, obrátíme dnem vzhůru a necháme je pomalu vychladnout. Tento způsob dává kvalitnější kompoty a uchovává se více vitamínu C. Dávka ovoce je dvě třetiny, dávka nálevu jedna třetina.

Marmelády

Připravujeme je z ovocných protlaků, které zahušťujeme odpařením a přídavkem cukru do rosolovité konzistence. Marmelády z méně zralého ovoce lépe rosolují pro vyšší obsah pektinových látek. Ovoce očistíme, větší plody nakrájíme na menší kousky, podlijeme trochou vody a dusíme v kastrolu nebo v tlakovém hrnci, až ovoce přiměřeně změkne (při delším dušení se odbourávají pektinové látky, ovoce hnědne a marmeláda špatně rosoluje). Dušené ovoce nebo syrové měkké ovoce prolisujeme a v dávkách asi 1 kg vaříme prudkým varem v širokém, nízkém kastrolu, aby odpařovaná dávka byla co největší a marmeláda byla rychle uvařená. Odpaříme asi třetinu objemu, přidáme asi 2 % cukru a dále vaříme za stálého míchání. Po chvilce k ovoci s malým obsahem pektinů přidáme Pektogel rozmíchaný s moučkovým cukrem. Po rozpuštění přisypáváme po malých dávkách krupicový cukr tak, aby se nepřerušil var. Ke konci varu přidáme kyselinu citrónovou pro málo kyselé ovoce a vyzkoušíme, zda marmeláda již dostatečně rosoluje. Marmeládu plníme do sklenic horké, okraje sklenic ihned utřeme utěrkou a připevníme horká víčka. Skleničky obrátíme dnem vzhůru. Po vychladnutí je otřeme a obrátíme zpět. Příště se můžete dočíst o přípravě ovocných moštů, džemů a protlaků. A také si připomeneme tipy pro diabetiky. Jak zavařujete vy?

Úvodní foto: Shutterstock.com

Višňová marmeláda
(doba přípravy 25 min )

Cuketový kompot
(doba přípravy )

Broskvovo-jahodový kompot
(doba přípravy 45 min )

Borůvkový džem
(doba přípravy 20 min )

Dýňový džem se skořicí
(doba přípravy 45 min )

 

Sklízíme meruňky: Hodí se skvěle k zavařování, pečení i na gril

Je období prázdnin a to je čas, kdy zrají žluté, oranžové nebo načervenalé peckovice, které se řadí k nejzdravějšímu ovoci. Je čas dozrávání meruněk, které jsou známé již 4000 let a někdy se jim také říká "arménská jablka".

Sklízíme

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

 • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

  Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena